X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polska ratyfikowała unijną decyzję o utworzeniu Funduszu Odbudowy

04.06.2021 20:55
Prezydent Andrzej Duda ratyfikował grudniową decyzję Rady Europejskiej dotyczącą zwiększenia zasobów własnych Unii. Ratyfikacja oznacza, że Polska zakończyła proces wyrażenia zgody na decyzję unijnych przywódców o utworzeniu Funduszu Odbudowy.
Audio
  • W magazynie m.in. o ratyfikowaniu przez prezydenta unijnej dyrektywy ws. zasobów własnych Unii, współpracy polsko-hiszpańskiej, akcji "Lato z Polską" i polskiej poezji tworzonej w Brazylii [posłuchaj]
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaPAP/Rafał Guz

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o ratyfikowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę unijnej dyrektywy ws. zasobów własnych Unii.

Prezydent Andrzej Duda powiedział podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, że to ważny moment dla Polski i całej Unii Europejskiej. Podkreślił, że Fundusz Odbudowy przysłuży się odbudowie gospodarek państw Wspólnoty. Przypomniał, że mechanizm pozyskiwania środków finansowych przez Komisję Europejską dla Unii Europejskich ma charakter wyjątkowy.

- Pozwala Komisji Europejskiej zaciągać pożyczki na rynkach całego świata na potrzeby odbudowy gospodarek państw Unii Europejskiej po stratach spowodowanych kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią Covid-19 - powiedział prezydent.

Z Funduszu Odbudowy oraz wieloletniego budżetu Unii Europejskiej do 2027 roku ma trafić do Polski około 770 miliardów złotych. Tematem zajęła się Katarzyna Semaan.

W programie także o polsko-hiszpańskiej współpracy politycznej i gospodarczej.

Premier Mateusz Morawiecki opowiedział się za wzmocnieniem Partnerstwa Wschodniego i Południowego Unii Europejskiej.

Premier wziął udział w XIII polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych w Alcalá de Henares pod Madrytem, w trakcie których podpisano wiele porozumień, dotyczących współpracy gospodarczej i bezpieczeństwa.

Po zakończeniu konsultacji Mateusz Morawiecki przypomniał, że wszystkie kraje Unii Europejskiej ratyfikowały decyzję o zasobach własnych Unii. Umożliwi to odbudowę, ale i przebudowę unijnej gospodarki po pandemii koronawirusa, do czego zmuszają aktualne wyzwania. Premier powiedział, że pandemia ujawniła przerwy w procesach produkcji, a także uzależnienie gospodarcze Unii od pewnych ośrodków zagranicznych. "Chcemy, żeby Europa była niezależna, suwerenna, także pod kątem zdrowia publicznego" - powiedział szef polskiego rządu.

Premier Morawiecki powiedział też, że w Afryce może dojść do ogromnych ruchów migracyjnych. Aby chronić Europę, należy chronić jej granice, a państwom afrykańskim pomóc w rozwoju. Zdaniem Mateusza Morawieckiego, powinno w tym uczestniczyć wzmocnione Partnerstwo Wschodnie i Południowe. Premier opowiedział się za zdecydowanym przesunięciem unijnego budżetu po to, aby wsparcie dla krajów trzecich było realne, miało charakter "wędki, a nie ryby", a elementy architektury bezpieczeństwa służyły Unii Europejskiej do rzeczywistej obrony jej granic.

W polsko-hiszpańskich konsultacjach uczestniczył też wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. W trakcie rozmów podkreślił, że polsko-hiszpańskie więzi gospodarcze z roku na rok się zacieśniają. Hiszpania jest piątym największym inwestorem w naszym kraju. W dyskusji dotyczącej krajowych planów odbudowy wicepremier Gowin podkreślał, że polski rząd koncentruje się na działaniach służących zwiększaniu produktywności gospodarki, wzrostowi skali działalności innowacyjnej, zwiększeniu zaawansowania technologicznego przedsiębiorstw oraz poprawie sytuacji na rynku pracy. Wicepremier akcentował też znaczenie autonomii strategicznej, która staje się integralną częścią pakietu polityki przemysłowej Unii. "Właściwa polityka industrialna, budowa odpornych łańcuchów dostaw i asertywna polityka handlowa służą bezpieczeństwu gospodarczemu UE" - ocenił Jarosław Gowin.

W Centrum Olimpijskim w Warszawie przedstawiono szczegóły tegorocznej akcji "Lato z Polską", adresowanej do polonijnych dzieci i młodzieży. Organizują ją Wspólnota Polska we współpracy z Polskim Komitetem Olimpijskim. W jej ramach, ponad tysiąc młodych Polaków z kilkunastu krajów przyjedzie do Polski, by poznać ojczyste tradycje, kulturę, język oraz wziąć udział w zawodach sportowych.

Prezes Wspólnoty Polskiej Dariusz Piotr Bonisławski wyjaśniał podczas konferencji, że ideą zaproszenia młodzieży polskiej z zagranicy jest to, by jeszcze mocniej poczuli się Polakami. - Będziemy zapraszać do Polski tych, którzy żyjąc poza granicami kraju chcą utrzymywać kontakt z ojczyzną - powiedział Piotr Bonisławski. Do Polski przyjedzie młodzież przede wszystkim ze wschodu, z krajów w których jest trudna sytuacja, a przyjazd do Polski jest utrudniony.

Młodzież Polska z zagranicy będzie mogła brać udział między innymi w zawodach sportowych takich jak: "Polbasket 2021" w Pułtusku, Światowe Polonijne Mistrzostwa Żeglarskie w Gdyni czy XX Światowe Letnie Igrzyska Olimpijskie w Krakowie. Relacjonuje Michał Fedusio.

Informacje z życia Kościoła w Polsce będą jeszcze bardziej obecne w zagranicznych mediach, tak by docierały do ludzi na całym świecie – mówi ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, dyrektor Biura ds. Komunikacji Zagranicznej Konferencji Episkopatu Polski. Duchowny podkreśla, że na świecie rośnie zainteresowanie działaniami Kościoła w Polsce, stąd ważne było utworzenie struktury, która mogłaby wychodzić naprzeciw temu zainteresowaniu zagranicznych mediów.

„Ważną kwestią jest także docieranie do środowisk polonijnych, to około 20 mln osób na całym świecie. Planujemy ścisłą współpracę z Polskimi Misjami Katolickimi i mediami polonijnymi, m.in. z portalem polskifr.fr, na którym publikowane są informacje dotyczące życia Polonii z Francji, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec” – mówi ks. dr Rytel-Andrianik.

Naszym gościem jest Tomasz Łychowski, Polak i Brazylijczyk, poeta, tłumacz, malarz i działacz polonijny o niezwykłym życiorysie. Urodził się w 1934 roku w  Angoli. Jako kilkuletni chłopiec trafił  do Polski, gdzie rodzina Łychowskich przeżyła czas wojny, w tym również okres więzienia na Pawiaku.

Od 1949 roku twórca  mieszka w Rio de Janeiro. Tam rozwinął  swoje życiowe pasje - malarstwo i poezję. Maluje głównie pejzaże słoneczne, kolorowe, bardzo brazylijskie. Swoje obrazy pokazywał  również w Polsce.

Wydał kilka tomików wierszy w językach: portugalskim, angielskim i polskim. W roku 2010 ukazał się w Warszawie autobiograficzny tom prozy pisarza pt. "Moja droga na księżyc". Na spotkanie z jego poezją zaprasza Maria Wieczorkiewicz.

W magazynie również audycja z cyklu "Z językiem polskim w świat", poświęcona promocji języka polskiego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.