X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

77. rocznica bitwy o Monte Cassino. Drugi Korpus Polski otworzył aliantom drogę na Rzym

15.05.2021 09:00
W nocy z 11 na 12 maja 1944 roku wojska alianckie przystąpiły do decydującego szturmu. Operacja pod kryptonimem "Honker" z udziałem Polaków przyniosła 18 maja zwycięstwo. Drugi Korpus Polski, dowodzony przez generała Władysława Andersa, przełamał obronę Niemców i otworzył aliantom drogę na Rzym.
Audio
  • W magazynie m.in. o przygotowaniach do szczytu NATO, raporcie na temat pandemii i 77. rocznicy Bitwy o Monte Cassino [posłuchaj]
Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino
Polski Cmentarz Wojenny na Monte CassinoShutterstock/Brzostowska

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o spotkaniu online przywódców państw Bukaresztańskiej Dziewiątki z amerykańskim prezydentem Joe Bidenem oraz Jensem Stoltenbergiem, sekretarzem generalnym NATO.

Kraje wschodniej flanki NATO zaapelowały o przysłanie kolejnych oddziałów wojsk na wschód i południe Europy. Mówił o tym prezydent Rumunii Klaus Iohannis po zakończonym w Bukareszcie spotkaniu prezydentów państw flanki, nazywanym też “bukareszteńską dziewiątką”. Polskę w rozmowach reprezentował prezydent Andrzej Duda. W spotkaniu w Bukareszcie osobisty udział brali prezydenci Rumunii i Polski. Pozostali przywódcy łączyli się poprzez internet. Szczyt NATO w Brukseli zaplanowany jest na 14 czerwca. Według obecnych planów, wszyscy prezydenci mieliby osobiście pojawić się w Kwaterze Głównej Sojuszu. Więcej na ten temat w relacji  Wojciecha Cegielskiego

W programie także mówimy o prognozach gospodarczych Komisji Europejskiej dla Unii i Polski oraz o przygotowaniach naszego kraju do udziału w EXPO 2020 w Dubaju - największym wydarzeniu promocyjno-gospodarczym świata.

W nowym raporcie zatytułowanym "COVID-19: Niech to będzie ostatnia pandemia" niezależni eksperci nakreślili błędy popełnione przez kraje na początku 2020 roku. W raporcie zleconym przez WHO wskazują na opóźnienie w ogłoszeniu stanu wyjątkowego, brak nałożenia ograniczeń w podróżowaniu i cały "stracony miesiąc", kiedy kraje zaniedbały reakcję na ostrzeżenia. Informacje na ten temat zebrała Katarzyna Semaan.

W kartce z kalendarza przypomnimy o 77. rocznicy bitwy o Monte Cassino. W nocy z 11 na 12 maja 1944 roku wojska alianckie przystąpiły do decydującego szturmu. Operacja pod kryptonimem "Honker" z udziałem Polaków przyniosła 18 maja zwycięstwo. Drugi Korpus Polski, dowodzony przez generała Władysława Andersa, przełamał obronę Niemców i otworzył aliantom drogę na Rzym.

Górskiego masywu broniły elitarna niemiecka 1. Dywizja Spadochronowa oraz pułki wysokogórskie. Od stycznia 1944 roku Niemcy odparli trzy ataki wojsk alianckich, w których uczestniczyły oddziały amerykańskie, angielskie, francuskie, hinduskie i nowozelandzkie. Dopiero czwarta faza walk - nazwana "Honker" lub "Diadem" - zakończyła się sukcesem. Był to sukces armii generała Władysława Andersa.

Uczestnikiem walk był Melchior Wańkowicz, pisarz, dziennikarz i reportażysta, który poświęcił tym wydarzeniom książkę "Bitwa o Monte Cassino". Od początku zdawał sobie sprawę, jak trudnym zadaniem jest walka o klasztorne wzgórze, które przez kilka miesięcy stanowiło niezdobytą redutę.

Walki o Monte Cassino były jednymi z najtrudniejszych w czasie II wojny światowej. Zginęło w nich 54 tysiące żołnierzy alianckich, w tym niemal tysiąc Polaków. 18 maja 1944 roku na ruinach benedyktyńskiego klasztoru na szczycie Monte Cassino załopotała biało-czerwona flaga. Tematem zajęła się Maria Wieczorkiewicz.

Polska będzie starała się zakupić dom Marii Skłodowskiej-Curie we Francji. Premier Mateusz Morawiecki napisał, że Polska będzie starała się zakupić dom Marii Skłodowskiej-Curie w podparyskiej miejscowości Saint-Rémy-lès-Chevreuse. "Zleciłem działania zmierzające do zakupu domu Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem. Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest w kontakcie z polską ambasadą we Francji. To miejsce to część polskiej historii" - napisał premier na Twitterze. Zebraliśmy opinie na ten temat.

W naszym programie także audycja z cyklu "Z językiem polskim w świat". Pod koniec minionego roku Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, odpowiadając na swoistą potrzebę chwili zorganizowała dodatkowy kurs języka polskiego online dla ponad pięciuset studentów z Białorusi, którzy studiują lub planują podjęcie studiów, czy też pracy w Polsce. Zajęcia online  prowadzili wykładowcy z wyspecjalizowanych szkół nauczających polskiego jako obcego. Jego uczestnicy nie tylko wzmocnili swoje kompetencje językowe, ale także poznali lepiej polską kulturę, obyczaje i historię. Gośćmi programu są dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz Kamila Dembińska, dyrektor Biura Programów Języka Polskiego NAWA. 

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.