X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Największa cyfrowa inwestycja Google w Polsce staje się faktem. Warszawa częścią globalnej sieci Google Cloud

17.04.2021 09:15
Wzmocnienie polskiej gospodarki oraz zwiększenie jej konkurencyjności – to wszystko zagwarantuje najnowszy region Google Cloud, który został uruchomiony w Warszawie. Jest to pierwsza tego typu inwestycja w Europie Środkowo-Wschodniej i jednocześnie największa do tej pory inwestycja Google w Polsce.
Audio
  • W magazynie m.in. o inauguracji działalności Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP, obchodach 81. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz o wartej blisko 2 miliardy dolarów, największej inwestycji Google w Polsce [posłuchaj]
Wideokonferencja premiera Mateusza Morawieckiego z Sundarem Pichai, prezesem zarządu Google i Alphabet
Wideokonferencja premiera Mateusza Morawieckiego z Sundarem Pichai, prezesem zarządu Google i AlphabetFoto: Krystian Maj/KPRM

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o inauguracji pracy Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP.  Szefem Biura został Krzysztof Szczerski, który został również przewodniczącym powołanego tego dnia Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej.

Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że powołanie Biura Polityki Międzynarodowej "w sposób znacznie większy niż do tej pory ukaże i pozwoli realizować ten drugi z najważniejszych obszarów konstytucyjnych działania prezydenta RP, jakim - obok kwestii bezpieczeństwa państwa i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi - jest zagadnienie polityki międzynarodowej".

Jak zaznaczył, "konstytucja jasno stanowi", że polska politykę zagraniczną prowadzi i sprawuje w tym zakresie ogólne kierownictwo Rada Ministrów". - Stąd też cieszę się ogromnie, że jest dziś obecny z nami minister spraw zagranicznych pan profesor Zbigniew Rau - dodał prezydent. Informacje na ten temat zebrał Michał Fedusio.

W całym kraju, ale także poza jego granicami, m.in. w Wilnie uczczona została 11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Kamil Zalewski, rozmawia z polską ambasador na Litwie Urszulą Doroszewską. Dyplomatka była bliską współpracowniczką Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Rozmawiamy o dziedzictwie jego prezydentury.

Mówimy także o obchodach 81. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. 13 kwietnia obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.  

Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało z motywów politycznych blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego - wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

Naszym gościem jest także Dorota Bentke, sekretarz Zarządu Federacji Rodzin Katyńskich, prawnuczka płk. Stefana Stolarza, oficera zamordowanego w Katyniu.

Warta blisko 2 miliardy dolarów, największa inwestycja Google w Polsce została oficjalnie uruchomiona. Otworzył ją szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

Wzmocnienie polskiej gospodarki oraz zwiększenie jej konkurencyjności – to wszystko zagwarantuje najnowszy region Google Cloud, który został uruchomiony w Warszawie. Jest to pierwsza tego typu inwestycja w Europie Środkowo-Wschodniej i jednocześnie największa do tej pory inwestycja Google w Polsce. Jej znaczenie jest jeszcze większe w dobie pandemii COVID-19, która wymaga od całego świata wyraźnego przyspieszenia transformacji cyfrowej. Region Google Cloud zapewni polskim przedsiębiorcom dostęp do najlepszej na świecie technologii chmury obliczeniowej – takiej samej, do której dostęp mają firmy w USA, Singapurze, Japonii, czy Szwajcarii.

Projekt jest efektem strategicznego porozumienia Google z Chmurą Krajową, utworzoną przez Polski Fundusz Rozwoju i PKO Bank Polski. Informacje na ten temat zebrał Michał Fedusio.

NATO ustaliło datę wyjścia z Afganistanu na 11 września, w 20.rocznicę zamachów na Stany Zjednoczone. Sojusz deklaruje też solidarność z Ukrainą w związku z koncentracją rosyjskich sił przy granicy. To były dwa główne tematy wideokonferencji z udziałem ministrów obrony i spraw zagranicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego. Tematem zajęła się Katarzyna Semaan.

Polacy znaleźli się wśród finalistów konkursu "Litewska fotografia prasowa 2021". Do finału trafił między innymi znany na Litwie fotograf ze Stargardu Bartosz Frątczak, wśród nominowanych jest też Polak z Wilna, fotoreporter Polskiej Agencji Prasowej Waldemar Dowejko, z którym rozmawiał nasz korespondent na Litwie, Kamil Zalewski.

W programie także audycja z cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie". Odwiedzamy Kosów na Ukrainie.

W Kosowie działał słynny zakład przyrodoleczniczy doktora Apolinarego Tarnawskiego, gdzie wypoczywali i leczyli się znani politycy, artyści i literaci. Bywali w nim m.in. Roman Dmowski, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty, Gabriela Zapolska, Juliusz Osterwa, Maria Dąbrowska, Melchior Wańkowicz, Xawery Dunikowski, Leon Schiller, Karol Adwentowicz, Stanisław Dygat, Józef Pankiewicz czy Lucjan Rydel.   

Kosów znany był jednak nie tylko jako kurort, równie znana jest tradycyjna malowana ceramika kosowska. W roku 2019 trafiła ona na Listę Światowego Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO.  

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.