X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 16.04.2021 r.

16.04.2021 17:30
W tym wydaniu: amerykańskie sankcje na Rosję, zaostrzający się konflikt rosyjsko-ukraiński oraz powołanie Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP.
Audio
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.PAP/EPA/Andrew Harrer / POOL

STANOWCZA REAKCJA USA NA DZIAŁANIA ROSJI

Przedstawiciele Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego poparli decyzję Stanów Zjednoczonych w sprawie sankcji na Rosję za agresywne, wrogie i destabilizacyjne działania. Chodzi między innymi o ingerencję w wybory prezydenckie i ataki hakerskie. Oprócz wyrzucenia 10 rosyjskich dyplomatów amerykańska administracja nałożyła sankcje na 32 firmy, ponadto departament stanu USA rozszerzył zakaz zakupu obligacji państwowych od rosyjskiego banku centralnego. 

Prezydent USA Joe Biden podczas wystąpienia w Białym Domu oświadczył, że mimo nałożenia sankcji na Rosję amerykański rząd nie dąży do eskalacji konfliktu z tym krajem. Joe Biden ostrzegł jednak, że jeśli Rosja będzie naruszać interesy Stanów Zjednoczonych, to podejmie dalsze kroki.

Zasugerował, że kwestie związane z budową Nord Stream 2 nie zostały jeszcze rozstrzygnięte. Amerykański prezydent przypomniał, że od dawna sprzeciwiał się budowie tego gazociągu: "Sprawa Nord Stream 2 jest skomplikowana. Niesie ona skutki dla naszych sojuszników w Europie. Od dawna byłem przeciwny Nord Stream 2, jeszcze zanim opuściłem stanowisko wiceprezydenta. Ta sprawa nadal jest otwarta".

Joe Biden oświadczył, że oczekuje stabilnych i przewidywalnych relacji z Moskwą. Z kolei Kreml zapowiedział przygotowanie proporcjonalnej odpowiedzi na amerykańskie sankcje.

POLSKA RÓWNIEŻ WYDALA ROSYJSKICH DYPLOMATÓW

Warszawa w pełni solidaryzuje się z decyzjami podjętymi przez Stany Zjednoczone dotyczącymi polityki wobec Rosji i wydala trzech pracowników Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie. Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że decyzja była skoordynowana z działaniami naszych sojuszników.

Rosyjskie MSZ nazwało wydalenie przez Polskę trójki rosyjskich dyplomatów pseudosolidarnością ze Stanami Zjednoczonymi.

Tymczasem coraz bardziej niepokoi sytuacja na Ukrainie, które wydaje się poważniejsza niż w 2014 roku - powiedział dziś minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis. Szefowie dyplomacji państw bałtyckich przebywali w czwartek z wizytą w Kijowie. 

W ostatnich tygodniach Rosja zgromadziła największe od 2014 roku siły wojskowe na wschodnich granicach Ukrainy. Ponadto w Donbasie prorosyjskie oddziały eskalują napięcie. Według Ukraińców rosyjskie okręty wojskowe dokonują prowokacji wobec jednostek ukraińskiej marynarki wojennej na Morzu Azowskim. Rosja na pół roku ogranicza żeglugę Cieśniną Kerczeńską łączącą Morze Czarne z Azowskim.

PREZYDENT WZMACNIA SWOJE ZAPLECZE ZAJMUJĄCE SIĘ DYPLOMACJĄ 

W czwartek w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda zainaugurował prace Biura Polityki Międzynarodowej. Nowa jednostka Kancelarii Prezydenta ma być wzorowana na Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Szefem nowego gremium został prezydencki minister, profesor Krzysztof Szczerski.

Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że konstytucyjna pozycja głowy państwa daje jej uprawnienia związane z kwestiami bezpieczeństwa oraz polityką międzynarodową. Jak mówił, Biuro ma wzmocnić tę drugą, prezydencką kompetencję.

W uroczystości powołania Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP wziął udział szef dyplomacji Zbigniew Rau, który uważa, że Polska jako członek Unii Europejskiej i NATO może uprawiać politykę międzynarodową w sposób najbardziej skuteczny wtedy, gdy więzi transatlantyckie są bardzo silne.

Zbigniew Rau powiedział, że proces integracji europejskiej był możliwy dzięki parasolowi bezpieczeństwa roztoczonemu przez Stany Zjednoczone nad Europą Zachodnią:

Zbigniew Rau uważa, że gdyby doszło do gwałtownego wycofania się Stanów Zjednoczonych z zaangażowania w Europie, Unia Europejska straciłaby swoją dotychczasową podmiotowość, którą jest w stanie zachować przy stosunkowo silnych więzach transatlantyckich.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że wkrótce planuje uruchomienie Forum Pozarządowego Polityki Międzynarodowej, gdzie przedstawiciele organizacji pozarządowych, think tanków będą mogli dyskutować, przedstawiając różne poglądy, by "móc politykę międzynarodową Rzeczpospolitej realizowaną przez prezydenta jak najlepiej uformować".


Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.