Małe firmy często sięgają po prawników. Skomplikowane przepisy są problemem

2019-02-28, 09:27

Małe firmy często sięgają po prawników. Skomplikowane przepisy są problemem
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Jak wynika z badania firmy DAS, ponad połowa małych i średnich przedsiębiorstw potrzebuje rady prawnika przynajmniej raz w miesiącu Piotr Kuźmiński mówi, że wynika to nie tylko ze skomplikowanych przepisów, ale też z tego, że małe firmy najczęściej nie mają w swoich strukturach działu prawnego.

Posłuchaj

Bez prawnika nie ruszysz. Przepisy kłopotem dla małych firm (Tomasz Matusiak/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Według badania 16 procent przedstawicieli MŚP potrzebuje konsultacji z prawnikiem przynajmniej raz w tygodniu. Co siódmy takiej pomocy potrzebuje przynajmniej kilka razy w tygodniu.

Piotr Kuźmiński podkreśla, że wiele problemów prawnych firm wynika z braku właściwej informacji lub błędnej interpretacji przepisów.

- W MŚP często nie ma działów prawnych i przedsiębiorcy muszą podejmować samodzielnie decyzje, co czasem skutkuje problemami. Jeśli zwrócą się do prawnika, który sprawdzi przepisy i np. daną umowę, to części tych problemów można uniknąć - dodaje.

Lepiej zapobiegać

 
Podobnego zdania jest Tomasz Rostkowski ze Szkoły Głównej Handlowej. Profesor twierdzi, że pomoc prawników jest polskim firmom bardzo potrzebna.

- Do prawników nie zwracamy się w sytuacji gdy jest kłopot, tylko po to, żeby ich uniknąć. Dlatego należy zadbać o odpowiednie sformułowanie umowy, by potem mieć podstawę do normalnego rozstrzygania sporów - wskazuje.

Jakub Gontarek z Konfederacji Lewiatan mówi, że przedsiębiorcy, którzy są członkami organizacji pracodawców, mogą liczyć na pewne wsparcie prawne i porady. Jeśli chodzi o pełną pomoc prawną, to raczej na darmowe wsparcie nie ma co liczyć - tym zajmują się wyspecjalizowane kancelarie, które też ponoszą odpowiedzialność za swoje działania.

Firmy potrzebują prawników

Nieco ponad 8,5 procent małych i średnich przedsiębiorstw ma własny dział prawny lub prawnika w firmie. Badanie dodatkowo wykazało, że prawie 60 procent firm uznało ubezpieczenie ochrony prawnej za warte rozważenia a 1/3 przedsiębiorców wskazała, że takie ubezpieczenie jest niezbędne przy prowadzeniu firmy.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Tomasz Matusiak, md

 

Polecane

Wróć do strony głównej