X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Odwrócony VAT od telefonów komórkowych, tabletów i laptopów. Prezydent podpisał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 15:13
Ustawa rozszerzająca tzw. mechanizm odwróconego VAT na kolejne towary, m.in. na telefony komórkowe, tablety, notebooki, konsole do gier, a także nieobrobione półprodukty z aluminium, ołowiu i cynku została podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Audio
  • O mechanizmie odwróconego VAT mówili w radiowej Jedynce goście audycji Po pierwsze ekonomia: wiceminister finansów Jarosław Neneman, Klaudia Kaniecka z Pracodawców RP i Roman Namysłowski, partner w Dziale Doradztwa Podatkowego w Crido Taxand /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Ustawa rozszerza tzw. mechanizm odwróconego VAT na kolejne towary, m.in. na telefony komórkowe, tablety, notebooki, konsole do gier
Ustawa rozszerza tzw. mechanizm odwróconego VAT na kolejne towary, m.in. na telefony komórkowe, tablety, notebooki, konsole do gierFoto: Pixabay.com

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2015 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących sposobu określania proporcji i związanych z tym korekt, a także regulacji dotyczących opodatkowania towarów przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej i jednego z przepisów przejściowych, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Celem jest uszczelnienie systemu podatkowego
Głównym celem ustawy z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo zamówień publicznych jest uszczelnienie systemu podatkowego przez wprowadzenie innego sposobu pobierania VAT - tzw. mechanizmu odwróconego VAT - w obszarach, w których dochodzi do szczególnie dużych nadużyć.
Piotr Andrzejak, partner, radca prawny, doradca podatkowy, Sołtysiński Kawecki & Szlęzak – Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów o odwróconym VAT.

Źródło: Newseria
Odwrócony VAT jest procedurą, która przewiduje, że to kupujący, a nie sprzedający, zobowiązuje się do odprowadzenia podatku. Rozwiązanie takie uszczelnia system podatku VAT oraz przeciwdziała nadużyciom związanym z tym podatkiem.

Zgodnie z ustawą mechanizm odwrotnego obciążenia VAT ma być rozszerzony na obrót takimi towarami jak: niektóre postaci złota; kolejne wyroby ze stali (chodzi o towary, których właściwości są identyczne z tymi towarami, które są już objęte tym mechanizmem); telefony komórkowe, w tym smartfony; komputery przenośne (tablety, notebooki, laptopy, itp.) oraz konsole do gier.

Mechanizm odwróconego VAT ma obowiązywać, gdy wartość sprzedaży w ramach jednej transakcji przekroczy 20 tys. zł.

Nowelizacja istotna dla firm

Nowelizacja przygotowana przez Ministerstwo Finansów jest ważna głównie z punktu widzenia firm. Dla konsumentów niczego ona nie zmienia, wyjaśnia Roman Namysłowski, partner w Dziale Doradztwa Podatkowego w Crido Taxand.

Mechanizmem odwróconego VAT w oszustów podatkowych >>>

- W sytuacji, kiedy mamy sklep, który sprzedaje na rzecz osoby fizycznej, czyli konsumenta, to rozwiązanie nie ma zastosowania. Taka transakcja będzie opodatkowana na dotychczasowych zasadach, czyli sprzedawca będzie musiał doliczyć do ceny VAT, ten podatek odprowadzić do urzędu skarbowego, a konsument zapłaci cenę zawierającą podatek VAT, czyli kwotę brutto – mówił na antenie radiowej Jedynki Roman Namysłowski.

Szacunki mówią, że z powodu braku odpowiednich przepisów w 2013 roku w kasie państwa zabrakło około 42 miliardów złotych. To mniej więcej tyle, ile wynosi roczny deficyt budżetowy.

PAP/Jedynka, awi

Czytaj także

Odwrócony VAT od komórek i laptopów: rząd przyjął projekt zmian

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 16:16
Stosowanie mechanizmu odwróconego obciążenia VAT w przypadku m.in. telefonów komórkowych, laptopów, notebooków czy konsoli do gier - przewiduje projekt noweli ustawy o podatku od towarów i usług oraz Prawa zamówień publicznych, który we wtorek przyjął rząd.
rozwiń zwiń