X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Lato z Radiem 2019

Kraków

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 11:07
Kraków to miasto o tysiącletniej tradycji, dawna siedziba polskich królów i stolica kraju, a dzisiaj ważna europejska metropolia. Stare Miasto jest wyjątkową skarbnicą dzieł sztuki, pamiątek historycznych i zabytkowych obiektów, reprezentujących niemal wszystkie style architektoniczne od średniowiecza po współczesność.
.
.Foto: erwin66/as/pixabay

Sercem miasta od setek lat jest Rynek Główny – największy plac miejski średniowiecznej Europy, zachowany w niezmienionym kształcie od 1257 roku i wpisany w 1978 roku na pierwszą listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od 600 lat z wieży bazyliki Mariackiej co godzinę rozlega się hejnał, grany na cztery strony świata. Natomiast stojące pośrodku rynku Sukiennice – średniowieczna hala targowa – są jednym z najlepiej rozpoznawalnych polskich zabytków.

Poza zabytkami Starego Miasta niezmiennie intryguje Kazimierz – przestrzeń wielowiekowego współistnienia dwóch kultur: chrześcijańskiej i żydowskiej, wypełniona zabytkami judaizmu światowej klasy. To dzielnica targów staroci i dzieł sztuki, klimatycznych knajpek, restauracji i pubów, w których pobrzmiewa muzyka na żywo.

Kraków to również miasto tętniące życiem kulturalnym – w 2000 roku było Europejską Stolicą Kultury, a w 2013 roku zostało nagrodzone tytułem Miasta Literatury UNESCO. Rocznie odbywa się tutaj ponad 100 festiwali i innych wydarzeń kulturalnych o znaczeniu międzynarodowym, takie, jak Festiwal Muzyki Filmowej, Misteria Paschalia, Opera Rara, Sacrum Profanum, festiwale Conrada i Miłosza.

To także miasto prężnie działających firm, inwestujących przede wszystkim w nowe technologie. To miejsce nauki około 200 tysięcy studentów, które przyciąga inwestorów poszukujących wykwalifikowanych kadr – wielu z nich właśnie w Krakowie zlokalizowało swoje oddziały i centra obsługi.

Prężnie rozwija się turystyka biznesowa, której fundamentem jest rozbudowana baza hotelowa o najwyższym standardzie oraz otwarte w 2014 roku Centrum Kongresowe ICE Kraków

Stolica Małopolski ma też bogatą ofertę dla miłośników sportu i rekreacji; tu odbywają się finałowe wyścigi Tour de Pologne, Cracovia Maraton, są nowoczesne stadiony. Od 2014 roku funkcjonuje także największa w Polsce i jedna z najnowocześniejszych w Europie hala widowiskowo-sportowa – Tauron Arena Kraków.

Kraków słynie też z niespotykanego w innych polskich miastach zagęszczenia restauracji, jadłodajni, kawiarni, food trucków, pubów i klubów, działających w atrakcyjnych turystycznie dzielnicach. Życie towarzyskie i kulturalne zwłaszcza w weekendy trwa do wczesnych godzin porannych. Krakowscy kucharze przygotowują potrawy niemal wszystkich narodów i kultur, umiejętnie łącząc kuchnię francuską czy włoską ze szlachetnymi tradycjami narodowymi, a pierogi mają w Krakowie swój festiwal.

Miasto jest także ośrodkiem turystyki pielgrzymkowej. W zabytkowych kościołach znajdują się słynące łaskami obrazy i relikwie, procesje i msze święte na wolnym powietrzu gromadzą setki tysięcy wiernych. Z Krakowem związane było życie licznych świętych, przede wszystkim Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Sanktuarium w Łagiewnikach z kolei jest światowym centrum kultu Miłosierdzia Bożego. W 2016 roku Kraków był gospodarzem Światowych Dni Młodzieży, w których uczestniczył papież Franciszek, a do miasta zjechały prawie 3 miliony pielgrzymów z całego świata.

Zobacz więcej na temat: Lato z Radiem
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak