X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ok. 60 proc. firm rodzinnych w Polsce ocenia swą sytuację ekonomiczną, jako dobrą

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 18:38
Blisko 60 proc. firm rodzinnych w Polsce prognozuje, że ich sytuacja ekonomiczna w najbliższym roku będzie dobra lub bardzo dobra - wynika z opublikowanego w środę raportu firmy doradczej KPMG. W Europie podobnie prognozuje 73 proc. respondentów.
Oddanie firmy w dobre ręce nie oznacza, że zawsze muszą to być dzieci.
Oddanie firmy w dobre ręce nie oznacza, że zawsze muszą to być dzieci.Foto: Pixabay

Jak wskazali autorzy „Barometru firm rodzinnych”, zarządzający firmami rodzinnymi dobrze oceniają sytuację swoich organizacji, co znajduje potwierdzenie w pozytywnych wynikach finansowych i rosnącej liczbie zatrudnionych.

W Polsce 59 proc. respondentów oceniło kondycję ekonomiczną firmy w ciągu następnych 12 miesięcy jako dobrą lub bardzo dobrą (spadek o 3 pkt. proc. rdr). W Europie taką samą opinię wyraziło 73 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt.proc. rdr).

Lepsze wyniki finansowe w ostatnim roku odnotowało ponad 30 proc. polskich przedsiębiorstw, a 42 proc. respondentów stwierdziło, że przychody utrzymały się na tym samym poziomie. - Średnia dla Europy wypada nieco lepiej – aż 64 proc. europejskich przedsiębiorstw zanotowało wzrost przychodów, w przypadku 24 proc. pozostały one na tym samym poziome - wynika z raportu.

Jak podkreślono, dobra kondycja firm rodzinnych jest widoczna również we wzroście zatrudnienia – ponad 1/3 polskich przedsiębiorstw w ciągu roku zwiększyła liczbę pracowników, a połowa utrzymała zatrudnienie na tym samym poziomie. - Jeszcze lepsza sytuacja panuje w Europie, gdzie prawie 55 proc. firm zwiększyło liczbę etatów - wyliczono.

Z badania wynika też, że największym wyzwaniem stojącym przed polskimi firmami rodzinnymi są rosnące koszty pracy, na co wskazała ponad połowa ankietowanych (52 proc.). - W Polsce ten problem jest zgłaszany znacznie częściej niż w pozostałych krajach Europy - czytamy.

Coraz wyższe koszty pracy przyczyniają się do trudności w pozyskiwaniu wykwalifikowanej kadry - podkreślili eksperci KPMG. - Blisko 1/3 firm rodzinnych z Polski przyznaje, że problematyczna jest konieczność rywalizacji o pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami. W Europie odsetek przedsiębiorstw sygnalizujących tę kwestię jest jeszcze większy i wynosi 53 proc. - napisano.

Jak wynika z raportu, ponad 1/3 firm rodzinnych w Polsce wskazuje, że zmieniające się otoczenie prawne utrudnia zarządzanie przedsiębiorstwem. Częste zmiany w przepisach wpływają na niepewność firm i niechęć do podejmowania inwestycji obarczonych ryzykiem.

Autorzy raportu podkreśli, że zdecydowana większość polskich przedsiębiorców planuje sukcesję w ramach rodziny. - Planowanie przekazania władzy i zarządzania firmą następnemu pokoleniu deklaruje ponad 70 proc. ankietowanych firm rodzinnych z Polski. Jeszcze więcej ankietowanych przewiduje, że przekaże własność firmy swoim potomkom.

W raporcie wskazano też, że najważniejszymi priorytetami dla polskiego biznesu rodzinnego w ciągu kolejnych dwóch lat będzie zwiększenie zyskowności (38 proc. wskazań), przyciągnięcie nowych, utalentowanych pracowników (35 proc.) oraz wzrost przychodów (32 proc.). - Mając na uwadze potrzebę ciągłego rozwoju, zdecydowana większość firm rodzinnych w Polsce planuje inwestycje w działalność podstawową firmy (80 proc. wskazań), kapitał ludzki (78 proc.) oraz innowacje i nowe technologie (76 proc.).

„Barometr firm rodzinnych” jest siódmą edycją badania przeprowadzonego przez KPMG w wybranych krajach Europy. Polskie firmy rodzinne wzięły udział w badaniu po raz szósty. Raport opracowano na podstawie wyników wywiadów internetowych (CAWI), przeprowadzonych w okresie maj-lipiec 2018 roku. W badaniu udział wzięło 1 576 respondentów z 26 krajów, w tym z Polski

PAP, kw  

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przedsiębiorstwo nie umrze wraz z właścicielem – 25 listopada wchodzi w życie ustawa o sukcesji w firmie

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 16:16
25 listopada wchodzi w życie ustawa o sukcesji firm rodzinnych, która sprawi, że śmierć jej właściciela nie zakłóci działalności przedsiębiorstwa oraz ułatwi zmianę pokoleniową w prowadzonym przez rodzinę biznesie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sukces sukcesji gwarantem, że firma przetrwa założycieli

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 20:39
Firmy rodzinne to ważna część polskiej gospodarki, ale często myślimy o nich dosyć stereotypowo. Tymczasem wśród nich są giganci tacy jak: Solaris, Neuca, Komputronik czy Grupa AB.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa o sukcesji. Już około 1000 zgłoszeń

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 10:15
Od początku obowiązywania ustawy o sukcesji, czyli od 25 listopada, do rejestru CEIDG zgłoszono już 1019 zarządców sukcesyjnych - poinformowało ministerstwo przedsiębiorczości i technologii. Zarządcę powołuje się po to, by mógł przejąć prowadzenie firmy po śmierci jej właściciela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd przyjął projekt ustawy. Za korupcję odpowie cała firma, a nie tylko jej pracownik

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 15:30
Odpowiedzialność firmy bez wymogu wcześniejszego skazania np. prezesa - przewiduje przyjęty przez rząd projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wyjaśnił, że chodzi przede wszystkim o realizację wysokich standardów, które są zasadą w krajach UE. To nie jest żadna rewolucja.
rozwiń zwiń