X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Milowy krok w uniezależnieniu się od Rosji". Baltic Pipe połączy infrastrukturę przesyłową Norwegii, Danii i Polski

08.05.2020 14:09
- W najbliższych dniach rozpocznie się budowa gazociągu Baltic Pipe. To bardzo dobra wiadomość dla Polski i to nie tylko na najbliższy czas, ale wierzę głęboko w to, że na dziesięciolecia – powiedział prezydent Andrzej Duda.
Audio
  • W magazynie m.in. o budowie gazociągu Baltic Pipe, 75. rocznicy wyzwolenie KL Mauthausen-Gusen oraz akcji Polonia4Neighbours, wspieranej przez MSZ
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneBatlicpipe/Gaz-System

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o bliskim rozpoczęciu budowy gazociągu Baltic Pipe.

Budowa podmorskiego odcinka Baltic Pipe rozpoczyna się zgodnie z planem. Połączenie ma być gotowe do wykorzystania w październiku 2022. To główny element gwarantujący bezpieczeństwo energetyczne Polski, po wygaśnięciu umowy na dostawy gazu z Rosji. Baltic Pipe połączy infrastrukturę przesyłową Norwegii, Danii i Polski.

– Ta inwestycja zaczyna się dosłownie w najbliższych dniach faktycznie poprzez konkretne prace budowlane – podkreślił prezydent Andrzej Duda. Jednocześnie włoski koncern Saipem poinformował, że został wybrany przez operatora przesyłowego gazu Gaz-System na wykonawcę podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe, między Polską a Danią. Według Saipemu, kontrakt opiewa na 280 mln euro. Włoska firma podała też, że prace budowlane mają zacząć się bezzwłocznie. Kontrakt obejmuje nie tylko transport rur i ułożenie ich na dnie Bałtyku, ale także mikrotunelowanie i roboty budowlane na brzegach polskim i duńskim.

W programie relacjonujemy obchody 75. rocznicy wyzwolenia KL Mauthausen-Gusen. - Obóz Mauthausen-Gusen to dla nas taki niemiecki Katyń - mówił historyk Piotr Dmitrowicz na antenie Polskiego Radia. - Właściwie nie ma śladów obozu Mauthausen-Gusen, ponieważ został zniszczony. W austriackiej opowieści historycznej nie było miejsca na martyrologię Polaków i innych narodów.  

5 maja 1945 roku wojska amerykańskie wyzwoliły niemiecki obóz Mauthausen-Gusen - jedno z największych miejsc zagłady Polaków w czasie II wojny światowej. W Mauthausen-Gusen i podobozach poniosło śmierć co najmniej 90 tys. więźniów, z czego połowa w ostatnich czterech miesiącach istnienia obozu.

Polska misja medyczna do Stanów Zjednoczonych, wysłana tam w związku z pandemią koronawirusa, powróciła do kraju. Zespół przez ponad tydzień współpracował w Chicago z amerykańskimi kolegami. Działania na miejscu obserwował Piotr Orłowski.

Do wileńskiego hospicjum błogosławionego księdza Michała Sopoćki dotarły dary w postaci środków ochrony dla personelu i pacjentów. Akcja została zorganizowana pod patronatem Pary Prezydenckiej - Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy. Do akcji dołączyły firmy z Polski. Do Wilna dotarło m.in. tysiąc sztuk maseczek ochronnych, sto przyłbic oraz osiemset ochraniaczy na buty. Oprócz tego, hospicjum otrzymało środki odkażające i środki czystości. Informacje na ten temat zebrał Kamil Zalewski.

Placówki dyplomatyczne na całym świecie wspierają Polonię, dając poczucie, że w zorganizowanej oddolnej obywatelskiej walce z epidemią nie są sami i mogą liczyć na wsparcie MSZ. W akcję Polonia4Neighbours zaangażowani są także Polacy w Wielkiej Brytanii. Wspiera ich Ambasada RP w Londynie. Szczegóły w rozmowie z Arkadym Rzegockim, ambasadorem RP w Londynie.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.