X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Kierunek: Polska. Dwujęzyczność dzieci emigrujących i powracających

08.10.2020 13:13
- Adaptacja dziecka emigrującego czy powracającego w środowisko szkolne, grupę rówieśniczą oraz społeczność lokalną to wyzwanie dla rodziców i nauczycieli - ocenia motywujący lektor języka angielskiego, Jolanta Grochala.
Audio
  • Na rozmowę z Jolantą Grochalą, motywującym lektorem, o dwujęzyczności dzieci emigrujących i powracających zaprasza Małgorzata Frydrych.
Jolanta Grochola
Jolanta Grochola Foto: Archiwum własne

Powrót do ojczyzny z emigracji zarobkowej wiąże się coraz częściej z przeprowadzką dzieci w wieku szkolnym. - To zjawisko będzie się nasilać. Polacy emigrowali po studiach, na emigracji zakładali rodzinę, rodziły się dzieci - podkreśla Jolanta Grochala. „Warto tu rozróżnić, dzieci powracające, czyli te, które wyjechały z rodzicami i obecnie z nimi wracają oraz dzieci emigrujące, które jak moja córka Maria, urodziły się poza Polską. One identyfikują się z ojczyzną, pochodzeniem rodziców ale wychowały się w zupełnie innej kulturze, całe życie posługiwały się poza domem językiem obcym jako pierwszym – zaznacza ekspertka w audycji "Kierunek: Polska".

- Dużym wyzwaniem w powrotach rodzinnych bywa otoczenie szkolne - przyznaje Jolanta Grochala. - Dzieci powracające często nudzą się na lekcjach angielskiego, bo doskonale rozumieją i mówią w tym języku a jednocześnie są przez nauczycieli "łapane" na regułach gramatycznych. Równolegle, wymaga się od tych dzieci takiego samego rozumienia pojęć w języku polskim na lekcjach biologii, matematyki czy historii. I w takich sytuacjach potrzebna jest wiedza i zrozumienie ze strony nauczycieli, pedagogów, aby te dzieci poprowadzić przez proces edukacji z sukcesem - tłumaczy lektorka.

Na rozmowę z Jolantą Grochalą, motywującym lektorem, o dwujęzyczności dzieci emigrujących i powracających zaprasza Małgorzata Frydrych.