more_horiz
Gospodarka

Niskie stopy procentowe zachęcają firmy do inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 08:33
Dziś kończy się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, ale zapewne żadnych zmian nie będzie jeśli chodzi o wysokość stóp procentowych w Polsce. Obecnie ta podstawowa wynosi 1,5 proc. i właśnie środowisko niskich stóp może być jednym z czynników zachęcających polskie firmy do inwestycji.
Audio
  • O planach inwestycyjnych firm na ten rok mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Kowalczyk z Grant Thornton w rozmowie z Sylwią Zadrożną.
Średnia ocena polskiego systemu podatkowego wynosi 2,2 pkt w pięciostopniowej skali.
Średnia ocena polskiego systemu podatkowego wynosi 2,2 pkt w pięciostopniowej skali. Foto: shutterstock

Już w ubiegłym roku inwestycje odbiły i stały się wręcz motorem napędowym naszej gospodarki. O planach inwestycyjnych firm na ten rok mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Kowalczyk z Grant Thornton w rozmowie z Sylwią Zadrożną.

- Są duże powody do optymizmu. W ostatnich kilku latach było wahnięcie inwestycji. W 2016 roku był regres.  A w 2017 i 2018 roku inwestycje zaczęły wychodzić z dołka i nawet w ostatnich kwartałach zaczęły mocno przyspieszać. Wszystko wskazuje na to, że jeśli plany pracodawców na 2019 rok dotyczące inwestycji się sprawdzą będzie to naprawdę dobry rok - mówił ekspert. 

- Priorytetem inwestycyjnym firm są linie produkcyjne i maszyny. Przedsiębiorcy dobrnęli do momentu kiedy brakuje im mocy produkcyjnych - dodał. 

W linie produkcyjne i maszyny inwestować chce 58 procent firm, w wykwalifikowanych pracowników - 48 procent.

Nasze firmy deklarują też inwestycje w technologie IT, badania i rozwój oraz w nieruchomości. Jeśli chodzi o plany inwestycyjne wypadamy bardzo dobrze na tle innych krajów.

Badanie zostało przeprowadzone w 35 krajach świata,

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Sylwia Zadrożna, kw 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dlaczego RPP nie zmienia stóp procentowych?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 10:20
Dlaczego stopy procentowe nie zostaną zmienione przez co najmniej najbliższy rok, mówili m.in. goście audycji „Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Członek RPP: w połowie roku niewykluczona podwyżka stóp procentowych

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 12:53
Członek Rady Polityki Pienięznej Jerzy Osiatyński powiedział PAP, że nie jest wykluczone, ze podwyżka stóp procentowych będzie konieczna już w połowie tego roku. To zaskakująca informacja, zwłaszcza biorać pod uwagę "gołębią" retorykę Rady Polityki Pieniężnej w ostatnich latach.
rozwiń zwiń