X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Podsumowanie 2018 r. w gospodarce: wysoki wzrost PKB, koniunktura na rynku pracy, wzrost płac

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 19:30
To był dobry rok dla polskiej gospodarki - szczególnie dla firm i jej pracowników. Zdaniem ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego, kluczowymi filarami budującymi doskonały stan polskiej gospodarki w mijającym roku były: wyższy od prognoz wzrost gospodarczy, konsumpcja prywatna powyżej oczekiwań i dobra koniunktura na rynku pracy.
Audio
  • Polska gospodarka w 2018 roku ma się bardzo dobrze - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Mamy: wyższy od oczekiwań wzrost gospodarczy, lepsze niż prognozowano wyniki notuje konsumpcja prywatna, niską inflację. Poza tym, sytuacja na rynku pracy jest najlepsza od lat./IAR/.
  • Dyrektor Instytutu Piotr Arak powiedział, że w tym roku wzrost PKB najprawdopodobniej przebije poziom 5 procent./IAR/.
Nadal utrzymuje się presja płacowa w sektorze przedsiębiorstw.
Nadal utrzymuje się presja płacowa w sektorze przedsiębiorstw.Foto: shutterstock

Polska gospodarka zanotowała wzrost na poziomie 5%, co było wynikiem znacznie wyższym niż wszelkie prognozy z początku roku.

Dyrektor PIE Piotr Arak powiedział podczas konferencji prasowej, że w 2018 r. Polska notuje bardzo wysoki wzrost gospodarczy, który wedle wielu prognoz przekroczy 5 proc.

"Według wszystkich instytucji przebijamy tak naprawdę z każdym kwartałem tę wcześniejszą prognozę wzrostu. Stąd w listopadzie nadwyżka budżetowa; nawet fiskus nie zakładał, że aż tak duże przychody uda się uzyskać dzięki wzrostowi gospodarczemu" - powiedział Arak.

Konsumpcja wsparła wzrost gospodarczy

Jako najważniejszy czynnik wzrostu PKB Arak wskazał konsumpcję, która dochodzi w tym roku prawie do 5 proc., w zależności od instytucji prognozującej. Na dobry wynik konsumpcji składa się wysoka dynamika płac, rekordowo niskie bezrobocie, niska inflacja.

"Wskaźnik sumy inflacji i bezrobocia jest teraz rekordowo niski, co oznacza, że warunki do życia są bardzo pozytywne. Nawet osoba o niskim poziomie dochodu jest w stanie w sposób relatywnie korzystny prowadzić swoje życie dalej" - powiedział.

Do tego dochodzą niskie stopy procentowe i rządowe programy społeczne, z których korzystają gospodarstwa domowe, np. 500+, wyprawki.

Przybyło 539 tys. nowych miejsc pracy

Jak obliczył PIK, od początku roku powstało 539 tys. miejsc pracy, co jest wynikiem o ponad 7,5 proc. wyższym od roku poprzedniego.

"To pokazuje, że firmy nadal tworzą bardzo dużo miejsc pracy" - komentuje Kubisiak. Przyznał, że medal ten ma też drugą stronę - pracodawcy odczuwają, bowiem mocno wzrost kosztów pracy (głównie małe firmy i firmy przemysłowe) oraz niedobory kadrowe, co było szczególnie odczuwalne w branży budowlanej. Wiąże się to z coraz wyższymi wynagrodzeniami, które od 2010 roku wzrosły o ponad połowę.

„Tak duży popyt na pracowników przełożył się na rekordowy poziom zatrudnienia w gospodarce i wyraźny spadek bierności zawodowej, oceniono na konferencji Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Ekspert ds. rynku pracy PIE, Andrzej Kubisiak zwrócił uwagę, że jednym z bardziej istotnych elementów polskiej gospodarki w 2018 r. był rynek pracy - wpływał realnie i bardzo mocno na funkcjonowanie firm w 2018 r. Kubisiak przypomniał, że mamy historycznie najniższe bezrobocie. Wskazał, że jednym z ważniejszych wyzwań w tym obszarze jest jednak poziom aktywności i bierności zawodowej.

16,6 mln aktywnych zawodowo Polaków

"Mamy najwyższy poziom, jeśli chodzi o liczbę aktywnych zawodowo Polaków, to jest 16,6 mln osób na koniec trzeciego kwartału. To daje nam wynik w okolicach 71 proc. aktywności zawodowej (...) co powoduje, że zbliżamy się do średniej w UE, natomiast jeszcze nie jesteśmy na tych poziomach, co kraje +starej Europy+. Tu jest jeszcze duże pole do poprawy" - powiedział. Dodał, że jednocześnie mamy prawie 4,9 mln osób biernych zawodowo - poza rynkiem pracy. "To jest dosyć duża pula, jeśli chodzi wiek produkcyjny (...), zaczęła nam jednak mocno spadać" - zauważył.

Wzrost popytu na produkty i usługi firm

Beneficjentami dobrej koniunktury są nie tylko konsumenci ale i firmy.

Według badań Instytutu, popyt na ich produkty i usługi zanotował 47,2 proc. wzrostu zauważalnego przede wszystkim w dużych (66 proc.) i małych firmach (51,3 proc.). 17,8 proc. z nich wskazało wzrost dostępności zewnętrznego finansowania.

PIE: inwestycje, które są motorem wzrostu w tym roku, utrzymają się także w 2019 r.

Zdaniem PIE drugim motorem wzrostu, po konsumpcji, są przyspieszające inwestycje, które rosną w tempie ok. 7,5 proc. "Istotnym czynnikiem wzrostowym (...) są przede wszystkim wydatki publiczne (...), których w poprzednich latach nie było w tak istotnej wielkości, bo mieliśmy przeprogramowanie środków europejskich. Wiele samorządów i instytucji centralnych czekało na moment, w którym będą mogły dorzucić środki europejskie, jako dodatkowe +turbodoładowanie+ dla wydatkowanie" - tłumaczył dyrektor PIE.

"To jest ten motor wzrostu, który będzie się też utrzymywał w 2019 r." - uważa Arak. Zastrzegł, że w przyszłym roku można się jednak spodziewać mniejszego poziomu wzrostu niż w tym roku - będzie on bardziej przypominał pod tym względem rok 2017. "Mamy świetny rok już za sobą, jeżeli chodzi o wzrost gospodarczy, nakłady inwestycyjne były ogromnie wysokie w stosunku do roku poprzedniego" - wyjaśnił.

Trzeba pamietać o wzroście cen surowców energetycznych

W analizie PIE zwrócono uwagę na wpływ cen surowców na gospodarkę. Wskazano, że ceny paliw na rynkach światowych były w 2018 r. o ok. 60 proc. wyższe w stosunku do 2016 r. Znacznie słabszy jest natomiast wzrost cen surowców nieenergetycznych, który w latach 2017-2018 wyniósł 8 proc. Według instytutu możliwy spadek ceny ropy w 2019 r. działałby w kierunku osłabienia wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych (szacunkowo o ok. 0,35 pp.) oraz poprawy salda bilansu handlowego (o ok. 7 mld zł).

To nie jedyne osiągnięcia polskiej gospodarki

Ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego przypominają, że w ostatnim roku opublikowano szereg analiz, które pokazują, że Polska awansuje w globalnych rankingach, co pokazuje efekty zmian w polskim modelu kapitalizmu budowanego na podstawie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przygotowanej przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego i opisanego w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Kapitalizm po polsku”.

S&P zrewidowała rating kredytowy Polski

Agencja S&P Global zrewidowała rating kredytowy Polski i poprawiła jego ocenę z poziomu BBB+ na A-, oceniając jego perspektywę jako „stabilną”.

S&P, jedna z trzech największych agencji ratingowych na świecie, podkreśliła mocny, zrównoważony rozwój Polski oraz wyniki budżetowe przewyższające oczekiwania od 2015 roku. Zwróciła również uwagę na spadek zadłużenia publicznego i zagranicznego.

Polska dołączyła do rynków rozwiniętych

Polska, jako pierwsze państwo na świecie od niemal dekady, dołączyła do grona „rynków rozwiniętych” w indeksie FTSE Russell, zajmując tym samym miejsce obok Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Zmiana statusu była poprzedzona kilkumiesięcznymi przygotowaniami, które wiązały się z włączeniem 37 spółek, w tym PKO BP i Pekao, do indeksów rynków rozwiniętych.

Rosnący kapitał ludzki

Jedną z najważniejszych informacji tej jesieni, a może i całego roku jest przygotowany przez Bank Światowy pierwszy Indeks Kapitału Ludzkiego, w którym Polska zajęła 30. miejsce wśród 157 państw. Z wynikiem 0,75 wyprzedziliśmy Hiszpanię (0,74), Islandię (0,74), Luksemburg (0,69) czy Grecję (0,68).

Zmniejszenie ubóstwa wśród dzieci

Porównując dane Eurostatu za lata 2016 i 2017, procentowa dynamika spadku ubóstwa wśród dzieci może robić wrażenie. W 2016 r. w Polsce 24,2 proc. dzieci było zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. W 2017 r. ten odsetek zmalał aż o 6,3 proc., do 17,9 proc. To największy spadek od czasu przystąpienia Polski do UE.

Szara strefa w odwrocie

Według firmy doradczej A.T. Kearney, Polska zajęła 5. miejsce wśród krajów najbardziej efektywnych w redukcji szarej strefy. W latach 2007-2016 tzw. gospodarka cienia skurczyła się w Polsce o 30 proc., z 24,9 proc., do 17,4 proc. PKB.

Luka VAT się zmniejsza

W 2016 r. Polska była piąta w Unii pod względem zmniejszania luki VAT – z poziomu 24,3 proc. w 2015 r. spadła do 20,8 proc. w 2016 r. Według szacunków CASE przygotowywanych na zlecenie Komisji Europejskiej, spadek o 3,5 pkt. proc. w ciągu roku był jednym z najlepszych wyników w krajach Unii.

NRG, Polski Instytut Ekonomiczny, iar, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska gospodarka rośnie jak na drożdżach, ale…

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 18:34
Gospodarcze podsumowanie mijającego roku było m.in. tematem audycji Bardzo Ważny Projekt radiowej Trójki której gościem był Kazimierz Krupa, Kancelaria Dravbridge.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyniki budżetu najlepsze od lat: po 11miesiącach nadwyżka 6,5 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 10:07
Z takim wykonaniem budżetu nie mieliśmy od lat – dochody przewyższają wydatki, stąd po jedenastu miesiącach budżet ma nadwyżkę 6,5 mld zł.  Jak poinformowała PAP minister finansów Teresa Czerwińska, w listopadzie jest ona wyższa niż po październiku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: rosną wynagrodzenia i zatrudnienie. Średnia płaca wynosi już 4966, 61 zł

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 11:47
Dane GUS za listopad, dotyczące wynagrodzeń i zatrudnienia, potwierdzają dobrą sytuację na rynku pracy dla pracowników. Przy rosnącym o 3 proc. zatrudnieniu, płace urosły w listopadzie o 7,7 proc. w stosunku do ubiegłego roku i wynoszą już średnio 4966,61 zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowlanka, mimo zimy, nie hamuje. Rośnie liczba oddanych mieszkań

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2018 11:47
Liczba mieszkań oddanych do użytkowania wzrosła, według wstępnych danych, od stycznia do końca września o 2,5 proc., do 163,8 tys. wobec tego samego okresu przed rokiem - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń