X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Solidarni z Białorusią". NAWA pomaga białoruskim naukowcom i studentom

19.01.2021 09:05
Pod koniec minionego roku Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, odpowiadając na swoistą potrzebę chwili zorganizowała dodatkowy kurs języka polskiego on-line dla ponad pięciuset studentów z Białorusi, którzy studiują lub planują podjęcie studiów, czy też pracy w Polsce. Zajęcia on-line  prowadzili wykładowcy z wyspecjalizowanych szkół nauczających polskiego jako obcego. Jego uczestnicy nie tylko wzmocnili swoje kompetencje językowe, ale także poznali lepiej polską kulturę, obyczaje i historię.
Audio
  • "Z językiem polskim w świat". Audycja Marii Wieczorkiewicz z udziałem dr Grażyny Żebrowskiej i Kamili Dembińskiej z NAWA [posłuchaj]
Białorusini podczas protestu przeciwko reżimowi Alaksandra Łukaszenki
Białorusini podczas protestu przeciwko reżimowi Alaksandra ŁukaszenkiPAP/EPA/STR

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej wraz z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich realizuje na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego trzy działania wspierające Białorusinów: „Solidarni ze studentami”, „Solidarni z naukowcami” oraz „Solidarni z nauczycielami”.

Według danych GUS, w roku akademickim 2018/2019 na polskich uczelniach studiowało ponad 7 tys. osób z Białorusi. To druga po Ukraińcach najliczniejsza grupa cudzoziemców, wybierających edukację wyższą w Polsce.

Białorusini stanowili 9,3 procent wszystkich obcokrajowców studiujących w naszym kraju. Polskie uczelnie od lat miały w swojej ofercie programy wspierające  młodzież ze Wschodu. Jednakże w roku ubiegłym, w którym wyniki wyborów prezydenckich na Białorusi przyniosły wielkie protesty społeczne, a w ślad za nimi represje i prześladowania zwłaszcza młodzieży ze strony białoruskich władz, na licznych polskich uczelniach w geście solidarności, studentom z Białorusi zaproponowano pomoc znacznie rozszerzoną, np. w postaci bezpłatnej nauki, stypendiów, doraźnej pomocy finansowej, czy porad prawnych.

Pod koniec minionego roku Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, odpowiadając na swoistą potrzebę chwili zorganizowała  dodatkowy kurs języka polskiego on-line dla ponad pięciuset studentów z Białorusi, którzy studiują lub planują podjęcie studiów, czy też pracy w Polsce. Zajęcia on-line  prowadzili wykładowcy z wyspecjalizowanych szkół nauczających polskiego jako obcego. Jego uczestnicy nie tylko wzmocnili swoje kompetencje językowe, ale także poznali lepiej polską kulturę, obyczaje i historię.

Kurs języka polskiego on-line był całkowicie bezpłatny. Był finansowany ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w ramach inicjatywy rządu Rzeczpospolitej Polskiej „Solidarni z Białorusią”. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, zachęcono więc uczestników, aby pisemnie wypowiedzieli się o polskiej pomocy.

Oto fragment eseju Aliny Harelik z Mińska:  

Czym dla mnie jest solidarność? To coś, bez czego nie może istnieć żadne powstanie. Wsparcie sąsiadów i nieznajomych ludzi jest ważną rzeczą dla każdego Białorusina. Kiedy oglądam różne „solidarne z nami” filmy z innych krajów, zdaje mi się, że cały świat jest po naszej stronie.

Solidarność przejawia się we wszystkim: w pomocy humanitarnej, w działalności charytatywnej. Na arenie politycznej dyplomaci mówią o naszym kraju i starają się wspierać naród białoruski. Według mnie, studentki, bardzo ważne jest zauważać, że Polska jest gotowa pomagać wszystkim studentom i dać nam szansę studiowania, bez względu na nasze poglądy polityczne.

Naród białoruski ma teraz najtrudniejszą sytuację polityczną od początku XXI wieku. W Konstytucji mówi się, że jesteśmy wolnym i demokratycznym państwem, mamy wolność opinii i słowa. W rzeczywistości widzimy absolutnie inną rzecz. Nikt nie wie, jak to się skończy. Nikt nie wie, co będzie dalej. Ale razem ze wsparciem całego świata wszystko się nam uda!

W kolejnej audycji z cyklu: „Z językiem polskim w świat”  mówimy o zainteresowaniu językiem polskim wśród  białoruskich studentów oraz naszej ofercie, która może to zainteresowanie podtrzymać i poszerzyć.

Gośćmi programu są dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz Kamila Dembińska, dyrektor Biura Programów Języka Polskiego NAWA.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka - Balcer, a do jej wysłuchania zaprasza Maria Wieczorkiewicz.

Audycja powstała przy wsparciu finansowym Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.