X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Debata o start-upach w Pałacu Prezydenckim. Będzie wsparcie dla młodych, polskich firm

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 19:14
Państwo powinno administracyjnie i finansowo wspierać młode, polskie firmy - mówił prezydent Andrzej Duda we wtorek w Pałacu Prezydenckim na spotkaniu z przedstawicielami startupów. Wyraził nadzieję, że polskie nakłady na badania i rozwój osiągną co najmniej średnią w UE.
Audio
  • Pałac Prezydencki organizuje debatę na temat młodych technologicznych firm - relacja Karola Tokarczyka (IAR)
Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z przedstawicielami startupów oraz inwestorami, 13 bm. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Przedstawiciele dziesięciu młodych polskich firm zaprezentowali swoje osiągnięcia oraz realizowane projekty. Organizatorem spotkania, mającego na celu promowanie innowacyjności polskiej gospodarki, są Kancelaria Prezyde
Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z przedstawicielami startupów oraz inwestorami, 13 bm. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Przedstawiciele dziesięciu młodych polskich firm zaprezentowali swoje osiągnięcia oraz realizowane projekty. Organizatorem spotkania, mającego na celu promowanie innowacyjności polskiej gospodarki, są Kancelaria PrezydeFoto: PAP/Jacek Turczyk

"Jeżeli mówimy o tym, w jaki sposób zatrzymać w Polsce młodych ludzi, mówimy o tym, że młodzi, którzy zdobywają doskonałe wykształcenie w Polsce, którzy powinni być naszą przyszłością, opuszczają Polskę i wyjeżdżają za granicę, tam się realizują, tam dostają swoją szansę, a w efekcie pracują dla innych społeczeństw. (...) Jeżeli mówimy, że chcielibyśmy mieć ich tutaj w naszym kraju i że chcielibyśmy, żeby ci, którzy wyjechali, wrócili z zagranicy, to środkiem do tego jest właśnie umożliwienie im prowadzenia działalności w Polsce" - podkreślił prezydent.

Jak zaznaczył, startupy są przykładem takiej szansy rozwojowej dla młodych ludzi, szansy osiągnięcia sukcesu w Polsce. Podkreślił, że startupy wymagają wsparcia ze strony państwa. Zaznaczył, że polskie władze są zainteresowane wsparciem młodych przedsiębiorców.

"Doskonale wykształconych, przygotowanych, profesjonalnych inżynierów mamy w Polsce bardzo wielu. Jest wielkim zadaniem, abyśmy ich wspierali, abyśmy im umożliwiali także ekspansję zagraniczną" - podkreślił prezydent. Wyraził nadzieję, że polskie państwo będzie wydawało więcej pieniędzy na badania i rozwój, tak aby osiągnąć, co najmniej średnią w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o nakłady na ten cel, która wynosi 2 proc. PKB.

Czas skończyć konkurowanie niskim kosztami pracy

Duda zaznaczył, że celem powinno być, aby Polska nie konkurowała z innymi krajami niskimi kosztami pracy, ale nowoczesną myślą technologiczną i gospodarką oparta na wiedzy.

"Chciałbym, abyśmy z premierem Mateuszem Morawickim, z rządem premier Beaty Szydło i z parlamentem przygotowywali takie rozwiązania, które ułatwią funkcjonowanie firmom zakładanym przez młodych ludzi" - oświadczył. Jak dodał, chodzi zarówno o kwestie administracyjne, znoszenie barier dla biznesu a także wsparcie finansowe i poprze specjalne programy.

Polsce nie brak talentów

Obecny na spotkaniu wicepremier Morawicki podkreślił, że "komponent informatyczny", związany z nowoczesnymi technologiami, jest oczywistym elementem gospodarki przyszłości. Jak podkreślił, to "dobra wiadomość dla Polski, bo choć mamy szczupłość kapitału, to na pewno nie mamy szczupłości talentów".

Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim przedstawiciele dziesięciu młodych, polskich firm zaprezentowali swoje osiągnięcia oraz realizowane projekty. Swoją działalność zaprezentowały też dwa startupy polonijne: polsko-ukraiński i polsko-brytyjski. Obecni byli także potencjalni inwestorzy m.in. przedstawiciele Polskiego Funduszu Rozwoju, spółek Skarbu Państwa, instytucji grantowych, organizacji typu venture capital, tzw. aniołowie biznesu.

Fundacja Startup Poland jest współorganizatorem tego wydarzenia. Agata Kowalczyk z tej organizacji wyjaśnia, że młodzi przedsiębiorcy zmagają się z wieloma wyzwaniami. Wśród nich są eksport, który prowadzi mniej niż połowa polskich start-upów. Ważne jest także finansowanie działalności firm technologicznych, które, jak wskazuje raport fundacji wolą finansować się z własnych środków.

Rząd pracuje nad rozwiązaniami ułatwiającymi działalność start-upów

Wiceminister rozwoju, Jadwiga Emilewicz powiedziała, że rząd pracuje nad rozwiązaniami ułatwiającymi działalność nowych technologicznych firm. Wiceminister liczy, że jeszcze w tym roku Sejm zajmie się tak zwaną prostą spółką. Jadwiga Emilewicz przypomina też, że resort nauki pokazał tak zwaną małą ustawę innowacyjną, która zakłada wsparcie podatkowe dla młodych technologicznych przedsiębiorców.

Jak informuje Kancelaria Prezydenta na stronie internetowej, w gronie gości będą potencjalni inwestorzy między innymi przedstawiciele Polskiego Funduszu Rozwoju, spółek Skarbu Państwa, instytucji grantowych, organizacji typu venture capital czy tak zwani aniołowie biznesu.

Raport Polskie Startupy 2016

Organizacja opublikowała niedawno raport Polskie Startupy 2016. Wynika z niego, że połowa młodych firm technologicznych finansuje się z własnych pieniędzy. Najczęściej wybieranymi źródłami kapitału zewnętrznego były: dotacje z Unii Europejskiej, (24 procent), fundusze Venture Capital (22 procent) oraz tak zwani aniołowie biznesu (17 procent). Co czwarty badany start-up o regularnych przychodach przez ostatnie 6 miesięcy zdublował sprzedaż. Większość badanych podmiotów (59 procent) to mikroprzedsiębiorstwa. Ponad 80 procent badanych firm zwiększyło liczbę swoich pracowników w ostatnim półroczu, ale prawie połowa badanych w ogóle nie zatrudnia na podstawie umów o pracę.

IAR, PAP, awi, jk

Czytaj także

Polska ma szansę stać się krajem start-upów?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 11:00
Tylko efekt skali sprawiłby, że Polska stałaby się krajem start-upów; potrzebujemy więc znacznie większej promocji tej idei, by takie biznesy zakładało jak najwięcej osób - przekonuje Sebastian Kolisz z Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie start-upy mogą być bardziej innowacyjne

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2016 14:37
Tylko co czwarty start-up współpracuje z naukowcami, a w co szóstym założycielem jest osoba zaangażowana w pracę naukową – wynika z opracowania „Polskie start-upy. Raport 2015”. Eksperci przekonują, że współpraca nauki i biznesu jest warunkiem zwiększania innowacyjności. Niecała polowa start-upów twierdzi, że ich rozwiązanie to nowość w skali światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Start-upy myślą, więc rosną

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2016 08:32
Młode firmy stawiają na rozwój kadr i innowacyjne rozwiązania. Ale wciąż są zachowawcze w sięganiu po finansowanie z zewnątrz – pisze "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń