more_horiz
Gospodarka

"Mały ZUS". Co trzeba wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2018 11:50
Aby skorzystać z "Małego ZUS-u", przedsiębiorcy powinni zarejestrować się do ubezpieczeń społecznych do 8 stycznia 2019 r. z nowym kodem, który zaczyna się od cyfr 05 90 albo 05 92 – jeśli mają przyznaną rentę z tytułu niezdolności do pracy – przypomina rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz.
We wtorek, 1 stycznia, wchodzi w życie Mały ZUS.
We wtorek, 1 stycznia, wchodzi w życie "Mały ZUS".Foto: Whitelook/Shutterstock.com

We wtorek, 1 stycznia, wchodzi w życie "Mały ZUS" dla najmniejszych firm, czyli nowy sposób rozliczania z ZUS uzależniający składkę na ubezpieczenie społeczne od uzyskanego przychodu.

Mały ZUS dla 200 tysięcy firm

"Wszystkich, którzy chcą skorzystać z tzw. Małego ZUS-u a mają wątpliwości, zapraszamy po Nowym Roku na nasze sale obsługi klientów. Nasi pracownicy udziela wszelkich możliwych wyjaśnień. Proszę pamiętać, że jeżeli chcemy skorzystać z "Małego ZUS-u" w 2019 r. to czas na decyzję mamy do 8 stycznia" – podkreślił Andrusiewicz.

Aby skorzystać z "Małego ZUS-u", przedsiębiorcy powinni zarejestrować się do ubezpieczeń społecznych z nowym kodem zawartym w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do dnia 8 stycznia 2019 r. W przeciwnym razie będą płacić obniżone składki dopiero od kolejnego roku.

Mały ZUS, zakładający możliwość płacenia obniżonych, proporcjonalnych do przychodu składek na ubezpieczenia społeczne, ma objąć blisko 200 tys. jednoosobowych firm i zostawić w kieszeniach przedsiębiorców około 5,4 mld w ciągu 10 lat.

Pobudzić aktywność zawodową

Jeśli, według obliczeń, podstawa składek na ubezpieczenia społeczne ustalona na podstawie przychodu uzyskanego w 2018 r. nie przekroczy 30 proc. minimalnego wynagrodzenia (w 2019 r. będzie to 675 zł), przedsiębiorca będzie płacił obniżoną stałą kwotę od tej podstawy.

W ocenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii nowe regulacje mogą wpłynąć na rozwój przedsiębiorczości, pobudzić aktywność zawodową, ograniczyć tzw. szarą strefę oraz poprawić "przeżywalność" przedsiębiorstw, a przede wszystkim ich rentowność.

Według nowych przepisów, przedsiębiorca może korzystać z zaproponowanych rozwiązań przez 3 lata w ciągu kolejnych 5 lat prowadzenia działalności. 

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosną wpływy ze składek do ZUS-u

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 09:49
W połowie maja przekroczona została kwota ponad 100 mld zł we wpływach w ramach e-składki - poinformowała prezes ZUS Gertruda Uścińska. W jej ocenie, wprowadzenie e-składki uporządkowało system wpłat i "poprawiło dyscyplinę płatników".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mały ZUS dla małych firm przyjęty przez sejm

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2018 13:22
Zmniejszenie, proporcjonalnie do przychodu, składek na ZUS dla drobnych przedsiębiorców - to skutek ustawy, którą uchwalił w sejm. "Mały ZUS" ma objąć ponad 173 tys. jednoosobowych firm, których przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rządy Pieniądza": czy "mały ZUS" to słuszne rozwiązanie?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 10:26
Sejm uchwalił nowe przepisy, na mocy których najmniejsi przedsiębiorcy będą płacić niższe, proporcjonalne do przychodu składki ZUS. Preferencje mają objąć 173 tysiące jednoosobowych firm. Eksperci, goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24 zwracali uwagę na plusy i minusy nowego systemu, zastanawiali się też, czy nie jest potrzebna szersza reforma państwowego wsparcia dla przedsiębiorców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mały ZUS" podpisany. Ma ożywić mikrobiznes

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 14:08
Zmniejszenie, proporcjonalnie do przychodu, składek na ZUS dla drobnych przedsiębiorców - to skutek ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od 1 stycznia mały ZUS dla przedsiębiorców. Zobacz, kto może skorzystać z preferencji

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 12:37
Od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z nowej ulgi, tzw. małego ZUS - osoby które prowadzą działalność na niewielką skalę, będą mogły opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w niższej wysokości.
rozwiń zwiń