X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Życie na emigracji. „Rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady”

14.06.2021 16:00
A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Wiele osób skrycie snuje takie marzenia czy plany, Maciej i Ewa Mimiec skutecznie je zrealizowali. Zostawili londyńskie życie, stabilną pracę zawodową, sprzedali mieszkanie. Kilka miesięcy później zaczęli budować swoje życie na nowo wśród bieszczadzkich krajobrazów. Kupili ziemię, otworzyli pensjonat z kuchnią łączącą doświadczenie zdobyte u londyńskich kucharzy z lokalnymi specjałami.
Audio
  • O powrocie z Londynu w Bieszczady, otwarciu pensjonatu i restauracji oraz o życiu z dala od pandemii, Robert Mimiec opowiedział Małgorzacie Frydrych.
Pensjonat i restauracja Ewy i Macieja Mimiec w Bieszczadach.
Pensjonat i restauracja Ewy i Macieja Mimiec w Bieszczadach.Foto: Ewa i Maciej Mimiec

Nigdy nie żałowaliśmy swojej decyzji. Przez wszystkie lata ciężkiej pracy, której wymaga realizacja nowego, ambitnego projektu, budziliśmy się z przekonaniem, że postąpiliśmy właściwie. Cieszy nas każdy dzień, pomysły, które wdrażamy w naszym otoczeniu. Doceniamy to, że mamy swoje miejsce, jesteśmy sobie szefami i wreszcie mamy czas dla siebie” - przyznaje Maciej Mimiec.

„Czas pandemii, niełatwy dla turystyki, był oczywiście wyzwaniem. Niemniej, jakbyśmy zostali w Londynie, też trudno powiedzieć czy byśmy mieli w tym czasie pracę. Restauracja, w której pracowałem, była zamknięta prawie prze rok, a wizja życia na zasiłku nie jest zachęcająca, ani przyszłościowa. Tu mieliśmy przestrzeń, strefę bez maseczek, bo wszędzie daleko, a w momentach odmrażania gospodarki, gości spragnionych klimatycznych miejsc i smacznej kuchni” - wyjaśnia gość audycji „Kierunek: Polska”.

O powrocie z Londynu w Bieszczady, otwarciu pensjonatu i radości z gotowania oraz o życiu z dala od pandemii, Maciej Mimiec opowiedział Małgorzacie Frydrych.