X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
70. rocznica urodzin prezydenta Lecha Kaczyńskiego

"To jest nasza wolność. Sukcesem jest niepodległy kraj"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 06:06
- To jest nasza wolność. Sukcesem jest niepodległy kraj. Sukcesem są pewne postępy w modernizacji, jest edukacja milionów Polaków – mówił prezydent Lech Kaczyński w 2009 roku podczas uroczystości upamiętniających pierwsze częściowo wolne wybory.
Audio
  • Relacja Polskiego Radia z uroczystości z okazji 20. rocznicy częściowo wolnych wyborów w Gdańsku, którym przewodniczył prezydent RP Lech Kaczyński. (PR, 4.06.2009)
Prezydent Lech Kaczyński kroi tort okolicznościowy po wiecu, jaki odbył się na Placu Solidarności przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku z okazji 20. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku
Prezydent Lech Kaczyński kroi tort okolicznościowy po wiecu, jaki odbył się na Placu Solidarności przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku z okazji 20. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 rokuFoto: PAP/Adam Warżawa

4 czerwca 2009 roku, w 20 lat po przeprowadzeniu częściowo wolnych wyborów w 1989 roku, w uroczystościach rocznicowych wziął udział prezydent Lech Kaczyński. Przed rozpoczęciem uroczystości w siedzibie NSZZ "Solidarność" w Gdańsku odznaczył medalami osoby zaangażowane w działalność opozycyjną w PRL. Podkreślił przy tym znaczącą rolę "Solidarności" w procesie obalania komunizmu. Wspominał o tym, że z tamtego okresu ma wielu przyjaciół i zaznaczył, że nie dopuści do tego, by kiedykolwiek zapomniano o ich zasługach dla Polski.

Lech Kaczyński odniósł się także do kwestii podzielonych obchodów rocznicowych upamiętniających wybory z 1989 roku. W 2009 roku oddzielne uroczystości w Krakowie zorganizował ówczesny premier Donald Tusk.

Wybory 4 czerwca 1989 - zobacz serwis specjalny

- Tak naprawdę nie jest to święto, takie jakie być powinno. Nie jest to święto wspólne i wszystkich. Długo, by mówić o tym, dlaczego tak jest. Ja mogę wam powiedzieć tylko jedno i powtórzę to tam, przed krzyżami stoczni, że bardzo tego żałuję – skomentował prezydent Lech Kaczyński w 2009 roku.

W Gdańsku prezydent rozpoczął główne obchody przy historycznej bramie Stoczni Gdańskiej i pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Wygłosił wtedy okolicznościowe przemówienie do licznie zgromadzonych uczestników rocznicy.

- To jest nasza wolność. Sukcesem jest niepodległy kraj. Sukcesem są pewne postępy w modernizacji, jest edukacja milionów Polaków – mówił prezydent Lech Kaczyński w 2009 roku.

Lech Kaczyński zaznaczył, że transformacja gospodarczo-ustrojowa, która nabrała rozpędu po wyborach w 1989 roku przyniosła nie tylko korzyści. Do jej wad zaliczył m.in. złą sytuacją finansową Stoczni Gdańskiej i wysokie bezrobocie, będące konsekwencją tych przemian.

- Ten zakład nie jest tylko zakładem montażowym statków. Jest symbolem wolnej Polski i nie ma prawa upaść - twierdził Lech Kaczyński w 2009 roku.

Następnie prezydent złożył kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców oraz wziął udział we Mszy św., którą odprawił prymas Polski kardynał Józef Glemp.

Podczas obrad "Okrągłego Stołu" NSZZ "Solidarność" i obóz rządzący doszli do porozumienia, którym miało być rozpisanie wyborów. Dla strony opozycyjnej przeznaczono wszystkie miejsca w Senacie i 35 proc. miejsc w Sejmie.  W wyborach z 4 czerwca 1989 roku opozycja zdobyła 99 ze stu miejsc w Senacie i 161 w Sejmie, czyli maksymalną liczbę, na jaką zgodziła się rządząca PZPR. Wynik wyborów zmienił układ sił politycznych i stał się motorem zmian politycznych w krajach dawnego Bloku Wschodniego.

seb


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak