X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Rodzina na emigracji. Korzenie i skrzydła w walizce

07.02.2021 19:41
Wyjazd za granicę dla małżeństwa to zawsze próba. Jeśli jest wspólnym doświadczeniem wymaga zrozumienia nowej sytuacji, codziennej troski i akceptacji. Jeśli emigruje jedno z małżonków, wspólne życie, budowanie i podtrzymywanie codziennych kontaktów, staje się wyzwaniem.
Audio
  • Z profesor Marią Ryś, psychologiem rodziny, o małżeńskich wyzwaniach emigracji rozmawiała Małgorzata Frydrych.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneJelena Zelen/shutterstock

Emigracja zmienia znany nam schemat świata: otoczenie, oczekiwania społeczne, co może przekładać się na relacje a nawet role w rodzinie” - wyjaśnia profesor Maria Ryś, psycholog rodziny z Instytutu Psychologii UKSW. „To wydarzenie należy rozpatrywać z punktu widzenia jednostki, rodziny, społeczności lokalnej ale też narodu. W tym wymiarze możemy mówić o korzyściach i stratach. Jednostka czy rodzina może czerpać korzyści z pobytu na emigracji, nabywać nowe umiejętności, gromadzić dobra materialne, jednak społecznie tracimy obywateli, tych którzy wyjechali, i tych, którzy się poza granicami urodzili” - mówi gość audycji „Kierunek Polska”.

Psycholog rodziny zwraca uwagę na sytuację dzieci w rodzinach emigrantów. „Wśród polskich emigrantów po 2004 roku, dzieci najczęściej rodziły się poza granicami kraju ojczystego. Zapracowani młodzi rodzice, często biegle posługujący się językiem obcym i mocno identyfikujący się z zachodnim stylem życia, nie dostrzegali potrzeby przekazywania dzieciom wiedzy o swojej ojczyźnie, w domu mało mówiło się po polsku. A dziecko, które słabo lub wcale nie posługuje się językiem ojczystym rodziców, nie ma również kontaktu z dziadkami i polską kulturą. To może prowadzić do wyobcowania. A każda rodzina powinna dawać dzieciom korzenie, czyli poczucie bezpieczeństwa, osadzenie wśród bliskich oraz skrzydła, czyli przestrzeń do indywidualnego rozwoju” - zaznacza profesor.

Z profesor Marią Ryś, psychologiem rodziny, o małżeńskich wyzwaniach emigracji rozmawiała Małgorzata Frydrych.