X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

32 lata temu na Lhotse zginął Jerzy Kukuczka, jeden z najwybitniejszych himalaistów XX wieku

24.10.2021 10:11
32 lata temu, 24 października 1989 roku, podczas wejścia na Lhotse (8516 m) nową drogą, przez niezdobytą wówczas południową ścianę, zginął Jerzy Kukuczka. Był drugim człowiekiem na świecie, po Reinholdzie Messnerze, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum - wszystkie 14 szczytów o wysokości powyżej ośmiu tysięcy metrów.
.
..

Na każdy z ośmiotysięczników wchodził nową drogą albo w ekstremalnych warunkach zimowych. Siedem z ośmiotysięczników zdobył w stylu alpejskim, na cztery wspiął się zimą - w tym na trzy jako pierwszy, a jeden zdobył samotnie.

Był jednym z najwybitniejszych himalaistów XX wieku. Miał 41 lat.

24 października 1989 roku Jerzy Kukuczka atakował południową ścianę Lhotse wspólnie z Ryszardem Pawłowskim. Wyprawa zakończyła się tragicznie. Na wysokości około 8300 metrów Kukuczka odpadł od ściany, gdy pod ciężarem pękła lina asekuracyjna. Spadł w dwukilometrową przepaść.

Cios dla polskiego himalaizmu

Śmierć Jerzego Kukuczki była wielkim ciosem dla polskiego himalaizmu.

Jerzy Kukuczka wspinał się też na Alasce, w Nowej Zelandii i w Hindukuszu. Wytyczył nowe wejścia, między innymi w Tatrach i Alpach. Napisał książki: "Mój pionowy świat", "Ostatnia ściana", "Na szczytach świata".

W Chukung nieopodal południowej ściany Lhotse została umieszczona tablica pamięci Jerzego Kukuczki, druga znajduje się na Tatrzańskim Cmentarzu Symbolicznym pod Osterwą w słowackich Tatrach Wysokich.

Wielokrotnie zasłużony

Jerzy Kukuczka otrzymał wiele odznaczeń, medali i odznak, wśród nich Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski w 1989 roku, Złoty Medal za Wybitne Osiągnięcia Sportowe - dziesięciokrotnie, Krzyż "Za Zasługi dla ZHP" i Złotą Odznakę Akademickiego Związku Sportowego.

Pamięć o Jerzym Kukuczce jest żywa do dziś - jego imię nosi wiele szkół, a w Istebnej działa Izba Pamięci Jerzego Kukuczki, w której można poznać bliżej tego fascynującego człowieka. Izbę urządziła wdowa, pani Cecylia Kukuczka, w rodzinnym domu Kukuczków, który himalaista przebudował na domek letniskowy.

W 2015 roku został odsłonięty pomnik himalaisty przed budynkiem AWF w Katowicach. Jego nazwisko umieszczono również na katowickim Pomniku Alpinistów.

By upamiętnić Jerzego Kukuczkę, w Katowicach - Bogucicach, powstał gigantyczny mural z jego wizerunkiem. Autorem muralu jest artysta Wojciech Walczyk.

W sieci działa wirtualne muzeum Jerzego Kukuczki pod adresem jerzykukuczka.com.


IAR/dad

Lwów: Konkurs Wiedzy o Kulturze i Języku Polskim "Znasz-li ten kraj?"

23.10.2021 13:09
Ponad 60 uczniów szkół sobotnio-niedzielnych uczących się języka polskiego bierze udział w XII edycji Konkursu Wiedzy o Kulturze i Języku Polskim "Znasz-li ten kraj?". Jest to jedyna na Ukrainie olimpiada językowa adresowana wyłącznie do uczniów pozaszkolnych punktów nauczania języka polskiego.

Rosja: w Irkucku trwają przygotowania do niedzielnego Dnia Papieskiego

23.10.2021 15:59
W Irkucku trwają przygotowania do zaplanowanego na niedzielę VI Dnia Papieskiego. Uroczystości zbiegają się z 30. rocznicą odbudowy w Rosji struktur Kościoła Katolickiego. W 1991 roku papież Jan Paweł II podpisał bullę o ustanowieniu dwóch administratur apostolskich dla europejskiej i syberyjskiej części Rosji.

W Starogardzie Gdańskim, rodzinnym mieście Kazimierza Deyny, powstanie jego muzeum

23.10.2021 16:08
W kompleksie stadionu miejskiego im. Kazimierza Deyny w Starogardzie Gdańskim na Pomorzu powstanie multimedialne muzeum poświęcone legendarnemu piłkarzowi. Wybitny reprezentant Polski urodził się w tym kociewskim mieście i tu zaczynał swoją karierę.