X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Andrzej Kubisiak: brytyjska gospodarka ucierpiała przez brexit i pandemię

25.01.2021 08:30
Ponad 770 tysięcy z blisko 815 tysięcy Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii dopełniła formalności i mogą legalnie przebywać oraz pracować na Wyspach. Pozostali mają czas do końca czerwca 2021 roku na uzyskanie statusu osiedleńca.
Audio
  • Z Andrzejem Kubisiakiem, zastępcą dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, ekspertem rynku pracy, o prawach pobytowych Polaków w Wielkiej Brytanii oraz o kondycji europejskiej gospodarki po roku z pandemią, rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Gerd Altmann z Pixabay

Kryzys bywa momentem przełomowym także w procesach migracyjnych. Pandemia i brexit bardzo dotknęły Wielką Brytanię. Liczby zachorowań, hospitalizacji i zgonów są wysokie i rosną. Sytuacja epidemiologiczna na pewno jest czynnikiem skłaniającym Polaków do powrotu do kraju. Czynniki gospodarcze również wyglądają mało optymistyczne. Brytyjskie PKB skurczyło się najbardziej w Europie przez rok z pandemią. W 2020 roku ubyło w Wielkiej Brytanii ponad 600 tysięcy miejsc pracy – przybliża sytuację Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Ekspert rynku pracy wskazuje, że czynniki wypychające migrantów zarobkowych z Wielkiej Brytanii są znaczące. „Jednocześnie obserwujemy wyraźne czynniki przyciągające do Polski. Nasza gospodarka jest jedną z pięciu, które najmniej ucierpiały w czasie pandemii w Europie. Sytuacja epidemiczna również nie jest dramatyczna, charakteryzuje się raczej stabilnym przebiegiem. To sprawia, że przyszłość w Polsce jest dziś bardzie przewidywalna” - dodaje gość audycji „Kierunek: Polska”.

Z Andrzejem Kubisiakiem, zastępcą dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, ekspertem rynku pracy, o prawach pobytowych Polaków w Wielkiej Brytanii oraz o kondycji europejskiej gospodarki po roku z pandemią, rozmawiała Małgorzata Frydrych.