X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Polskie Noble" przyznane. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej honoruje wybitnych naukowców

07.11.2020 15:00
Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2020 nazywane też „polskimi Noblami” przyznane. To najbardziej prestiżowe wyróżnienia naukowe w Polsce. W tym roku przyznano je po raz dwudziesty dziewiąty.
Audio
  • W magazynie min. o decyzji Bundestagu dotyczącej budowy miejsca pamięci poświęconego Polakom, o tym jak głosowała amerykańska Polonia i szansach na pozostanie w Rapperswilu Muzeum Polskiego [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o decyzji niemieckiego Bundestagu, który zgodził się na utworzenie w Berlinie miejsca pamięci polskich ofiar niemieckich zbrodni.

Przyjmując wniosek czterech frakcji parlamentarnych, Bundestag zwrócił się do rządu federalnego o utworzenie w Berlinie eksponowanego miejsca, które w kontekście szczególnych stosunków polsko-niemieckich poświęcone byłoby polskim ofiarom drugiej wojny światowej i narodowosocjalistycznej okupacji Polski. Ma to być miejsce spotkań i dyskusji o historii, "zbliżające Niemców i Polaków, a tym samym przyczyniające się do zacieśnienia relacji, zrozumienia i przyjaźni oraz zmniejszenia uprzedzeń".

Teraz ma zostać opracowana koncepcja tego miejsca we współpracy z polskimi i niemieckimi ekspertami ze świata nauki i społeczeństwa obywatelskiego, w tym z udziałem Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich. Informacje na ten temat zebrał Michał Fedusio.

Zastanawiamy się także jakie były, podczas ostatnich wyborów prezydenckich, preferencje Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych.

W USA wśród głosujących w wyborach prezydenckich, były miliony Amerykanów polskiego pochodzenia, z których wielu mieszka w kluczowych dla wyniku wyborów stanach takich jak Pensylwania, Michigan czy Wisconsin.

Czym Polonia kieruje się podczas głosowania i jak kandydaci zabiegali o ich głosy? Z Dominikiem Stecułą, amerykańskim politologiem polskiego pochodzenia, profesorem Colorado State University rozmawiał Marek Wałkuski.

Naszym gościem jest Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w MSZ. Rozmawiamy m.in. o jubileuszu 150-lecia Muzeum Polskiego w Rapperswilu i wznowieniu akcji "Polonia dla sąsiadów".

W cyklu "Kierunek: Polska" dziś spotkanie z Iwoną Musz z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, koordynatorką projektu "Nowy start w Małopolsce". Zaprasza Małgorzata Frydrych.

W mieście Tsuruga w środkowej Japonii zostało po renowacji, otwarte Muzeum Portu Humanitaryzmu. Jego ekspozycja przedstawia pomoc humanitarną, której Japonia udzieliła polskim sierotom po rewolucji październikowej oraz Polakom, głównie żydowskiego pochodzenia, w czasie drugiej wojny światowej.
Renowacja muzeum została zakończona w tym roku, aby uczcić podwójną rocznicę.

Muzeum Portu Humanitaryzmu ma dwa piętra. Ekspozycja na parterze przedstawia pamiątki po pobycie polskich sierot syberyjskich. Plansze i filmy na piętrze prezentują pobyt w Japonii obywateli polskich, uciekających przed tragedią wojny.

Muzeum działa od 2008 roku. Renowacja służyła powiększeniu powierzchni muzealnej, która nie mogła pomieścić rosnącej liczby eksponatów. W japońskiej nazwie placówki zostało użyte polskie słowo „muzeum”. Szczegóły w naszym magazynie.

Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2020 nazywane też „polskimi Noblami” przyznane. To najbardziej prestiżowe wyróżnienia naukowe w Polsce. W tym roku przyznano je po raz dwudziesty dziewiąty. Nagrodzeni to: prof. Jacek Radwan, prof. Ewa Górecka, prof. Krzysztof M. Górski i prof. Romuald Schild. Nagrody przyznawane są od 1992 roku. Do tej pory wśród laureatów jest 106 wybitnych polskich naukowców. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 2 grudnia bieżącego roku.

Z profesorem Maciejem Żyliczem, prezesem Fundacji na rzecz Nauki Polskiej rozmawia Katarzyna Ingram.

W programie również audycja z cyklu "Język polski bez granic". Rozmawiamy o promocji języka polskiego i kultury polskiej przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.