Firmy zagraniczne inwestują coraz więcej w Polsce: najwięcej z Belgii i w elektromobilność

2018-10-08, 16:27

Firmy zagraniczne inwestują coraz więcej w Polsce: najwięcej z Belgii i w elektromobilność
Wartość nakładów inwestycyjnych w trzech kwartałach większa o 70 proc. niż w ubiegłym roku.Foto: shutterstock, Watchara Ritjan

Wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce obsłużonych przez PAIH wzrosła po trzech kwartałach tego roku o 70 proc. rdr - powiedział PAP w poniedziałek wiceszef PAIH Krzysztof Senger.

Dodał, że największym inwestorem są Belgowie, a sektor, który przyciąga najwięcej inwestycji to elektromobilność.

Wartość nakładów inwestycyjnych w trzech kwartałach większa o 70 proc. niż w ubiegłym roku

"Na koniec III kwartału br. Polska Agencja Inwestycji i Handlu obsłużyła 36 projektów o wartości 1,2 mld euro. To znaczy, że w tym roku zapadło już 36 pozytywnych decyzji inwestycyjnych. Wartość nakładów inwestycyjnych wzrosła ponad 70 proc. rdr" - wskazał wiceprezes Agencji.

Rosną inwestycje bezpośrednie: budowa fabryk, zakładów, zakładanie centrów usługowych

Jak wyjaśnił, chodzi o bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ), czyli budowanie od podstaw (tzw. greenfield) fabryki, montowni czy zakładanie centrów usługowych. Wliczamy w to także reinwestycje.

"Ten obszar (greenfield – PAP) inwestycji jest strategiczny i to właśnie ta grupa aktywów świadczy o długofalowym podejściu do Polski inwestorów zagranicznych" - podkreślił.

W portfelu inwestycyjnym najwięcej dotyczy elektromobilności

Jak mówił, sektorem, który wyróżnia się najbardziej w portfelu PAIH to motoryzacja, a "ściślej elektromobilność, czyli ta część branży, która jest najbardziej zaawansowana technologicznie".


Wyjaśnił, że w tym roku największą obsłużoną przez PAIH inwestycją jest projekt belgijskiej firmy Umicore o wartości 320 mln euro (fabryka w Nysie, gdzie produkuje się komponenty do baterii montowanych w samochodach elektrycznych).

Na podium tegorocznych inwestorów : Belgowie, Amerykanie, Niemcy

Przedsiębiorcy z Belgii prowadzą w rankingu największych inwestorów w III kw. 2018 r. z 340 mln euro nakładów. Tuż za nimi, w statystykach plasują się Stany Zjednoczone (332 mln euro), a na trzecim miejscu są przedsiębiorstwa z Niemiec (196,7 mln euro).

Polska liderem inwestycji w elektromobilność w Europie

Według wiceprezesa Sengera stajemy się regionalnym liderem w elektromobilności pod względem napływu inwestycji zagranicznych, nie tylko z Azji, ale też z Europy. Dodał, że ten rok przynosi "kolejne rekordowe wyniki pod względem napływu do Polski inwestycji dokonywanych przez przedsiębiorstwa międzynarodowe".

Rosną inwestycje bezpośrednie w Polsce

Przypomniał, że PAIH już od trzech lat pracuje na zwiększenie napływu BIZ do Polski, co pokazują wyniki: 2017 r. było to 2 mld euro, w 2016 r. - 1,7 mld euro, a 2015 r. - 700 mln euro.

"PAIH posiada mandat w obszarze inwestycji greenfieldowych przedsiębiorstw międzynarodowych" - powiedział. Dodał, że PAIH obsługuje 177 projektów inwestycyjnych. "Najwięcej, czyli 51 pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, z czego w samym obszarze usług dla biznesu 54" - powiedział.

Jak zaznaczył, PAIH obsługuje średnio 30 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych rocznie. "Jeżeli brać pod uwagę nakłady inwestycyjne tzw. greenfield/brownfield, ten przedział wynosi 60-70 proc. tego typu inwestycji w Polsce" - wyjaśnił.

Inwestycje zagraniczne w 2017 r. zmalały, ale tendencja wzrostowa

Senger odniósł się też do piątkowych danych NBP, z których wynika, że napływ inwestycji zagranicznych w 2017 r. spadł o 44 proc. rdr, do 34,7 mld zł. "W 2017 roku napływ do Polski kapitału netto z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich wyniósł 34,7 mld PLN. Złożyły się na niego reinwestycje zysków o wartości 38,1 mld zł oraz ujemne kwoty napływu kapitału netto z tytułu akcji i innych form udziałów kapitałowych wynoszące (-1,6 mld zł) i z tytułu dłużnych instrumentów finansowych w wysokości (-1,9 mld zł)" - napisano w raporcie NBP.

"Nasze dane pokazują bardzo duży trend wzrostowy, który dopiero w kolejnych latach będzie się ujawniał w wynikach faktycznych przepływów, które pokazuje NBP" - podkreślił Senger.

Zaznaczył, że są cztery grupy aktywów, w ramach których można obserwować różne fluktuacje, wyniki. "Rozróżniamy: BIZ w obszarze produkcyjnym (greenfieldowym/brownfieldowym); nieruchomości; akcje i udziały; dług" - wyliczył.

Senger zwrócił uwagę na aktywną politykę akwizycyjną polskich przedsiębiorstw. "Należy tu wyróżnić Polski Fundusz Rozwoju, który kupił od Unicredit razem z PZU akcje Pekao SA. Oznacza to, że zmniejszyły się zobowiązania wobec inwestorów zagranicznych. Stąd w wynikach netto NBP można zobaczyć spadek" - wyjaśnił. Natomiast nie ma spadku, jak zaznaczył, w napływie kapitału z zagranicy.

"Różnica wynika również stąd, że nasze przedsiębiorstwa odkupują aktywa od inwestorów zagranicznych w Polsce, co wynika z większego apetytu na ekspansję" - podkreślił.

Wyjaśnił, że to informacja, która może wyglądać w danych NBP negatywnie, "natomiast ona pokazuje siłę kapitałową polskiej gospodarki, gdyż mamy już taką zdolność kapitałową, żeby odkupować pewne aktywa" - ocenił.

Coraz więcej inwestycji zaawansowanych technologicznie

Odnosząc się do 70 proc. wzrostu BIZ po trzech kwartałach tego roku w portfelu PAIH, Senger podkreślił, że coraz więcej inwestycji to przedsięwzięcia zaawansowane technologicznie.

Powoduje to zmianę struktury gospodarki z prostszych procesów produkcyjnych na bardziej zautomatyzowane, zrobotyzowane. "Spada liczba zatrudnionych w tych przedsiębiorstwach, które dokonują nowych inwestycji, a wzrasta wartość kapitałowa inwestycji" - wyjaśnił. Wynika to stąd, że coraz mniej prostych elementów produkcyjnych musi być wykonywana przez większą rzeszę pracowników. A coraz więcej nowych technologii i rozwiązań technologicznych jest w inwestycjach.

"Dla polskiej gospodarki w 2018 r. to dobry sygnał, bo przy prawie pełnym zatrudnieniu, które nasza gospodarka będzie wkrótce wykazywała, mniejsza pracochłonność procesów produkcyjnych jest silnie powiązana z tym, dokąd nasza gospodarka zmierza - czyli z innowacyjnością" - wyjaśnił.

PAP, jk

Polecane

Wróć do strony głównej