X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rynek leasingu w Polsce w rozkwicie. Komu to się opłaca?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 09:40
Znakomite wiadomości płyną z polskiej branży leasingowej. Po raz kolejny rynek ten wzrósł dwucyfrowo, w pierwszym półroczu tego roku - o blisko 12 procent.
Audio
  • O rynku leasingu w Polsce mówili w radiowej Jedynce Andrzej Krzemiński, przewodniczący Związku Polskiego Leasingu i prof. Jan Garlicki z Centrum badań Rynkowych Indicator (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Firmy chętnie finansują leasingiem zakup samochodów, sprzętu budowlanego, maszyn produkcyjnych, a nawet nieruchomości.
Firmy chętnie finansują leasingiem zakup samochodów, sprzętu budowlanego, maszyn produkcyjnych, a nawet nieruchomości.Foto: Mikko Lemola/Shutterstock.com

Wysoka dynamika wzrostu utrzymuje się od kilku lat, podkreśla Andrzej Krzemiński, przewodniczący Związku Polskiego Leasingu.

- Dokładnie od 2014 roku mamy wzrosty blisko 20-proc. To jest ciekawa informacja, bo przecież polska gospodarka nie rozwija się w 20-proc. tempie. Inwestycje też nie rosną w 20-proc. tempie. A rynek leasingu, który potrafi znaleźć dostęp do tych najbardziej aktywnych, inwestycyjnych przedsiębiorstw, rośnie w bardzo dobrym, dwucyfrowym tempie już kolejny rok z rzędu – zauważa gość radiowej Jedynki.
 
Kto najchętniej korzysta z leasingu?

Obroty branży leasingowej w pierwszym półroczu to blisko 32 miliardy złotych, a klientami najchętniej korzystającymi z leasingu są małe i średnie przedsiębiorstwa.

 - 72 proc. naszych klientów to firmy o obrotach od 0+ do 20 mln zł. Natomiast firmy, które są z tego najmniejszego segmentu, o obrotach do 5 mln zł stanowią u nas blisko 50 proc. portfela – podaje liczby Andrzej Krzemiński.

Prof. Jan Garlicki z Centrum badań Rynkowych Indicator wskazuje przyczyny, dla których właśnie ci najmniejsi polscy przedsiębiorcy od kilku lat tak chętnie korzystają z leasingu.

- Uważają, że leasing jest łatwiej uzyskać, po drugie nie muszą kupować przedmiotu leasingu, liczą na różnego rodzaju korzyści w postaci tańszego ubezpieczenia. Poza tym także są korzyści podatkowe, tzn. mogą sobie koszt leasingu odliczyć od podatku – wyjaśnia ekspert.

Leasing konsumencki rozwinie się w Polsce?

Polscy klienci najchętniej leasingują samochody osobowe, mają one  około 45-proc. udział w rynku leasingu i to zdaniem Andrzeja Krzemińskiego stanowi dobry prognostyk do rozwoju, ciągle jeszcze w Polsce mało popularnego, leasingu konsumenckiego.

- Skutecznie doprowadziliśmy do zmiany przepisów prawa, które umożliwiły nam oferowanie leasingu konsumenckiego, ale ta forma nie znajduje dobrej odpowiedzi wśród naszych klientów. Finansowanie osób fizycznych w naszym portfelu jest póki co znikome, bo nawet nie sięga 1 proc. Drugą stroną medalu jest to, że tam tkwi ogromny potencjał rozwoju i jestem przekonany, że kilku wiodących graczy na tym rynku znajdzie sposób, żeby znaleźć ciekawą ofertę dla osób fizycznych – uważa gość Jedynki.

Analitycy oceniający rynek leasingu szacują, że w całym 2017 obroty tej branży wzrosną o 15 procent licząc rok do roku.

Elżbieta Mamos, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Branża leasingowa napędza rozwój MŚP

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 21:30
58,1 mld zł wyniosła łączna wartość aktywów sfinansowanych przez firmy leasingowe w 2016 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leasing ma trudnego rywala

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 07:56
Leasing ma trudnego rywala - wynajem, który kusi przede wszystkim dużą elastycznością - czytamy we wtorkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Firmy wybierają leasing. Branża rośnie

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 13:48
Obok kredytu bankowego leasing jest jednym z dwóch najczęstszych źródła finansowania inwestycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wartość rynku leasingu w tym roku wzrośnie do 66 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 14:03
Wartość rynku leasingu w 2017 r. wzrośnie do 66 mld zł wobec 58,1 mld zł w 2016 r. - prognozuje Związek Polskiego Leasingu.
rozwiń zwiń