X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Za 3 lata nowe etykiety energetyczne na sprzęcie AGD. Zamiast plusów, będą literki

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 21:10
Etykiety energetyczne, którymi oznaczone są sprzęty AGD, będą prostsze.
Audio
  • Jak zmienią się etykiety energetyczne na sprzęcie AGD za 3 lata, wyjaśnią w Polskim Radiu 24 mówi Radosław Maj, ze Związku pracodawców AGD CECED Polska./Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Zniknie dotychczasowe oznakowanie  A+A++A+++  pojawi się natomiast nowa skala efektywności energetycznej od A do G.
Zniknie dotychczasowe oznakowanie A+/A++/A+++ pojawi się natomiast nowa skala efektywności energetycznej od A do G.Foto: pixabay

− Parlament Europejski poparł kompromis instytucji unijnych w tej sprawie, mówi Radosław Maj, ze Związku pracodawców AGD CECED Polska.

Na razie zatwierdzono przepisy ramowe

Jak zaznacza, te zmiany wejdą dopiero za kilka lat w życie, gdyż zatwierdzono dopiero przepisy ramowe dotyczące etykiet energetycznych.

Nowe etykiety pojawią się na produktach w 2020 r.

− Szacujemy, że nowe etykiety pojawią się w sklepach w 2020 r., i dotyczyć to będzie pralek, lodówek oraz zmywarek, mówi gość Polskiego Radia 24.

Łatwiej będzie wybrać produkt energooszczędny 

− Dzięki nowemu oznakowaniu, konsumentom łatwiej będzie wybierać produkty energooszczędne, co powinno doprowadzić do niższego poboru energii i niższych rachunków za prąd, mówi Radosław Maj.

Jak wyjaśnia, zniknie dotychczasowe oznakowanie  A+/A++/A+++  pojawi się natomiast nowa skala efektywności energetycznej od A do G.

Gość PR 24 przypomina, że to powrót do starego oznaczenia sprzed lat, tyle, że obecnie sprzęt jest zdecydowanie wydajniejszy niż wtedy.

A z plusem zastąpią literki

Przypomina, że kilka lat temu wprowadzono plusy na oznaczeniach ze względu na bardzo duży postęp w dziedzinie energetycznej.

I teraz przyjęto harmonogram przeskalowania tych oznaczeń, gdzie plusy zostaną zastąpione literkami.

− Najgorsza klasa energetyczna - obecnie A+, zostanie zastąpiona literką G, mówi ekspert.

Powstanie baza monitorująca wprowadzanie zmian

Komisja Europejska ma stworzyć też bazę produktów, łącznie z częścią techniczna, która ma pomóc w monitorowaniu dostosowania produktów oraz portal dla konsumentów, dostarczający dodatkowych informacji.

Branża ma jednak pewne obawy z pojawieniem się takiej bazy.

Jak wyjaśnia ekspert, chodzi o tę część bazy, gdzie producenci będą udostępniać parametry techniczne, które wszak są danymi wrażliwymi.

− Dlatego kładziemy nacisk na gwarancje bezpieczeństwa takiej bazy, mówi gość Polskiego Radia.
Utrzymany zostanie wygląd etykiet i ich kolor, od ciemnozielonego po czerwony. Informacje o efektywności energetycznej produktu dostępne powinny być także online oraz w materiałach reklamowych i promocyjnych produktów.

W przypadku zmian, które będą miały wpływ na efektywność energetyczną, producent będzie miał obowiązek poinformować o tym klientów.

Dziś 25 proc. produktów na rynku UE znajduje się na szczycie skali A, a 50 proc. - w dwóch najwyższych skalach efektywności, A i B.

Elżbieta Szczerbak, jk

Zobacz więcej na temat: energetyka lodówka pralka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sprzęt AGD: kiedyś działał latami, dziś ciągle się psuje

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2015 09:20
Kilkadziesiąt lat temu wiele firm produkowało sprzęt AGD, który bez większych awarii działa do dzisiaj - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy ruszyli po pralki i lodówki. Efekt programu 500+?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 07:55
Krajowy rynek dużego sprzętu AGD już dawno nie był w tak dobrej kondycji. Na koniec roku spodziewana jest sprzedaż na poziomie ponad 5 mln sztuk - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń