X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Sukcesy i historia odkryć polskich archeologów w Ameryce Południowej

09.07.2021 12:54
Polscy archeolodzy od lat z sukcesem prowadzą prace badawcze na terenie Ameryki Południowej. Na tym kontynencie posiadamy własną placówkę naukowo-badawczą w Cusco, w Peru, którą założył i kieruje profesor Mariusz Ziółkowski, wybitny specjalista w dziedzinie archeologii i etnohistorii Inków, techniki datowań bezwzględnych w archeologii i archeoastronomii, dyrektor Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Historia odkryć polskich archeologów. Spotkanie z prof. Mariuszem Ziółkowskim, wybitnym specjalistą w dziedzinie archeologii i etnohistorii Inków, dyrektorem Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmowa Marii Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Grobowiec Wari w Castillo de Huarmey w Peru
Grobowiec Wari w Castillo de Huarmey w Peruperu.info

Profesor Mariusz Ziółkowski uważa, że wielkim impulsem wywołującym zainteresowanie eksploracją Ameryki Południowej była działalność polskich inżynierów w XIX wieku, którzy oprócz swoich zawodowych obowiązków-najczęściej zatrudniani byli jako specjaliści  budowy infrastruktury drogowej i kolejowej - jako ludzie o szerokich horyzontach zajmowali się wieloma innymi rzeczami.

Jeśli chodzi o badanie kultur na kontynencie południowoamerykańskim, to pionierskie badania o charakterze antropologiczno-społecznym przeprowadził wówczas wśród Indian Mapuche (Araukanów) emigrant po powstaniu listopadowym, wybitny mineralog Ignacy Domeyko, późniejszy reformator szkolnictwa akademickiego w Chile i długoletni rektor Uniwersytetu w Santiago.

Pierwszym Polakiem, który wziął udział w wykopaliskach archeologicznych prowadzonych na terenie Andów (cmentarzysko Ancón w okolicach Limy), był działający w Peru krakowski inżynier Władysław Kluger. Zgromadził on pokaźny zbiór okazów etnograficznych i zabytków archeologicznych kultur prekolumbijskich, przekazanych w latach 70. XIX w. krakowskiej Akademii Umiejętności.

Po II wojnie światowej prace terenowe prowadzili w Ameryce Łacińskiej m.in. prof. Andrzej Wierciński i prof. Maria Frankowska oraz prof. Andrzej Żaki z Krakowa, który interesował się archeologią górską, zwłaszcza Karpat, ale w czasopiśmie „Acta Archeologica Carpatica”, które założył, pojawiały się również materiały o badaniach amerykańskich.

Należy tu również przywołać nazwisko dr hab. Andrzeja Krzanowskiego, który w 1978 roku kierował Polską Wyprawą Narodową w Andy. Wówczas Polacy dostali  rządowe pozwolenie na prowadzenie badań archeologicznych w Peru , to był pierwszy przypadek w kraju  z regionu Europy Wschodniej, otrzymaliśmy oficjalną koncesję na prowadzenie badań. Zdaniem profesora Mariusza  Ziółkowskiego miało to fundamentalne znaczenie dla rozwoju polskich badań prekolumbijskich. W kolejnych latach polscy archeolodzy nawiązali współpracę z Włoską Misją Archeologiczną i wzięli udział Projekcie  NASCA  kierowanym przez prof. Giuseppe Orefici uczestnicząc w pracach badawczych Cahuachi i Pueblo Viejo na pustyni Nazca w Peru. Dzięki tej, trwającej do dziś współpracy, w Projekcie wzięło dotychczas udział około dziewięćdziesięciu polskich badaczy i studentów.

Profesor Mariusz Ziółkowski, wybitny specjalista w dziedzinie archeologii i etnohistorii Inków, techniki datowań bezwzględnych w archeologii i archeoastronomii, dyrektor Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego, o polskich badaniach prekolumbijskich i uczonych, którzy przecierali szlaki kolejnym pokoleniom naszych badaczy na kontynencie Ameryki Południowej, opowiedział Marii Wieczorkiewicz. Zapraszamy do wysłuchania pierwszej części rozmowy.

Audycja powstała we współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW i Ministerstwem Spraw Zagranicznych.