X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Sejm uchwalił nowelizację ustawy zmniejszającą podatek od kopalin o 15 proc.

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 19:21
Zmniejszenie podatku od kopalin o 15 proc. - zakłada przyjęta w piątek przez Sejm ustawa o zmianie ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin.
Audio
  • Dwanaście ustaw przyjął Sejm w czasie popołudniowego bloku głosowań. Posłowie opiniowali regulacje, nad którymi pracowano od wczoraj na komisjach i w trakcie obrad plenarnych. Teraz zajmie się nimi Senat./IAR/.
Największym płatnikiem obowiązującego od siedmiu lat podatku miedziowego jest KGHM Polska Miedź.
Największym płatnikiem obowiązującego od siedmiu lat podatku miedziowego jest KGHM Polska Miedź.Foto: shutterstock

Za ustawą głosowało 407, nikt nie głosował przeciw, trzech posłów wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Największym płatnikiem obowiązującego od siedmiu lat podatku miedziowego jest KGHM Polska Miedź.

Obniżenie podatku pomoże KGHM

Obniżenie podatku - jak czytamy w uzasadnieniu ustawy - umożliwi spółce pozyskanie w 2019 roku ok. 180 mln zł oraz 240 mln zł w latach kolejnych, co przełoży się na jej stabilność i rozwój.

W długiej perspektywie obniżka podatku może przełożyć się również na zupełnie nowe inwestycje krajowe KGHM poza Zagłębiem Miedziowym, co pozwoliłoby większej liczbie regionów, na istotne wzbogacenie się dzięki efektywnej gospodarczo działalności wydobywczej KGHM Polska Miedź S.A. na ich obszarze.

Skutkiem finansowym obniżenia wymiaru podatku od niektórych kopalin o 15 proc. będzie też obniżenie wpływu do budżetu państwa. Jednakże, w ocenie wnioskodawców, obniżenie wpływów z podatku od niektórych kopalin w dużej mierze zrównoważone zostanie dodatkowymi wpływami z CIT i VAT odprowadzanych przez KGHM Polska Miedź SA oraz podmioty kooperujące, a także pośrednio poprzez wpływy fiskalne samorządu terytorialnego i odprowadzany PIT pracowników spółki.

Podatek od wydobycia niektórych kopalin (miedzi i srebra) jest pobierany w Polsce od 18 kwietnia 2012 r. Wielkość podatku, który wpływa do budżetu państwa, zależy od wartości surowców na rynku światowym, od kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie oraz od wolumenu wydobycia. Podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie.

Obniżenie podatku od niektórych kopalin o 15 proc. było jednym z punktów umowy, zawartej w woj. dolnośląskim między PiS a Bezpartyjnymi Samorządowcami po ubiegłorocznych wyborach samorządowych. Ponadto w ub. roku rząd przyjął projekt umożliwiający firmom wydobywczym dokonywanie darowizn w wysokości do 5 proc. wartości podatku od kopalin na rzecz lokalnych samorządów.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: podatki KGHM Polska Miedź
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak