X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

100 lat temu podpisany został Traktat Ryski. Dokument kończył wojnę polsko-bolszewicką

18.03.2021 12:20
18 marca 1921 roku Polska i Rosja Sowiecka zawarły traktat pokojowy w Rydze, który kończył wojnę polsko-bolszewicką i wyznaczał granice państwa polskiego na wschodzie.
Audio
  • 100. rocznica traktatu ryskiego - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Członkowie polskiej delegacji na rokowania w Rydze. Na zdjęciu m.in. Leon Wasilewski i Jan Dąbski.
Członkowie polskiej delegacji na rokowania w Rydze. Na zdjęciu m.in. Leon Wasilewski i Jan Dąbski. Foto: Polona.pl/domena publiczna

Traktat stanowił o odszkodowaniach dla Polski i miał regulować sprawy repatriacji oraz polityki wobec ludności polskiej na terenie Rosji Sowieckiej. Wszedł w życie 30 kwietnia.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek zauważa, że traktat ryski na 18 lat wytyczył granice między dwoma światami. W 1920 roku Polska zatrzymała antycywilizację ideologii komunistycznej, a w Rydze podpisano pokój, który zatrzymał zmagania z bolszewikami.

W Rydze reprezentanci Rosji Sowieckiej zobowiązali się do wypłacenia Polsce odszkodowania w wysokości 30 mln rubli w złocie. Nigdy zapisów tych nie zrealizowali. Praktycznie (poza nielicznymi wyjątkami) na papierze pozostały również zobowiązania zwrotu zagrabionych dóbr kultury. Podobnie jak ustalenia dotyczące praw Polaków zamieszkujących państwo sowieckie. Powrócić do ojczyzny zdołało zaledwie ponad milion rodaków. Resztę – ponad 1,5 mln – spotkał tragiczny los – wysiedlenia, prześladowania, katorga, głód i śmierć.

Sam traktat jest rozbieżnie oceniany przez historyków. Nie przewidywał on sankcji za brak realizacji postanowień. W efekcie, strona sowiecka częściowo lub w ogóle nie wypełniła ustaleń dotyczących ochrony mniejszości polskiej, zwrotu dóbr kultury oraz wypłaty 30 milionów rubli w złocie. Niektórzy historycy wskazują na niewykorzystaną szansę i zmarnowane zwycięstwa militarne. Inni oceniają traktat ryski jako przejaw realizmu, odzwierciedlający ówczesne potrzeby i możliwości państwa polskiego.

IAR/ep