Leasing w Polsce rośnie w siłę. Sfinansował inwestycje warte już 28 mld zł

2016-07-27, 15:00

Leasing w Polsce rośnie w siłę. Sfinansował inwestycje warte już 28 mld zł
Rośnie leasing małych samochodów dostawczych, spada maszyn i urządzeń. Foto: Wonderlane/CC BY 2.0/Flickr

Wartość inwestycji sfinansowanych przez polskich przedsiębiorców za pomocą leasingu w pierwszej połowie roku jest ponad 17 procent wyższa niż 12 miesięcy temu. Firmy sfinansowały w ten sposób inwestycje za ponad 28 miliardów złotych.

Przedstawiciel Związku Polskiego Leasingu, Andrzej Krzemiński powiedział IAR, że wzrosła między innymi wartość leasingu małych i dostawczych samochodów.

Rośnie leasing małych samochodów dostawczych, spada maszyn i urządzeń

Wartość leasingu pojazdów lekkich, do 2,5 tony wzrosła w pierwszym półroczu 2016 roku o blisko 32 procent rok do roku. Nowe umowy były warte ponad 11,5 miliarda złotych. O blisko 43 procent wzrosła wartość wyleasingowanych ciągników siodłowych, naczep , autobusów, samolotów czy taboru kolejowego. Prawie 11 procent spadła wartość leasingowanych maszyn i urządzeń.

Leasing sfinansuje inwestycje w tym roku warte 60 mld zł

Analityk Związku Polskiego Leasingu, Andrzej Nieplowicz spodziewa się, że w tym roku firmy sfinansują dzięki leasingowi inwestycje warte blisko 60 miliardów złotych. Rozmówca IAR uważa, że wpłynie na szybsze tempo wzrostu gospodarczego i zwiększająca się konsumpcja, która wpływa na decyzje inwestycyjne przedsiębiorców.

Drastyczny spadek leasingu nieruchomości

W pierwszej połowie roku wartość leasingowanych nieruchomości spadła o ponad 51 procent i wyniosła 343 miliony złotych.

Eksperci szacują, że udział branży leasingowej w Polskiej gospodarce przekracza 3 procent. To więcej niż średnia w Unii Europejskiej, która wynosi 1,6 procent.

Wyniki branży leasingowej, jak wskazują eksperci, są barometrem dla całej gospodarki. Dane pokazują, jak chętnie przedsiębiorcy inwestują pieniądze. Łączna wartość inwestycji finansowanych w ten sposób na koniec pierwszego półrocza 2016 roku przekroczyła 97 miliardów złotych. Dla porównania kredyty finansujące inwestycje w polskich przedsiębiorców na koniec pierwszego półrocza warte były 107 miliardów złotych.

IAR, jk

Polecane

Wróć do strony głównej