X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Szykuje się wielka europejska fuzja motoryzacyjna: Renault chce połączyć się z Fiatem

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 13:34
Przed nami dawno nie oglądane zjawisko gospodsarcze - kolejna wielka fuzja wielkich koncernów. Tym razem o planach połączenia informuja dwa europejskie goiganty motoryzacyjne - francuski Renault i włoski Fiat. f
Zarząd Renault być może na początku przyszłego tygodnia zwoła posiedzenie, na którym zostanie omówiona propozycja połączenia firmy z Fiat Chrysler Automobiles (FCA).
Zarząd Renault być może na początku przyszłego tygodnia zwoła posiedzenie, na którym zostanie omówiona propozycja połączenia firmy z Fiat Chrysler Automobiles (FCA).Foto: EPA/ETIENNE LAURENT Dostawca: PAP/EPA.

Zarząd Renault być może na początku przyszłego tygodnia zwoła posiedzenie, na którym zostanie omówiona propozycja połączenia firmy z Fiat Chrysler Automobiles (FCA) - poinformowało we wtorek źródło we francuskim koncernie, cytowane przez agencję Kyodo. Rząd francuski, mający udziały w Renault zapowiada, że zgodę uzależnia od otrzymaniu czterech gwarancji.


Również we wtorek dziennik "Financial Times" poinformował, że fuzja Renault i Fiata oznaczałaby, że ewentualne połączenie się francuskiego producenta z Nissanem w krótkiej perspektywie zostałoby odłożone na później.

A co z fuzją Renault z Nissanem?

Według zbliżonego do sprawy źródła, na które powołuje się brytyjska gazeta, Nissan musi najpierw uporać się z wewnętrznymi problemami. Komentuje się to jako odniesienie do funkcjonowania japońskiego giganta, na którym cieniem położyły się oskarżenia o malwersacje finansowe wobec byłego prezesa Nissana Carlosa Ghosna.Renault, Nissan i Mitsubishi tworzą sojusz motoryzacyjny. Obecnie europejska firma ma pozycję dominującą wobec Nissana, kontrolując 43,4 proc. jego akcji (z prawem głosu). Do Nissana należy 34 proc. Mitsubishi i 15 proc. udziałów Renault (bez prawa głosu).

Wartość fuzji Renault-Fiat może wynieść 37 mld dolarów

W poniedziałek FCA złożył Renault propozycję połączenia się w jeden podmiot. Renault zapowiedział, że postanowił "z zainteresowaniem zbadać możliwość połączenia biznesów".

Potencjalna wartość połączonych koncernów może osiągnąć ok. 37 mld dolarów, a roczna produkcja ok. 9 mln egzemplarzy samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych.

Renault-Fiat trzecim producentem aut w Europie

Tym samym, pod względem produkcji, nowy podmiot uplasowałby się na trzecim miejscu za Volkswagenem i Toyotą. Dodatkowo według FCA połączenie przyniosłoby roczne oszczędności rzędu 5,6 mld dolarów.

FCA uważa, że dzięki porozumieniu z Renault firmy zwiększyłyby obecność w kluczowych regionach, a także zapewniły "szerokie i uzupełniające się portfolio, którego oferta zaspokoi rynek w segmentach od luksusowego po masowy".

Głównym udziałowcem Renault jest francuski rząd z pakietem 15 proc. Natomiast w przypadku FCA jest to rodzina Agnelli, która posiada 29 proc. akcji.

Minister finansów Francji o fuzji Renault-Fiat: chcemy czterech gwarancji

W kwestii porozumienia o połączeniu się Renault i Fiata Francja musi bronić własnych interesów i miejsc pracy, choć fuzja taka oznaczałaby automatyczne rozwodnienie udziałów państwa francuskiego w Renault - oświadczył we wtorek minister finansów Bruno Le Maire.

W przypadku fuzji rząd francuski chce uzyskać cztery gwarancje

W rozmowie z radiem RTL dodał, że rząd francuski będzie zabiegał o uzyskanie "czterech gwarancji" w sprawie ewentualnego porozumienia o fuzji, w tym ochrony miejsc pracy we Francji, odpowiedniej reprezentacji Francji w zarządzie nowego podmiotu oraz jego wiodącej pozycji w rozwijaniu akumulatorów elektrycznych.

"Po pierwsze: miejsca pracy i zakłady w przemyśle. Bardzo jasno zakomunikowałem prezesowi Renault (Jean-Dominique'owi Senardowi - PAP), że jest to pierwsza z gwarancji, jakich oczekuję od niego na otwarciu tych negocjacji (...)" - podkreślił Le Maire.

Potwierdził, że jeśli dojdzie do fuzji Renault i Fiata, pakiet udziałów państwa francuskiego w tym pierwszym koncernie spadnie z obecnych 15 proc. do 7,5 proc.

Według cytowanego we wtorek źródła w Renault zarząd tego przedsiębiorstwa być może na początku przyszłego tygodnia zwoła posiedzenie, na którym zostanie omówiona propozycja połączenia firmy z FCA.
PAP, jk

Czytaj także

25 lat Fiata w Polsce: 11,2 mld zł inwestycji, 8 mln aut

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2017 16:14
W ciągu minionego ćwierćwiecza włoski Fiat zainwestował w Polsce 11,2 mld zł, a jego polska fabryka wyprodukowała blisko 8 mln samochodów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncern Renault-Nissan sprzedał rekordową liczbę aut

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 15:40
Koncern Renault-Nissan w pierwszym półroczu br. sprzedał rekordową liczbę 5,27 mln samochodów - podała w piątek agencja Kyodo. Zaznaczyła, że tym samym firma przejęła pozycję lidera pod względem globalnej sprzedaży aut; na drugim miejscu jest grupa Volkswagen.
rozwiń zwiń