GovTech Polska to innowacyjne rozwiązania rzeczywistych wyzwań polskiej administracji publicznej

2018-11-12, 15:58

GovTech Polska to innowacyjne rozwiązania rzeczywistych wyzwań polskiej administracji publicznej
Przedstawiciele GovTech Polska i szkockiego CivTech podpisali list intencyjny. Foto: shutterstock

Stworzenie partnerstwa na bazie wymiany wiedzy, wspólnych wartości i wspólnego zamiaru, jakim jest wprowadzenie rewolucji cyfrowej do sektora publicznego - to cele zawarte w liście intencyjnym, który podpisali przedstawiciele polskiego GovTechu i szkockiego CivTechu - poinformował w poniedziałek GovTech na na Tweeterze.

Posłuchaj

Polska i Szkocja podpisały w Paryżu umowę o współpracy w ramach Govtechu/ Korespondencja z Paryża - Marek Brzeziński, Informacyjna Agencja Radiowa
+
Dodaj do playlisty

Podpisanie porozumienia odbyło się 12 listopada w Ambasadzie Polskiej w Paryżu. To pierwsze międzynarodowe porozumienie twórców Govtechu w Europie.

Jak wyjaśniono na stronie przedsięwzięcia, GovTech Polska to projekt, który ma "znaleźć innowacyjne rozwiązania rzeczywistych wyzwań polskiej administracji publicznej z zastosowaniem najnowszych rozwiązań programistycznych". Jego celem jest stworzenie warunków do tego, aby pieniądze wydawane na realizację zadań państwa trafiały także do start-up’ów oraz małych i średnich przedsiębiorstw, które zaproponują administracji najbardziej efektywne i nowatorskie rozwiązania. 

Cytowana we wcześniejszym komunikacie prasowym dyrektor Programu GovTech Polska Justyna Orłowska wyjaśniała, że "jednym z głównych celów pionierów nowoczesnej administracji jest dążenie do otwarcia rynku usług dla administracji dla małych i średnich przedsiębiorstw poprzez modernizację procesu zamówień publicznych i wymianę informacji między państwami w tym zakresie". Orłowska wskazuje też na "stworzenie optymalnych warunków do wdrażania cyfryzacji w administracji", które "stało się napędową programów govtechowych w ostatnich latach".

Z kolei cytowany w komunikacie przedstawiciel Szkocji Alexander Holt podkreślał, że "pionierskie programy govtechove z krajów takich jak Anglia, Szkocja, Finlandia czy Singapur pokazały, że współpraca administracji z innowatorami nie tylko przynosi korzyści obu stronom, ale przede wszystkim służy obywatelom". Jego zdaniem "dzielenie się doświadczeniami z dwóch różnych rynków z pewnością sprawi, że obie strony porozumienia zyskają jeszcze lepszą pozycję do stawienia czoła przyszłym wyzwaniom, zarówno w Polsce, jak i Szkocji". 

PAP, IAR NRG, kw 

 

Polecane

Wróć do strony głównej