X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Dwór w Radoniach. „Wciąż uczymy się miejsca, które od 20 lat nazywamy domem”

02.07.2021 22:07
Historia miejsca utkana jest z historii wielu ludzi, którzy dany budynek zamieszkiwali, śmiali się i płakali, żyli i umierali. „Od 20 lat odkrywamy sekrety dworu w Radoniach, który stał się domem dla naszej rodziny” - przyznaje Beata Korzeniowska – Matraszek.
Audio
  • Na drugą część rozmowy z Beatą Korzeniowską – Matraszek, o budowaniu rodzinnego domu z historią po powrocie z zagranicy, zaprasza Małgorzata Frydrych.
Dwór w Radoniach
Dwór w RadoniachFoto: Małgorzata Frydrych

Kiedy zdecydowaliśmy się osiedlić w Polsce na stałe, po powrocie z Wielkiej Brytanii, i kupiliśmy nieruchomość w Radoniach, świadkami tej historii były ruiny dworu oraz, co odkryłam wiele lat później, grób Janeczki Chrzanowskiej na lokalnym cmentarzu, ostatniego dziecka, które urodziło się, wychowało i niestety zmarło we dworze. Starałam się oddać życie tego miejsca przed wojną w książce „Dwór w Radoniach. Historia Janeczki”. Zawarłam w niej wszystkie informacje jakie udało mi się zdobyć podczas wywiadów z rodziną Chrzanowskich oraz wydobyte z dokumentów. Tak historia połączyła dwie rodziny i pozwoliła nam uwierzyć, że nic co wydaje się stracone, nie jest stracone na zawsze” - zaznacza obecna właścicielka.

Dziś dwór w Radoniach znów tętni życiem. „Miejsce jest wpisane jako atrakcja na szlaku rowerowym powiatu grodziskiego więc nawet jak brama jest zamknięta, stale ktoś do nas zajeżdża w odwiedziny. Przygotowaliśmy zatem „Kafejkę pod kolumnami”, można u nas odpocząć w parku na leżaku czy trawie, z kawałkiem ciasta czy naszą, domową lemoniadą. Mój średni syn Benedykt piecze ciasta i chleb na zakwasie, młodszy Julian dba o infrastrukturę, a ja przyjmuję gości i snuję opowieści. A, że w obrębie dworu w Radoniach funkcjonowała kiedyś fabryka marmolady, żartuję, że kontynuuję ową tradycję i przygotowuję dla rodziny oraz gości przetwory z naszej spiżarni” - wyjaśnia gość audycji „Kierunek: Polska”.

Na drugą część rozmowy z Beatą Korzeniowską – Matraszek, o budowaniu rodzinnego domu na fundamentach lokalnej i ogólnopolskiej historii, po powrocie z zagranicy, zaprasza Małgorzata Frydrych.