more_horiz
Gospodarka

Jak zahamować nielegalny wywóz leków z Polski: publikacja listy firm zajmujących się procederem, wysokie kary więzienia

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 11:40
Do publicznej wiadomości należy podać listę podmiotów, wywożących z Polski leki - apelują związki pracodawców, w tym Związek  Pracodawców Aptecznych Pharma Net.
Audio
  • Jak zahamować nielegalny wywóz leków z Polski, zastanawiali się goście radiowej Jedynki./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Na nielegalnym wywozie leków z Polski przestepcy zarabiają setki milionów złotych.
Na nielegalnym wywozie leków z Polski przestepcy zarabiają setki milionów złotych.Foto: pixabay

− Rynek farmaceutyczny w Polsce należy do największych w Europie, a leki w naszym kraju - do najtańszych w Europie, dlatego proceder nielegalnego ich wywozu kwitnie, a w naszych aptekach nie ma gwarancji pełnego i nieprzerwanego dostępu do leków ratujących zdrowie lub życie - mówi Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych Pharma Net.

Lista firm wywożących leki z Polski nie została opublikowana

I przypomina, że jego związek już kilka lat temu zgłosił wniosek do Głównego Inspektora Farmaceutycznego o publikacje nazw podmiotów złapanych na procederze nielegalnego wywozu leków z Polski.

− Niestety odmówiono nam tych danych, dlatego znowu apelujemy, aby ich dane były podawane do publicznej wiadomości – mówił gość radiowej Jedynki.

Publikacja danych firm może niewiele pomóc

Jak jednak uważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, takie publikacje nie są żadnym rozwiązaniem.

− Nie sądzę, żeby grupy przestępcze zajmujące się tym procederem, zaprzestały tej działalności pod wpływem publikacji – mówi.

I dodaje, że należy mówić nie tylko o aptekach, ale o wszystkich podmiotach zamieszanych w wywóz leków.

− Innym pomysłem popieranym przez Związek  Pracodawców Aptecznych Pharma Net jest administracyjne zrównanie cen leków czy pionizacja struktury inspekcji farmaceutycznej - dodaje Marcin Piskorski.

Jak wyjaśnia, jeśli lek kosztuje np. w Unii Europejskiej 100 euro, to w Polsce też tyle powinien kosztować, ale ministerstwo zdrowia oferowałoby odpowiednią zniżkę dla podmiotów w Polsce, ale osoba trzecia kupowałaby ten lek po 100 euro.

− To zlikwidowałoby opłacalność procederu – mówi gość radiowej Jedynki.

Pomysł dobry, ale wymaga dużo zmian legislacyjnych

Ten pomysł wymagałby zbyt dużo zmian choćby w ustawie refundacyjnej  - argumentuje Tomków.
I dodaje, że najskuteczniejszym sposobem na nielegalny wywóz leków jest proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości podniesienie kar więzienia do 10 lat pozbawienia wolności.

Przez całe lata problemem w sytuacji nielegalnego wywozu leków była bezkarność. Prokuratura często po prostu umarzała postępowanie w tych sprawach. 

Aleksandra Michałek – Tycner, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak