Rząd chce zmniejszyć podatki najmniejszym firmom. Obniży CIT z 15 do 9 procent

2018-09-20, 13:13

Rząd chce zmniejszyć podatki najmniejszym firmom. Obniży CIT z 15 do 9 procent
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, Akira Kaelyn

Minister Jacek Sasin, przewodniczący komitetu Stałego Rady Ministrów, poinformował, że rząd chce obniżyć podatek CIT dla drobnych przedsiębiorców z 15 do 9 procent.

Posłuchaj

Minister Jacek Sasin, przewodniczący komitetu Stałego Rady Ministrów, poinformował, że rząd chce obniżyć podatek CIT dla drobnych przedsiębiorców z 15 do 9 procent./IAR/.
+
Dodaj do playlisty

Przygotowywana przez rząd zmiana to realizacji kolejnej propozycji z tzw. piątki Morawieckiego, służącej poprawie funkcjonowania małych firm w Polsce.

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że rząd obniżył już wcześniej podatek CIT z 19 procent, co okazało się bardzo korzystne dla właścicieli małych firm.

− Regulacje, które już funkcjonują, zostawiły w kieszeniach polskich drobnych przedsiębiorców miliony złotych. W tej chwili mamy kolejny zastrzyk finansowy dla tych, którzy tę działalność gospodarczą prowadzą - powiedział minister.

Jacek Sasin podkreślił, że rządowi PiS zależy na wspieraniu polskiej przedsiębiorczość, dlatego obniżył wcześniej m.in. podatek VAT dla nowopowstałych firm.

Obniżka ma objąć ok. 430 tys. firm, płacących ten podatek

Jak poinformował już premier Morawiecki, obniżka stawki podatku CIT będzie dotyczyła ponad 90 proc. przedsiębiorstw mających osobowość prawną, podobnie jak wcześniejsza, wprowadzona od 1 stycznia 2017 roku, obniżka stawki tego podatku z 19 proc. na 15 proc.

 Obecnie proponowana zmiana stawki podatku ma dotyczyć, jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, ok. 430 tys. z 460 firm, których dotyczy ten podatek.

Jak dodał premier, obniżka tej stawki podatku będzie dotyczyła przede wszystkim firm z polskim kapitałem, zgodnie z programem Prawa i Sprawiedliwości, w którym zapisano wsparcie polskiej własności i polskiego kapitału.

Jaka firma może liczyć na obniżkę?

Zapowiadana obniżka stawki CIT z 15 do 9 proc. będzie dotyczyła (podobnie jak poprzednia obniżająca stawkę tego podatku z 19 na 15 proc.) tzw. małych i średnich firm mających osobowość prawną, u których wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług), nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 1,2 mln euro (przeliczenia tej kwoty na złote ma być stosowanych średni kurs euro ogłaszany przez NBP w pierwszy roboczy dzień października poprzedniego roku podatkowego).

Obniżoną stawkę podatku CIT będą mogły stosować także firmy rozpoczynające swoją działalność, przy czym tego rodzaju nowe podmioty będą musiały spełnić określone warunki wymienione w ustawie.

NRG, IAR, PAP, jk

Polecane

Wróć do strony głównej