X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Emilia Marchelewska, psycholog: emigracja bywa jak tasak, który przecina nasze relacje

17.01.2021 09:20
„Emigracja jest czasami jak tasak, który przecina nasze sieci, kontakty społeczne. Rodzina zostaje w Polsce a w kraju emigranci nie nawiązaliśmy jeszcze przyjaźni. Już nie mamy przy sobie bliskich, znajomych z którymi chodziliśmy do szkoły czy do kina. Czujemy, że nie jesteśmy u siebie. To może wywoływać uczucie izolacji, osamotnienia” - wyjaśnia Emilia Marchelewska, psycholog społeczny, działaczka irlandzkich organizacji wspierających migrantów.
Audio
  • Z Emilią Marchelewską, psychologiem społecznym, działaczką irlandzkich organizacji wspierających migrantów o poczuciu izolacji, wyobcowania na obczyźnie rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Emilia Marchelewska, psycholog społeczny, działaczka irlandzkich organizacji wspierających migrantów.
Emilia Marchelewska, psycholog społeczny, działaczka irlandzkich organizacji wspierających migrantów.Foto: arch. E. Marchelewskiej

Nasza mobilność, syndrom czasów w których żyjemy, sprawia, że nasze relacje z ludźmi często się zmieniają. Na emigracji samotność społeczna jest wyzwaniem, trzeba samemu sprostać poczuciu izolacji. Nawet jeśli mówimy w języku kraju, do którego emigrujemy, nie ma porozumienia kulturowego. Nie można pogadać o tej zimie, która 20 lat temu sparaliżowała cały kraj” - wyjaśnia ekspertka.

Pamiętajmy, że nawet w trudnej, życiowej sytuacji nie jesteśmy bezradni. Kiedy czujemy się źle a rodzina, bliscy są daleko powinniśmy się zastanowić, kto może nam pomóc? Trzeba mieć około 10 takich kontaktów, osób, organizacji, grup, z którymi możemy się skontaktować w sytuacji kryzysowej i poprosić o pomoc. Warto sporządzić listę kryzysową na gorsze czasy” - zachęca gość audycji „Kierunek: Polska”.

Z Emilią Marchelewską, psychologiem społecznym, działaczką irlandzkich organizacji wspierających migrantów o poczuciu izolacji, wyobcowania na obczyźnie rozmawiała Małgorzata Frydrych.