X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Muzeum Historii Polski wydało książkę o Henryku Gruberze

29.11.2020 10:44
"Henryk Gruber. Wspomnienia i uwagi" to najnowsza książka wydana przez Muzeum Historii Polski. Autobiografia jest świadectwem niezwykłych losów autora, i zarazem przynosi ciekawą narrację o odbudowie państwa w której brał czynny udział od pierwszych dni wolności od 1918 roku. Tom obejmuje lata 1892-1942.
Henryk Gruber (w centrum po prawej)
Henryk Gruber (w centrum po prawej) MuzHPtv

Wojciech Stanisławski z Muzeum Historii Polski wyjaśnia, że publikacja jest pasjonującą opowieścią jednego z twórców II Rzeczypospolitej od budowie ważnych sektorów państwa polskiego. "Niesłychanie dynamiczna, biografia współtwórcy II Rzeczypospolitej. To co się udziela, to taki trzeźwy entuzjazm z jakim on i jego rówieśnicy budują od zera państwo, i nie tylko państwo ograniczone do policji, parad i wojska, ale państwo na poziomie właśnie ubezpieczeń i reasekuracji funduszy, funduszy gwarancyjnych".

Wojciech Stanisławski przypomina, że Henryk Gruber jeszcze przed I wojną światową w austro-węgierskich firmach ubezpieczeniowych nabierał wiedzy i doświadczenia. Po 1920 roku swoje doświadczenia z towarzystw ubezpieczeniowych wykorzystał w tworzonym państwie. W październiku 22 roku mianowany został przez naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego dyrektorem Urzędu Nadzoru nad Zakładami Ubezpieczeń. Wtedy - podkreśla Wojciech Stanisławski - rośnie świadomość Henryka Grubera, że musi "od zera zbudować system ubezpieczeń państwowych, emerytalnych, cywilnych i robi to tak doskonale, że zostaje w kwietniu 1928 roku prezesem Pocztowej Kasy Oszczędności, a rok później prezesem rady nadzorczej nowoutworzonego Banku Polska Kasa Opieki". Bank miał centralę w Warszawie, a oddziały w Paryżu, Tel Awiwie i Nowym Jorku oraz był powiązany ze spółką Banco Polaco w Buenos Aires.

Wojciech Stanisławski wyjaśnia, że w książce "Henryk Gruber. Wspomnienia i uwagi" autor w ciekawy sposób opisał tworzenie ważnych społecznie instytucji oraz funkcjonowanie elit II Rzeczypospolitej.

W latach 30 -tych Henryk Gruber był członkiem Komitetu Finansowego przy premierze i Komitetu Ekonomicznego Ministrów. Kierował też Polskim Instytutem Współpracy z Zagranicą, do którego zadań należała dbałość o wizerunek Polski.
Po wybuchu wojny udał się na emigrację, od 1940 roku przebywał w Argentynie. Skłócony z polskim rządem, przestał pełnić funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej PKO S.A., zrezygnował też z kierowania argentyńską filią. Później pracował w dużej amerykańskiej firmie ubezpieczeniowej, w której doszedł do stanowiska prezesa na całą Amerykę Łacińską. Zmarł 20 stycznia 1973 roku w Buenos Aires.

Książka "Henryk Gruber. Wspomnienia i uwagi" do kupienia w sklepie internetowym Muzeum Historii Polski.

IAR/PAP/dad