X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

MF przygotowało projekt o e-fakturach w zamówieniach publicznych

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 15:55
Obniżenie kosztów działalności gospodarczej, a także poprawienie konkurencyjności polskiej gospodarki to niektóre cele przygotowanego przez resort finansów projektu ustawy o fakturowaniu elektronicznym w zamówieniach publicznych, który w poniedziałek znalazł się na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
efaktura
efakturaFoto: shutterstock

Główną przyczyną przygotowania projektu, jak pisze MF w uzasadnieniu, jest implementacja dyrektywy unijnej z 2014 roku o elektronicznym fakturowaniu w dostawach publicznych. Regulacje te mają pozytywne oddziaływanie społeczno-gospodarcze.

Resort finansów powołuje się też m.in. na badania GUS, wskazujące na "niskie wykorzystanie ustrukturyzowanych faktur elektronicznych w zamówieniach publicznych i obrocie gospodarczym (e-faktury ustrukturyzowane są to takie faktury, które pozwalają na automatyczne przekazywanie i przetwarzanie w komputerowych systemach finansowo-księgowych, bez manualnego wprowadzania danych przez człowieka)".

Będzie łatwiej 

Z uzasadnienia projekt wynika, że wprowadzona będzie m.in. możliwość wystawiania i wysyłania przez wykonawców, a także obowiązek przyjmowania przez zamawiających "ustrukturyzowanych faktur elektronicznych, związanych z realizacją zamówień publicznych w rozumieniu ustawy Prawo zamówień publicznych".

Reguluje też zasady funkcjonowania systemu teleinformatycznego (platformy elektronicznego fakturowania), służącego do wymiany dokumentów elektronicznych i ustrukturyzowanych faktur elektronicznych oraz przetwarzania i udostępniania informacji związanych z realizacją zamówień publicznych.

Dzięki tym regulacjom znacząco zmniejszą się koszty związane z drukowaniem i przesyłaniem faktur ze względu na automatyczną komunikację pomiędzy systemami teleinformatycznymi.

Obniżenie kosztów

Celem projektu, zaznacza resort, jest także "dążenie do obniżenia kosztów w gospodarce, związanych z wystawianiem, przesyłaniem i księgowaniem faktur w postaci papierowej lub w formie elektronicznej nieustrukturyzowanej".

Inne cele projektu to m.in.: "wzrost stosowania rozwiązań elektronicznego fakturowania w zamówieniach publicznych dzięki obowiązkowi przyjmowania e-faktur przez zamawiających", "wzrost stosowania e-faktur w obrocie gospodarczym, w związku z realizacją procesów związanych z zamówieniami publicznymi", "ułatwienie uczestniczenia przez polskich przedsiębiorców w zamówieniach publicznych innych państw członkowskich Unii Europejskiej".

Wejście w życie ustawy ma doprowadzić do obniżenia kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw i wzrostu ich konkurencyjności, wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki, w tym "zwiększenia udziału polskich przedsiębiorców w rynkach zamówień publicznych innych państw członkowskich Unii Europejskiej", a także "obniżenia kosztów transakcyjnych w obrocie gospodarczym i w sprzedaży konsumentom indywidualnym". 

PAP, kw 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Inwestycji publiczno-prywatnych ma być więcej. Inicjatywę przejmuje Ministerstwo Rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 21:02
Polski rynek partnerstwa publiczno-prywatnego ma rosnąć w dwucyfrowym tempie, a w 2020 roku wartość projektów powinna przekroczyć 11,5 mld zł.
rozwiń zwiń