X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Brytyjskie Exeter wspomina polskich lotników

15.11.2020 15:46
Nad miastem Exeter w południowo-zachodniej Anglii powiewa dziś polska flaga. W ten sposób mieszkańcy mówią "dziękujemy" naszym lotnikom z nocnego dywizjonu 307. Tak zwane "Puchacze" uratowały miasto przed zrównaniem z ziemią podczas niemieckich nalotów w trakcie II wojny światowej. Ze względu na epidemię, w tym roku uroczystości przeniosły się do internetu. Przesłanie z tej okazji nagrali między innymi przedstawiciele lokalnych władz.
Audio
  • Nad angielskim Exeter będzie w niedzielę powiewać polska flaga. Miasto wspominać będzie lotników polskiego, nocnego Dywizjonu 307. Materiał Adama Dąbrowskiego (IAR)
Źródło Facebook
Źródło Facebook/307 Squadron Project

- Puchacze stacjonowały w Exeter od kwietnia 1941 roku. Ich rolą była obrona południowo-zachodniej Anglii. A w ramach tej obrony niemal na pewno ocalili Exeter od kompletnego zniszczenia podczas bombardowań Luftwaffe. Tym samym uratowali wiele ludzkich istnień - podkreślał David Fursdon, reprezentant królowej Elżbiety II w hrabstwie. - Ludzie tak wielu narodowości stanęli w obronie naszego kraju. Ważne, by rozumieć jak wiele nam oddali, byśmy dzis mogli cieszyć się wolnością - dodał honorowy burmistrz Exeter, Peter Holland.

Posłuchaj
00:13 10742148_1.mp3 Mimo upływu lat, w mieście wciąż wiele jest śladów po wspólnej, polsko-brytyjskiej historii- mówi Polskiemu Radiu Andrzej Michalski z organizacji 307 Squadron Project, która przygotowała uroczystości (IAR)

 

Ambasador Rzeczypospolitej w Londynie Arkady Rzegocki podkreślał, że polscy piloci walczyli nie tylko o swój kraj i Zjednoczone Królestwo, lecz także o całą Europę.


Today is 307 Squadron Day Join us on 307 Squadron Day Live! at 09:45, 16:00 and 19:00 GMT for 3 live programmes...

Opublikowany przez 307 Squadron Project Sobota, 14 listopada 2020

15 listopada 1942 kapitan Jan Michałowski podarował ówczesnym władzom miasta flagę, która miała stać się pamiątką tamtych wydarzeń. Przez jakiś czas co roku biało-czerwona była wciągana na maszt ponad miastem. Potem jednak flaga zaginęła. W PRL-u sukcesy lotników lwowskiego dywizjonu były tematem tabu, a z biegiem lat zatarły się też wspomnienia lokalnych mieszkańców. Kilka lat temu Michael Parrot, miejscowy historyk, natrafił na ślad tradycji. W dużej mierze to dzięki niemu od 2012 roku biało-czerwona flaga znów regularnie łopocze nad ratuszem.

"307 Squadron Day" in Exeter. ‘Lest We Forget’ event 15-16 November 2019, Exeter

Opublikowany przez 307 Squadron Project Wtorek, 19 listopada 2019

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: historia Polski Bitwa o Anglię