X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Huawei pod lupą w Polsce. Czy zostanie wykluczony z przetargów na sieć 5G?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 10:09
- Rekomendowane działania i standardy dotyczące infrastruktury telekomunikacyjnej będą dotyczyły nie tylko sieci 5G, ale całej infrastruktury krytycznej - powiedział PAP Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Karol Okoński, na pytanie dot. wykluczenia Huawei z przetargów. Ma to związek z kłopotami firmy w USA, gdzie została wpisana na czarną listę firm, mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.
Huawei traci dostęp do niektórych funkcji systemu Android
Huawei traci dostęp do niektórych funkcji systemu AndroidFoto: shutterstock, Autorstwa Ink Drop

Według wiceministra cyfryzacji Karola Okońskiego, decyzja ws. ewentualnego wykluczenia Huawei z przetargów na budowę sieci 5G powinna zapaść do końca czerwca, by dać czas potencjalnym uczestnikom na przygotowanie.

Huawei na czarnej liście w USA

Przypomnijmy – w maju resort handlu USA wpisał Huawei Technologies i ok. 70-ciu związanych z chińskim koncernem firm na tzw. czarną listę, co oznacza, że firmy będą musiały uzyskać zgodę Waszyngtonu na sprzedaż chińskiemu koncernowi produktów wytworzonych w USA

Do końca czerwca służby rządowe przeanalizują ryzyka związane z budową sieci 5G

- W tym terminie powinniśmy zakończyć nasze analizy ryzyka i zaproponować działania dotyczące ewentualnego wpływu państwa na to, jakie standardy bezpieczeństwa powinny być dotrzymywane przy budowie sieci 5G. Przy tej okazji zastanawiamy się, czy nie rozszerzyć naszej interwencji na dotychczasową infrastrukturę krytyczną - powiedział PAP Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

− Mówimy w ogóle o grupie podmiotów, które powinny być otoczone specjalną troską: o operatorach usług kluczowych, usług cyfrowych, usług zaufania. Brak ciągłości działania tych podmiotów czy ryzyko zakłócenia ich działania może zakłócić także działanie państwa" - doprecyzował.

Służby dokonały inwentaryzacji wykorzystania urządzeń Huawei w Polsce

Według Karola Okońskiego inwentaryzacja wykorzystania urządzeń firmy Huawei w Polsce wykazała, że to istotny dostawca. "Jeśli chodzi o operatorów telekomunikacyjnych, to popularność firmy Huawei jest duża, czasami bardzo duża, zależnie od firmy. To jeden z głównych dostawców.

Jeśli chodzi o administrację publiczną, sprzęt tej firmy również występuje, ale tu są duże różnice między poszczególnymi instytucjami. Huawei jest dostawcą istotnym, ale nie można powiedzieć, że dominującym" - poinformował Okoński, zastrzegając, że inwentaryzacja była prowadzona w trybie niejawnym, więc nie może poinformować o jej szczegółach.

Huawei zniknie z polskich urzędów?

Pytany, czy rozważana jest idea całkowitego pozbycia się urządzeń tej firmy z polskiej administracji w kontekście działań rządu amerykańskiego i amerykańskich firm, powiedział, że rozważane są różne scenariusze, gdyż na razie obraz sytuacji nie jest jasny.

W maju Huawei znalazł się na specjalnej czarnej liście w USA

W połowie maja prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie zabraniające amerykańskim sieciom teleinformatycznym nabywania i użytkowania sprzętu od firm mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Resort handlu USA wpisał Huawei Technologies i ok. 70-ciu związanych z chińskim koncernem firm na tzw. czarną listę, co oznacza, że firmy będą musiały uzyskać zgodę Waszyngtonu na sprzedaż chińskiemu koncernowi produktów wytworzonych w USA, a także w innych krajach, o ile zawierają one co najmniej 25 proc. amerykańskiego wkładu pod względem wartości rynkowej.

Kilka dni później ministerstwo zezwoliło Huawei na kupowanie amerykańskich podzespołów do 19 sierpnia 2019 r., ale tylko w celu serwisowania istniejącej infrastruktury telekomunikacyjnej i aktualizacji oprogramowania dla smartfonów firmy.

Jeżeli zakaz prezydenta Trumpa zostanie utrzymany, Huawei zostanie odcięty od kluczowych komponentów i oprogramowania, w tym systemu Windows, aplikacji Google i układów scalonych takich firm jak Qualcomm, Xilinx czy Broadcom.

Polski rząd analizuje sytuację pod katem amerykańskich decyzji i jej wpływu na sprzet Huawei działający w POlsce

"Bardzo uważnie się temu przyglądamy i pozostajemy w stałym kontakcie z partnerami, ale w tej chwili trudno jeszcze określić jednoznacznie, jak się może odbywać realizacja tego rozporządzenia w praktyce.

Jesteśmy w kontakcie z firmami, które rozważają zaprzestanie współpracy z Huawei. Na razie obraz sytuacji nie jest jasny. Niewątpliwie ta sytuacja wiąże się z ryzykiem, ale wydaje się, że ta decyzja nie ma jeszcze bezpośredniego wpływu na podmioty korzystające ze sprzętu i elementów infrastruktury tej firmy" - powiedział Okoński.

"W wariancie negatywnym może się okazać, że zakaz zostanie utrzymany i np. komputery czy serwery firmy Huawei, które działają na systemie Windows, nie będą miały dostępu do aktualizacji, więc z czasem mogą się stać bardziej podatne na zagrożenia. Jest to powód do zaniepokojenia" - ocenił Karol Okoński.

Jak powiedział, na razie nie przewidziano żadnej rezerwy finansowej na ewentualną wymianę tych urządzeń. "Nie wiemy, w jakim trybie miałyby być rozwiązywane obowiązujące umowy. I czy w ogóle one będą rozwiązywane. W wariancie łagodnym eliminacja Huawei będzie dotyczyć nowych zakupów, a dotychczasowe umowy pozostaną w mocy" - powiedział.

Strategi 5G dla Polski

W ministerstwie cyfryzacji powstała Strategia „5G dla Polski”, która określa działania oraz środki dla realizacji celu jakim jest terminowe, tj. najpóźniej do 2025 roku wdrożenie sieci 5G w Polsce w sposób efektywny kosztowo.

Nadrzędnymi celami realizowanymi przez Strategię jest rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej nowej generacji oraz wdrożenie usług opartych na sieci 5G i zbiorach danych.

Cele Strategii są zgodne z celami europejskiej strategii Jedno-litego Rynku Cyfrowego oraz celami przedstawionymi w Komunikacie Komisji Europejskiej Łączność dla konkurencyjnego jednolitego rynku cyfrowego: w kierunku europejskiego społe-czeństwa gigabitowego.

Strategia „5G dla Polski” wpisuje się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, obejmuje okres do 2025 r. i jest dokumentem o charakterze operacyjno-wdrożeniowym ustanawianym w celu realizacji średniookresowej strategii rozwoju kraju.

Osiągnięcie celów Strategii wspierane będzie realizacją Narodowego Planu  szerokopasmowego i Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, a także poprzez Porozumienie na rzecz Strategii „5G dla Polski”.

W ramach Strategii „5G dla Polski” Minister Cyfryzacji podejmie szereg działań, umożliwiających sektorowi telekomunikacyjnemu wdrożenie sieci 5G, będącej siecią komercyjną budowaną przez podmioty, działające na terenie Polski. Strategia nie przewiduje finansowania z budżetu państwa budowy sieci 5G.

Strategia przewiduje działania administracji publicznej w celu stworzenia odpowiedniej polityki i otoczenia prawnego w celu wsparcia efektywnego wdrożenia sieci 5G w Polsce.

 Sieć 5G nie będzie tylko kolejną generacją sieci telekomunikacyjnej, będzie to infrastruktura o kluczowym znaczeniu dla polskiej gospodarki i społeczeństwa, dlatego rozumiana jest jako innowacyjna infrastruktura państwa.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak