X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

80 lat temu zmarł Ignacy Jan Paderewski, wybitny pianista i mąż stanu

29.06.2021 11:44
Światowej sławy pianista i kompozytor, polityk, współtwórca niepodległej Polski zmarł 29 czerwca 1941 roku w Nowym Jorku. Został pochowany na Narodowym Cmentarzu w Arlington  
Audio
  • 80 rocznica śmierci I. J. Paderewskiego - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Ignacy Jan Paderewski, Lawrence Alma-Tadema, 1890
Ignacy Jan Paderewski, Lawrence Alma-Tadema, 1890Photo: [Public domain]via Wikimedia Commons

Jego działalność w dziedzinie polityki i kultury zapewniła mu miejsce w gronie najwybitniejszych osobowości pierwszej połowy XX wieku. Artysta działał na międzynarodowym forum dyplomatycznym na rzecz odrodzenia państwa polskiego. Po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych w 1915 roku zorganizował tam kilkaset spotkań połączonych z koncertami, na których wzywał do udzielania pomocy walczącym o wolność Polakom. Dotarł też do prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona, przedstawiając mu memoriał, mówiący o konieczności odbudowy niepodległego państwa polskiego.

Po I wojnie światowej Ignacy Jan Paderewski stanął na czele rządu, a jego gabinet konsekwentnie realizował program obrony granic i współpracy z naszymi sąsiadami. W 1919 roku, jako premier i minister spraw zagranicznych, podpisał w imieniu Polski traktat wersalski, kończący I wojnę światową.

W 1922 wybitny polityk i muzyk wyjechał do USA, gdzie wrócił do koncertowania.

Był charyzmatycznym wirtuozem, budzącym podziw i szacunek wielkich tego świata. Koncertował w najsłynniejszych salach, a jego recitale cieszyły się wielkim zainteresowaniem i uznaniem. Ignacy Jan Paderewski napisał między innymi Koncert fortepianowy a-moll, symfonię "Polonia" oraz "Fantazję Polską" na fortepian i orkiestrę. Jego opera "Manru" do dziś jest jedyną polską operą, która została wystawiona na scenie nowojorskiej Metropolitan Opera.

Artysta zmarł 29 czerwca 1941 roku w Nowym Jorku. Po ponad 50 latach, w 1992 roku, prochy Paderewskiego zostały przywiezione do Polski i złożone w krypcie Archikatedry św. Jana w Warszawie. Pośmiertnie uhonorowano go Orderem Wojennym Virtuti Militari.

IAR/ep      

Stypendia nowojorskiej Unii Kredytowej dla polonijnych uczniów i studentów

29.06.2021 08:21
Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa (PSFCU) w Nowym Jorku wyasygnowała pół miliona dolarów na swój program stypendialny, w ramach którego wsparła 421 młodych przedstawicieli Polonii mieszkających w 9. amerykańskich stanach i dystrykcie Waszyngtonu.

Wiceminister finansów o repatriacji kapitału: chcemy stworzyć korzystne warunki powrotu do Polski

30.06.2021 09:00
- Chcemy, aby nasz super strzelec Robert Lewandowski i jemu podobni wrócili do Polski – mówi Jan Sarnowski, wiceminister finansów, który na antenie Polskiego Radia dla Zagranicy przedstawiał rządowy Program Repatriacji Kapitału. Składa się on z szeregu ulg i zwolnień podatkowych, a nawet abolicji podatkowej dla tych, którzy zdecydują się wrócić do kraju wraz z zarobionym kapitałem. Tym wyprowadzonym nielegalnie z Polski również.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wystąpiła w litewskim parlamencie

29.06.2021 11:41
Wspólne projekty polsko-litewskie, kwestie bezpieczeństwa w regionie oraz sytuacja mniejszości polskiej na Litwie były tematami rozmów marszałek Sejmu Elżbiety Witek z litewskimi parlamentarzystami. Marszałek przebywa na Litwie z dwudniową wizytą. Dzisiaj wystąpiła w litewskim Sejmie.