Państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego utworzył fundusz wspierający ekspansję polskich firm za granicą

2015-06-22, 21:43

Państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego utworzył fundusz wspierający ekspansję polskich firm za granicą
BGK utworzy nowy fundusz wspierający polskie firmy. Foto: Glow Images/East News

Na przełomie czerwca i lipca ma zacząć działać fundusz ekspansji zagranicznej, którego zadaniem będzie wspieranie zagranicznych inwestycji polskich firm. - Mamy już pierwsze certyfikaty, fundusz jest już odpalony i gotowy do wykorzystania – jak mówi Dariusz Kacprzyk, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego w rozmowie z Sylwią Zadrożną podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Posłuchaj

O funduszy wspierającym ekspansję polskich firm za granicą mówił, w radiowej Jedynce, Dariusz Kacprzyk, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

- Fundusz będzie mieć kilkaset milionów złotych na projekty. Nie chcieliśmy przesadzać z jakimiś deklaracjami, w zakresie tego, jak duży ma być ten fundusz ale w razie potrzeby, czego się spodziewam gdyż odzew ze strony potencjalnych klientów jest bardzo interesujący i bardzo duży, będziemy dostosowywać ten fundusz do aktualnych potrzeb – mówi prezes.

Silne firmy w drodze do ekspansji

- Intencją funduszu jest, w ogóle to, aby zachęcić polskie firmy by brały pod uwagę taką możliwość jak ekspansję poza krajem. To jest oczywiście naturalny sposób funkcjonowania, gdy rynek polski jest już niewystarczający, a firma jest na tyle silna, ma na tyle ugruntowaną pozycję by rozważyć możliwość przejęcia. W ostatnich dniach, zawarliśmy kilka takich transakcji, które w prawdzie jeszcze nie poprzez fundusz, ale pokazują dobitnie, że takie transakcje nie są abstrakcyjne – tłumaczy Dariusz Kacprzyk.

Dobry przykład: 10 mln dla firmy Boryszew

- Po raz pierwszy w Polsce, to finansowanie zostało oparte wyłącznie o aktywa, które pozostają poza krajem. Z tą propozycją finansowania, firma chodziła do różnych banków, jak podkreślono tylko BGK zgodził się, aby w takiej formule wystąpić. Ten kredyt będzie przeznaczony na dalszą ekspansję ponieważ Boryszew jest już obecny za granicą, ale pomoże to w wzmacnianiu obecności na rynku indyjskim, meksykańskim i chińskim – podkreśla prezes BGK.

- Boryszew jest firmą z branży automotive, to jest bardzo znany i uznany dostawca dla największych koncernów samochodowych. Ponieważ firma ma nowe zamówienia, dla ich realizacji, możliwości zwiększenia produkcji potrzebowali finansowania i cieszę się że Polski Państwowy Bank Rozwoju mógł to wesprzeć – dodaje Dariusz Kacprzyk.

To nie jedyna zrealizowana, do tej pory, transakcja przejęcia

- Ostatnio mieliśmy 4 takie transakcje. Tego samego dnia podpisaliśmy porozumienie z PKN ORLEN Upstrem w Kanadzie, kwotowo to jest oczywiście największy kredytobiorca. Bardzo ciekawą transakcja było również to, że sfinansowaliśmy przejęcie przez polską firmę WIELTON, też producenta z branży automotive produkującej naczepy, francuskiego konkurenta. Jeszcze jedna transakcja, o której powinienem wspomnieć, to firma zajmująca się paczkomatami, to transakcja InPost-u – wylicza gość radiowej Jedynki.

- Fundusz będzie wspierał akwizycję, czyli przejmowanie innych podmiotów za granicą, albo będzie wspierał polskie podmioty przy tworzeniu na przykład joint venture, gdzieś poza granicami kraju. Mamy nadzieję, że udział BGK będzie też ułatwiać negocjacje na lokalnych rynkach. To jest sposób, nie tylko na zachęcenie polskich firma aby śmielej myślały o wyjściu za granicę, ale także sposób na to, aby ich życie w danych krajach było łatwiejsze – dodaje Dariusz Kacprzyk.

Sylwia Zadrożna

Polecane

Wróć do strony głównej