X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Dwór w Radoniach. Miejsce powrotu do Polski i rodzimych tradycji

26.06.2021 13:08
Poznali się na korytarzu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Beata Korzeniowska studiowała tam filologię romańską. Marek Matraszek, syn polskich emigrantów z brytyjskim obywatelstwem, student nauk politycznych w Oksfordzie, zatrudnił się jako lektor na anglistyce, by w wolnym czasie zbierać materiały do pracy magisterskiej o NSZZ Solidarność.
Audio
  • Na pierwszą część rozmowy z Beatą Korzeniowską – Matraszek o emigracji, powrocie do kraju i odbudowywaniu domu z ruin, zaprasza Małgorzata Frydrych.
Dwór w Radoniach z obecną właścicielką Beatą Korzeniowską - Matraszek, podczas weekendowego wydarzenia Kafejka pod kolumnami.
Dwór w Radoniach z obecną właścicielką Beatą Korzeniowską - Matraszek, podczas weekendowego wydarzenia "Kafejka pod kolumnami".Foto: Małgorzata Frydrych

Po studiach wyjechali do Wielkiej Brytanii. W Oksfordzie mieli dom, tam urodził się ich najstarszy syn. Nieco później przyszła propozycja pracy w Polsce z Fundacji Jagiellońskiej. „Szukali kogoś dwujęzycznego, mój mąż doskonale posługuje się językiem polskim i angielskim. Dostał kontrakt na dwa lata” - wspomina Beata Korzeniowska – Matraszek.

„W tym czasie Marek otrzymał mały spadek, akurat starczyło na zakup mocno zniszczonego domu w Komorowie. Zaczęliśmy go remontować i urządzać nasze polskie życie. Kontrakt Markowi przedłużono na 5 lat, założył również własną firmę w Polsce. W międzyczasie urodził się nam drugi, następnie trzeci syn. Dom stawał się powoli za mały, zaczęliśmy rozglądać się za czymś większym. Tak trafiliśmy na ruiny dworu w Radoniach” - opowiada gość audycji „Kierunek: Polska”.

Podpisany 9 maja 2001 roku akt notarialny zakupu nieruchomości w Radoniach jednoznacznie stwierdzał, że remont budynku będzie przekraczał wartość ruiny, którą z mężem nabyliśmy. Nie mieliśmy wówczas żadnych informacji o historii tego miejsca. Dwór często zmieniał właścicieli, dysponowaliśmy tylko nazwiskami z ksiąg wieczystych” - przybliża Beata Korzeniowska – Matraszek. „Odbudowa budynku trwała pięć lat. Dwór bardzo powoli odkrywał przed nami swoje tajemnice i sekrety. Udało się nam nawiązać kontakt z Hanną Chrzanowską, córką ostatnich właścicieli przed wysiedleniem. Okazało się, że dwór przed wojną tętnił życiem, pracą a w czasie okupacji był ważnym punktem na mapie AK. Tu w Radoniach lądowali cichociemni, także jedyna kobieta wśród nich, Elżbieta Zawacka, ps. Zo. Wciąż uczymy się miejsca, które od 20 lat nazywamy domem” - przyznaje obecna właścicielka.

Na pierwszą część rozmowy z Beatą Korzeniowską – Matraszek o emigracji, powrocie do kraju i odbudowywaniu domu z ruin, zaprasza Małgorzata Frydrych.