X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Czy branża producentów plastikowych sztućców w Polsce, „udławi się” ekologicznym widelcem?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 20:25
Plastik jest bardzo praktycznym tworzywem, ale niestety wszechobecnym. Po morzach i oceanach pływają wyspy z plastikowych śmieci, a drobinki plastiku połykają nie tylko ryby i dzikie zwierzęta, ale mamy je również w sobie my - ludzie.
Audio
  • Dlaczego zastąpienie do 2021 r. plastikowych sztućców ekologicznymi, odpowiednikami, będzie bardzo trudne w Polsce, mówią goście radiowej Jedynki./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Plastik wygrywa: ekologiczne sztućce i talerze produkuje tylko kilka firm w Polsce
Plastik wygrywa: ekologiczne sztućce i talerze produkuje tylko kilka firm w PolsceFoto: pixabay

Unijna dyrektywa dotycząca wycofania plastikowych sztućców, słomek i opakowań zacznie obowiązywać od 2021 roku. Niemniej już teraz na rynku pojawiają się firmy oferujące ekologiczne talerze i sztućce.

Czy będzie popyt na ekologiczne sztućce?

Zamianą opakowań plastikowych na ekologiczne zainteresowane są przede wszystkim restauracje, ale także szkoły, przedszkola i różne instytucje.

Tylko kilku producentów ekologicznych sztućców w Polsce

− Na świecie jest na razie dość mało firm produkujących takie opakowania, a tych które sprzedają je w Polsce, jest zaledwie kilka - mówi Krzysztof Nowak z wrocławskiej firmy Cantino, sprzedającej ekologiczne opakowania.

− Być może w przyszłości pojawią się inne surowce do tej produkcji - dodaje Marcin Niedzielski z firmy Cantino. Już dziś ekologiczne opakowania jednorazowe robi się nie tylko z mączki kukurydzianej czy odpadów z trzciny cukrowej.

Zdaniem Ewy Chodkiewicz z fundacji WWF Polska, należy zasadniczo zmienić nawyki i używać papieru lub opakowań wielokrotnego użytku.

− Być może przez chwile będzie trudniej, ale to nie oznaczy, że zejdziemy do jaskini i epoki pierwotnej – mówi gość radiowej Jedynki.

Polak mniej śmieci, ale system odpadowy coraz mniej wydolny

− W tej chwili sytuacja w Polsce wygląda pozornie dobrze, bo statystyczny Polak śmieci mniej niż statystyczny obywatel Unii Europejskiej - dodaje Ewa Chodkiewicz.

Ale, jak zauważa, nadal mamy duży problem z zagospodarowaniem tych śmieci, gdyż brakuje infrastruktury i jesteśmy o krok od tego aby system odpadowy w Polsce po prostu się zapchał.

Producenci powinni włączyć się do systemu

Dlatego, podkreśla, czas najwyższy zmusić producentów, aby dołożyli się do tego systemu.

To oczywiście wymaga przemodelowania tego biznesu – mówi Ewa Chodkiewicz.

Wielu producentów może nie przetrwać zmian

− Dla producentów plastikowych opakowań to jest niemożliwe - stwierdza Robert Szyman z Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych.

Bo, jak uzasadnia, technologie stosowane przez mikro i małe firmy, wytwarzające plastikowe produkty, nie przewidują zmiany tych technologii.

− Stąd sytuacja niektórych z nich będzie dramatyczna – mówi ekspert.

Zdaniem Roberta Szymana, przedsiębiorcy powinni mieć więcej czasu na przygotowanie się do tych zmian.

Dziś opakowania ekologiczne są mniej więcej dwa razy droższe niż plastikowe. W wielkomiejskich restauracjach stają się już modne, ale faktycznie rzadko które z nich są w pełni ekologiczne. Na przykład, papierowe kubki w środku wyściełane są plastikiem, żeby nie przeciekały.

Aleksandra Michałek – Tycner, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

NFOŚiGW: 1 mld zł na wdrażanie nowych technologii środowiskowych przez firmy

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 09:58
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przygotowuje program, który ma pomóc firmom wdrażać nowe technologie i produkować innowacyjne urządzenia związane z ochroną środowiska czy rozwiązaniami dla energetyki - poinformowała prezes funduszu Małgorzata Skucha. Budżet programu wyniesie 1 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy z Chin stworzyli syntetyczne drewno. Jest lekkie i niepalne

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 15:24
Naukowcy z Chin, działając w obronie środowiska, poszli o krok dalej i stworzyli syntetyczne drewno. Nowe tworzywo jest lekkie, wytrzymałe i nie pali się w ogniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ocean plastiku w oceanach. Unia mówi "stop", a wytwórcy plastikowych przedmiotów boją się plajty

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 13:01
Plastikowe śmieci są wszechobecne i bardzo trudno się rozkładają. Po morzach i oceanach dryfują całe wyspy plastikowych odpadów. Od 2021 roku plastikowe przedmioty jednorazowe, takie jak talerze, sztućce, słomki i patyczki higieniczne, które stanowią ponad 70 procent odpadów morskich, mają być w Unii Europejskiej zakazane.
rozwiń zwiń