X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

15 lat temu zmarł ojciec Marian Żelazek, opiekun trędowatych w Indiach

30.04.2021 11:49
Ojciec Marian Żelazek, Sługa Boży Kościoła katolickiego, misjonarz werbista, opiekun trędowatych w Indiach, więzień obozów koncentracyjnych, zmarł 30 kwietnia 2006 roku. 
Audio
  • 15 lat temu zmarł ojciec Marian Żelazek - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
o. Marian Żelazek w TVP, Warszawa 2002
o. Marian Żelazek w TVP, Warszawa 2002Foto: PAP- Jan Bogacz

Ojciec Marian Żelazek od 1975 roku prowadził działalność misyjną w Puri, niosąc pomoc trędowatym. Zbudował kościół, założył szpital, szkołę i schronisko dla dzieci z rodzin dotkniętych chorobą. Własną postawą przekonywał Hindusów do przełamywania strachu przed chorymi na trąd.

Dewizą życiową ojca Żelazka były słowa: "Nie jest trudno być dobrym, wystarczy tylko chcieć". Początki pracy misyjnej w Indiach nie były łatwe, bo – jak wspominał - spotykał się z nieprzychylnością Hindusów. Tłumaczył, że pomaga innym nie po to, by nawrócić ich na chrześcijaństwo, lecz dlatego, że widzi w nich ludzi, którzy zasługują na miłość i szacunek.

Niedługo po wybuchu II wojny światowej, w 1940 roku, Marian Żelazek jako młody kleryk został wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau, a potem do Gusen. W obozach przebywał w sumie 5 lat. Będąc więźniem postanowił, że jeśli ocaleje, poświęci się pracy misyjnej, by nieść pomoc innym. Już jako misjonarz, ojciec Marian często powtarzał, że pomaga trędowatym, ponieważ w Dachau "sam był poraniony, jak trędowaty".

W 2018 roku w indyjskim Puri został otwarty proces beatyfikacyjny ojca Żelazka na szczeblu diecezjalnym. Od tej pory przysługuje mu tytuł Sługi Bożego Kościoła katolickiego. W ubiegłym roku, w 70. rocznicę rozpoczęcia misji przez ojca Żelazka w Indiach, ojciec Henryk Kałuża, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego misjonarza zaznaczył, że ojciec Żelazek zawsze na pierwszym miejscu stawiał człowieka, szczególnie biednego, głodnego i chorego.

Za działalność, czynienie dobra i otwartość na drugiego człowieka, w 2002 roku ojciec Marian Żelazek został oficjalnie zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla.

IAR/ep

 

Zobacz więcej na temat: Indie