X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

IPN wznowił poszukiwania ofiar komunizmu na terenie b. więzienia "Toledo"

20.04.2021 10:36
Instytut Pamięci Narodowej wznowił poszukiwania ofiar terroru komunistycznego na warszawskiej Pradze-Północ. Prace toczą się na terenie dawnego więzienia karno-śledczego NKWD-UB, zwanego Toledo. Po II wojnie światowej było ono miejscem kaźni żołnierzy i działaczy podziemia antykomunistycznego.
Prace na terenie d. więzienia Toledo
Prace na terenie d. więzienia "Toledo"PoszukiwaniaIPN/Twitter

Kierujący pracami wiceprezes IPN, profesor Krzysztof Szwagrzyk powiedział Polskiemu Radiu, że działania jego zespołu to kontynuacja ubiegłorocznych poszukiwań. - To jest to miejsce, gdzie jesienią i latem ubiegłego roku odnaleźliśmy szczątki 18 ludzi. Ludzi, których - jak podejrzewamy - uśmiercono w tym więzieniu a następnie na terenie dziedzińca wewnętrznego i tuż za murem więziennym pogrzebano. Celem naszego powrotu tutaj w tym roku jest poszerzenie zakresu poszukiwań o kolejny obszar przy więziennym murze i odnalezienie szczątków tych, których dotychczas nie udało się odnaleźć - mówił Krzysztof Szwagrzyk.

Po rozpoczęciu w ubiegłym tygodniu prac, które utrudniała deszczowa pogoda, obecnie trwa doczyszczanie terenu po to, by ujawnić szczątki ludzkie. - Rysują się pewne miejsca, których kształt i wielkość wskazywałaby, że mogą być to pochówki. Jednak na tę chwilę, dopóki nie oczyścimy całego terenu i nie sprawdzimy tych miejsc, nie mogę powiedzieć, że groby zostały odnalezione - wyjaśnił szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

#Warszawa #Toledo 📌 Powróciliśmy z pracami poszukiwawczymi na ul. Namysłowską w Warszawie. ℹ To tutaj, w ubiegłym roku...

Opublikowany przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Prace są prowadzone w narożniku więziennego terenu, od strony ulicy 11 Listopada. Po obu stronach fragmentu muru IPN podejmował wcześniej szczątki ludzkie.

Miejsce kaźni setek

Profesor Krzysztof Szwagrzyk przypominał, że "Toledo" to miejsce kaźni setek osób. - Szacujemy, że najwięcej osób uśmiercono a następnie pogrzebano od 1944 do 1947 roku. To jest conajmniej 136 straconych i nieznana jeszcze liczba, myślę, że wiele dziesiątek osób, które zostały tu zakatowane bądź zmarły. Łącznie to co najmniej 200 osób, które mogą się tutaj znajdować - powiedział wiceprezes IPN. Jak dodał, jest możliwe, że większość ofiar została pogrzebana na terenie "Toledo". Przypomniał jednocześnie, że kilka lat temu na Cmentarzu Bródnowskim odnaleziono szczątki ponad 20 osób, straconych w katowni NKWD/UB przy Namysłowskiej.

Obecny etap prac IPN na terenie dawnego więzienia "Toledo" potrwa do końca kwietnia. Profesor Krzysztof Szwagrzyk zapowiedział jednak, że już teraz wiadomo, że nie będzie to koniec poszukiwań w praskiej katowni. Do przebadania pozostaje inny z obszarów przy więziennym murze.


IAR/PAP/dad

W Nowym Jorku pożegnano kapitana Antoniego Chrościelewskiego

18.04.2021 15:00
W Nowym Jorku pożegnano kapitana Antoniego Chrościelewskiego, sybiraka i żołnierza armii generała Andersa. Msza żałobna została odprawiona w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie.

78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Akcja edukacyjno-społeczna "Żonkile"

19.04.2021 11:46
78 lat temu - 19 kwietnia 1943 roku - w warszawskim getcie wybuchło powstanie kierowane przez żydowskie podziemne formacje zbrojne. Było odpowiedzią na rozpoczęcie przez Niemców akcji ostatecznej likwidacji getta, podjętej w ramach realizowanego przez nich planu zagłady europejskich Żydów.

Upamiętniono 76. rocznicę wyzwolenia obozów koncentracyjnych KL Ravensbrueck i KL Sachsenhausen

19.04.2021 14:08
Na Powązkach Wojskowych w Warszawie złożeniem kwiatów przy symbolicznej mogile – pomniku poświęconym "Pamięci Polek rozstrzelanych i zamordowanych w obozie koncentracyjnym Ravensbrueck 1939-1945" upamiętniono 76. rocznicę wyzwolenia obozów koncentracyjnych KL Ravensbrueck i KL Sachsenhausen.

Szymon Szynkowski vel Sęk: sankcje podnoszą koszty rosyjskich działań wobec Ukrainy i Gruzji

20.04.2021 08:34
Sankcje nałożone na Rosję pokazują determinację USA do obrony własnych interesów i znacząco podnoszą koszty rosyjskich działań wobec Ukrainy i Gruzji; to dobry krok, ograniczający rosyjską bezkarność - ocenił wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.