X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W Polsce będzie produkowana szczepionka na Covid-19

06.03.2021 15:45
Firma biotechnologiczna Mabion ma produkować w Polsce szczepionkę przeciwko Covid-19 amerykańskiej firmy Novavax. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował, że Fundusz sfinansuje inwestycje w produkcję szczepionki. Według przewidywań spółki Mabion, proces transferu technologii i jego weryfikacja zostaną zakończone w pierwszej połowie roku.
Audio
  • W magazynie m.in. o unijnych i amerykańskich sankcjach nałożonych na Rosję, o wystawie poświęconej protestom na Białorusi, setnej rocznicy urodzin Kazimiera Górskiego i 85 rocznicy powstania Polskiego Radia dla Zagranicy [posłuchaj]
Szczepionka Novavax
Szczepionka Novavaxshutterstock/rafapress

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o unijnych i amerykańskich sankcjach nałożonych na Rosję po aresztowaniu znanego opozycjonisty - Aleksieja Nawalnego.

Amerykańskie sankcje wizowe i finansowe obejmują siedmiu wysokich rangą urzędników z otoczenia prezydenta Władimira Putina. Poza dyrektorem Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandrem Bortnikowem i prokuratorem generalnym Igorem Krasnowem są na niej szef departamentu administracji Kremla do spraw polityki wewnętrznej Andriej Jarin, zastępca szefa kancelarii prezydenta Putina Siergiej Kirjenko, dwóch wiceministrów obrony Paweł Popow i Aleksiej Kroworuczko i szef więziennictwa Aleksandr Kałasznikow.

„Charakter i rodzaj relacji obecnego prezydent USA z prezydentem Putinem będzie zupełnie inny niż za poprzedniej administracji” - oświadczyła rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki zapowiadając bliższa koordynację działań wobec Moskwy z europejskimi sojusznikami Stanów Zjednoczonych i wezwała Rosję do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Aleksieja Nawalnego.

W programie także zapraszamy na warszawską wystawę "Białoruś: marsz wolności" . Ekspozycja dokumentuje wydarzenia ostatnich miesięcy z perspektywy siedmiorga białoruskich fotografów. Tworzy poruszający i pełen emocji obraz wydarzeń rozgrywających się od sierpnia ubiegłego roku na białoruskich ulicach po wyborach prezydenckich.

Mówimy również o planach produkcji szczepionki na Covid-19 w Polsce. Firma biotechnologiczna Mabion ma produkować w kraju szczepionkę amerykańskiej firmy Novavax. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował, że PFR sfinansuje inwestycje w produkcję szczepionki.

- Jesteśmy przekonani, że Polska dołączając do grona producentów szczepionki będzie zwiększała bezpieczeństwo zdrowotne, zarówno w tym, jak i w przyszłym roku - podkreślił prezes PFR. Dodał, że produkcja szczepionki w Polsce zwiększy pewność jej dostaw. Transfer technologii ma nastąpić w II kwartale.

Zarząd firmy Mabion poinformował, że zawarł umowę z amerykańską firmą Novavax na transfer technologii i próby techniczne dotyczące produkcji antygenu kandydata na szczepionkę na COVID-19. Zawarł też porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju w sprawie inwestycji do 40 milionów złotych na zwiększenie mocy produkcyjnych. Według przewidywań spółki Mabion, proces transferu technologii i jego weryfikacja zostaną zakończone w pierwszej połowie roku.

Polski rząd rozważa także możliwość zakupu szczepionki na COVID-19 z Chin. Prezydent Andrzej Duda rozmawiał o ewentualnym zakupie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem.

W magazynie informujemy też o pracach Komisji Europejskiej nad paszportem i cyfrową przepustką covidową. Komisja Europejska przyspiesza prace nad paszportami szczepień, mimo krytyki i sceptycyzmu ze strony części państw. Bruksela ma zaproponować w tym miesiącu przepisy w tej sprawie. Chodzi o certyfikaty potwierdzające przyjęcie szczepionki przeciw koronawirusowi.  

Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen mówiła o cyfrowej przepustce szczepionkowej, która ułatwiłaby podróżowanie po Unii Europejskiej, a także poza jej granicami. Na dokumencie ma być informacja czy osoba była szczepiona przeciw koronawirusowi, czy przeszła COVID-19 lub czy ma negatywny wynik testu.

Ale urzędnicy w Komisji przyznają, że wciąż wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi, na przykład czy osoby zaszczepione istotnie nie zakażają oraz czy paszporty będą wydawane tym, którzy otrzymali preparat nieautoryzowany przez Europejską Agencję Leków.

W kartce z kalendarza przypominamy o 85. rocznicy powstania Polskiego Radia dla Zagranicy i setnej rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego, legendarnego trenera, twórcy sukcesów polskiej reprezentacji w piłce nożnej w latach 70-tych. Do historii przeszły jego powiedzenia - "Piłka jest okrągła, a bramki są dwie" czy "Dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe". 

Pod jego kierownictwem nasza reprezentacja zdobyła złoty medal olimpijski w Monachium w 1972 roku, III miejsce podczas finałów mistrzostw świata w 1974 roku i dwa lata później - srebrny medal olimpijski w Montrealu. Zwycięska drużyna przeszła do historii pod nazwą "Orły Górskiego". Jedną z najgłośniejszych potyczek "Orłów" był mecz na Wembley w 1973 roku. Po remisie 1:1 z Anglią Polacy awansowali do finałów mistrzostw świata. Po latach Kazimierz Górski mówił, że była to najważniejsza gra w dziejach naszego futbolu. Trener Kazimierz Górski zmarł w 2006 roku.

W programie również audycja z cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie". Odwiedzamy Pińsk, leżący na Białorusi.

Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.