X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 07.05.2021 r.

07.05.2021 16:54
W tym wydaniu: prezydenci Litwy, Łotwy, Ukrainy i Estonii w Warszawie, Fundusz Odbudowy przyjęty przez Sejm i Kongres 590.
Audio
Uroczystości na dziedzińcu Zamku Królewskiego
Uroczystości na dziedzińcu Zamku KrólewskiegoPrezydent RP

MIĘDZYNARODOWE OBCHODY 230-TEJ ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Przyszłość Unii Europejskiej, sytuacja geopolityczna w naszej części regionu i pandemia koronawirusa zdominowały debatę prezydentów pięciu państw, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Szefowie państw Polski, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii spotkali się z okazji 230-tej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że od lat czynione są starania, aby Ukraina stała się członkiem Unii Europejskiej oraz NATO. Podkreślał, że Polska chce świata opartego na sile prawa a nie na prawie siły.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda powiedział z kolei, że pewne cechy tego, co dzisiaj dzieje się na Ukrainie przypominają kontekst wydarzeń z końca XVIII wieku, kiedy zewnętrzne siły chciały ingerować w rozwój Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Prezydenci ocenili także działania Unii Europejskiej podczas pandemii koronawirusa. Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid zaznaczyła, ze dzięki wspólnemu mechanizmowi zakupu szczepionek udało się w jej kraju zahamować pandemię. Podkreślała, że siła Unii Europejskiej tkwi w umiejętności zawierania kompromisów.

Krytycznie działania Unii w kontekście pandemii ocenił jednak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zdaniem prezydenta Ukrainy Wołodymra Zełenskiego, Unia Europejska, żeby być silną organizacją, musi zapraszać w swoje szeregi kolejne kraje.

Wołodymyr Zełenski zapewnił, że Ukraina wprowadza reformy, które pozwolą zacieśniać współpracę z Unią.

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że w sierpniu złoży wizytę na Ukrainie. Zaproszenie dla niego wystosował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

POLSKI SEJM ZAGŁOSOWAŁ ZA FUNDUSZEM ODBUDOWY

We wtorek posłowie zagłosowali za ustawą wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE.

Eurodeputowany PiS Jacek Saryusz-Wolski przewiduje, że Polska otrzyma pierwsze pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy jesienią. Jak mówił , decydująca o dacie przyznania środków będzie ratyfikacja przez wszystkie kraje członkowskie Krajowych Planów Odbudowy. 

Do tej pory unijny Fundusz Odbudowy ratyfikowało około 20. krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński przypomniał, że do uruchomienia środków jest potrzebna zgoda wszystkich państw należących do Wspólnoty.

Wtorkowe głosowanie zmieniło tradycyjne podziały sejmowe. Posłowie  "Solidarnej Polski" głosowali przeciwko, a parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej wstrzymali się od głosu.

Minister do spraw Unii Europejskiej Konrad Szymański zapewnił, że w przypadku przegłosowanego przez Sejm unijnego Funduszu Odbudowy nie ma mowy o "uwspólnotowieniu długu". Takie uwagi zgłaszały niektóre ugrupowania opozycyjne podczas debaty nad ustawą ratyfikującą decyzję Rady Europejskiej z 14 grudnia ubiegłego roku w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. Minister Konrad Szymański podkreślił , że w Unii Europejskiej niemal nie ma państw, które chciałyby ponosić wspólną odpowiedzialność za długi.

Fundusz Odbudowy to unijny program mający wspierać gospodarkę po pandemii. Unia Europejska ma przeznaczyć na ten cel około 750 miliardów euro, z czego około 58 miliardów ma trafić do Polski.

KONGRES 590 - SPOTKANIE ŚWIATA BIZNESU, POLITYKI i EKSPERTÓW 

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w czasie kryzysu epidemicznego państwo musi wspierać firmy i chronić miejsca pracy. Szef rządu otworzył drugi i ostatni dzień Kongresu 590. To miejsce spotkania świata biznesu, polityki i ekspertów gospodarczych. W tym roku Kongres był organizowany po raz piąty.

Mateusz Morawiecki wskazał, że Polsce udało się uchronić przed wzrostem bezrobocia i dlatego teraz może przejść do "ofensywy inwestycyjnej".

Są nowe sektory naszej gospodarki, które mogą inwestować za granicą - mówili uczestnicy panelu na temat ekspansji polskich przedsiębiorstw w innych krajach podczas Kongresu 590.

Wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Marcin Czyża jako przykład podał nasze startupy.

Wiceprezes PARP zwrócił uwagę na stale rosnący udział eksportu polskich usług. Zaznaczył, że dobrze wykształcone kadry w Polsce są coraz bardziej doceniane przez zagranicznych inwestorów.

Głównymi tematami tegorocznego Kongresu 590 były również, między innymi, bezpieczeństwo zdrowotne i ekologia.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.