NBP: banki złagodziły kryteria udzielania kredytów firmom

2014-11-03, 12:37

NBP: banki złagodziły kryteria udzielania kredytów firmom
. Foto: Glow Images/East News

W trzecim kwartale 2014 r. banki nieznacznie złagodziły kryteria udzielania kredytów przedsiębiorcom, nie zmieniły kryteriów w przypadku kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Narodowego Banku Polskiego.

Z opublikowanej na stronie banku centralnego kwartalnej informacji "Sytuacja na rynku kredytowym - wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych" napisano, że w trzecim kwartale br. banki złagodziły, choć w niewielkim stopniu, kryteria udzielania kredytów dla przedsiębiorstw. Wyjątek stanowiły kredyty długoterminowe dla małych i średnich firm, w przypadku których kryteria polityki kredytowej zostały lekko zaostrzone.
- Banki biorące udział w ankiecie złagodziły również część warunków kredytowych: obniżyły marżę kredytową oraz zwiększyły maksymalną kwotę kredytu. W porównaniu z poprzednią edycją ankiety, zmniejszył się jednak odsetek banków, które identyfikowały czynniki sprzyjające łagodzeniu polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw - napisano.
Pojedyncze banki podniosły marże od kredytów mieszkaniowych
W raporcie napisano, że po trzech kwartałach znacznego zaostrzania kryteriów przyznawania kredytów mieszkaniowych, w III kw. 2014 r. ankietowane banki nie zmieniły istotnie kryteriów polityki kredytowej. Pojedyncze banki podniosły natomiast marże pobierane od tego rodzaju kredytów.
NBP zauważył, że banki odnotowały spadek popytu na kredyty mieszkaniowe w III kwartale 2014 r., do czego - w ich opinii - przyczyniło się przede wszystkim korzystanie przez klientów z innych źródeł finansowania. Według banków zapotrzebowanie na kredyty mieszkaniowe wzrośnie w IV kwartale br.
Niewielki wzrost popytu na kredyty konsumpcyjne
Z raportu wynika, że banki w III kw. nie zmieniły istotnie kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych, odnotowały natomiast niewielki wzrost popytu na kredyty konsumpcyjne. Ich zdaniem wynikał on z większej atrakcyjności warunków kredytowania oraz ze zwiększonego zapotrzebowania na finansowanie zakupu dóbr trwałego użytku.
Wnioski zawarte w raporcie płyną z ankiety, którą na przełomie września i października 2014 r. wypełniło 26 banków, o łącznym udziale w rynku kredytowym wynoszącym 83 proc. Zaznaczono, że wyniki ankiety nie uwzględniają skutków obniżek stóp procentowych NBP dokonanych przez Radę Polityki Pieniężnej w dniu 8 października br.

PAP, awi

Polecane

Wróć do strony głównej