X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polska gościem specjalnym największego wydarzenia muzycznego w Kanadzie

01.02.2020 08:00
Canadian Music Week to największe wydarzenie muzyczne w Kanadzie, które w tym roku odbędzie się po raz 38. Od wielu lat każda edycja festiwalu poświęcona jest jednemu krajowi. Wśród wyróżnionych w ten sposób państw były m.in. USA, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, RPA, Francja, Włochy czy Meksyk. W tym roku gościem specjalnym festiwalu będzie Polska.
Audio
  • W magazynie m.in. relacja z obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau, wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Berlinie oraz informacje o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE [posłuchaj]
Spotlight on Poland - polska muzyka na Canadian Music Week
„Spotlight on Poland” - polska muzyka na Canadian Music WeekFoto: Danuta Matloch

W magazynie "Widziane z Polski" relacja z obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Dramatyczne wspomnienia oraz apele o pojednanie i przeciwstawienie się antysemityzmowi, dyskryminacji i poniżaniu innych. Byli więźniowie niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau wspominali wczoraj piekło sprzed 75 lat i prosili o podtrzymywanie pamięci o Holokauście. To właśnie ocaleni z Zagłady byli głównymi gośćmi wczorajszych uroczystości 75-lecia wyzwolenia byłego obozu koncentracyjnego. Apelowali do współczesnych pokoleń, by nigdy nie były obojętne na zło

W uroczystościach na terenie byłego, niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau wzięło udział około 4 tysięcy osób, w tym około dwustu byłych więźniów oraz przedstawiciele 60 krajów.

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel o budżecie Unii Europejskiej, protekcjonizmie, mechanizmach podatkowych w ramach OECD i o polityce klimatycznej. Premier na briefingu prasowym odniósł się do zapowiadanego przez szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela specjalnego szczytu UE w sprawie unijnego budżetu na lata 2021-2027. Zaznaczył, że to będą bardzo trudne negocjacje, jednak Polska przystąpi do nich z dobrą wolą znalezienia kompromisu chociaż w części spraw budżetowych.

Szef polskiego rządu przebywał w Niemczech, gdzie uczestniczył w obchodach 75-ej rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Polska delegacja udała się do Muzeum Pamięci Sachsenhausen w dawnym hitlerowskim obozie koncentracyjnym. Premier Mateusz Morawiecki złożył wiązanki i zapalił znicze przed tablicą Polaków i Żydów Polskich, tablicą Profesorską, Ścianą Straceń i zwiedził ekspozycje muzealną, w tym celę Stefana Roweckiego "Grota". Wpisał się też do księgi pamiątkowej.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w pierwszej litewsko-polskiej Radzie Ministrów Obrony w Wilnie. Celem wizyty szefa MON na Litwie jest zacieśnienie dwustronnej współpracy wojskowej z naciskiem na obronę tzw. korytarza suwalskiego. Mariusz Błaszczak powiedział Polskiemu Radiu, że zacieśnianie współpracy Polski i Litwy pokazuje, jak ważne dla obu państw jest bezpieczeństwo.

Minister Błaszczak spotkał się też z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, z którym rozmawiał o sprawach związanych z bezpieczeństwem. Wizytę w Wilnie Mariusz Błaszczak rozpoczął od złożenia wspólnie z ministrem Raimundasem Karoblisem, kwiatów w kaplicy powstańców styczniowych na cmentarzu na Rossie oraz w mauzoleum, gdzie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego.

W Miami zakończyła się kolejna edycja Kongresu 60 milionów czyli globalnego zjazdu Polaków. Uczestnicy Kongresu wzięli udział w Balu Polonaise, który od 48 lat organizuje w Miami znana działaczka polonijna i promotorka kultury polskiej w USA Blanca Rosenstiel. Jednym z gości Kongresu był przebywający z wizytą w Stanach Zjednoczonych minister Adam Kwiatkowski z kancelarii prezydenta RP. Z ministrem rozmawiał nasz korespondent Marek Wałkuski.

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy też o promocji polskiej kultury w Kanadzie. Dziesięć polskich zespołów zaprezentuje się w tym roku na najważniejszym wydarzeniu eksportowym – „Spotlight on Poland” w ramach Canadian Music Week, które odbędzie się w dniach 18-24 maja 2020 r. „Nasi reprezentanci będą mieli niepowtarzalną okazję, aby zaprezentować swój repertuar, ale przede wszystkim nawiązać kontakty biznesowe z doświadczonymi kanadyjskimi kolegami z branży muzycznej. To ogromna szansa dla polskiej muzyki” – podkreślił dyrektor generalny MKiDN Jarosław Czuba podczas konferencji prasowej. Ambasador Kanady w Polsce Leslie Scanlon powiedziała, że cieszy się z możliwości wzmocnienia relacji łączących Polskę i Kanadę poprzez muzykę, kreatywność i sztukę. Zdaniem ambasador fakt, że Polska będzie kluczowym gościem festiwalu Canadian Music Week, podkreśla wagę relacji, jakie łączą oba kraje w branżach kreatywnych. Rozmawiamy na ten temat z Pawłem Lewandowskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.