X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

80. rocznica bitwy o Narwik z udziałem Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich

28.05.2020 13:18
W 80. rocznicę zwycięskiej bitwy o Narwik w Warszawie uczczeni zostali bohaterowie walk. Udział w bitwie polskich żołnierzy pod wodzą generała Zygmunta Bohusza-Szyszki znacząco przyczynił się do sukcesu aliantów.
Audio
  • 80. rocznica bitwy o Narwik (materiał Ewy Plisieckiej)
Niemieckie niszczyciele w porcie w Narwiku (dokładna data nieznana)
Niemieckie niszczyciele w porcie w Narwiku (dokładna data nieznana)Foto: Wikipedia/cc/Bundesarchiv

W południe Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oddał hołd żołnierzom Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich oraz jej dowódcy generałowi Zygmuntowi Bohuszowi-Szyszce składając wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Także przy grobie generała na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zostały złożone wieńce i zapalone znicze.

28 maja 1940 roku wojska alianckie z udziałem Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich odbiły Niemcom Narwik - jedyny niezamarzający port na północy Norwegii i ważny punkt przeładunku szwedzkiej rudy żelaza na niemieckie statki. Odcięcie Niemcom dostępu do portu blokowało dostawę strategicznego surowca dla przemysłu zbrojeniowego – wyjaśnia Jan Józef Kasprzyk. Zdobycie portu było pierwszym triumfem aliantów w wojnie z Trzecią Rzeszą. Dla Polaków była to pierwsza zwycięska bitwa lądowa od wojny obronnej 1939 roku, co miało duże znaczenie psychologiczne.

W Narwiku znajduje się pomnik polskich marynarzy z ORP "Grom" poległych w bitwie oraz ich kwatera na Cmentarzu Wojskowym. Polacy spoczywają również na cmentarzu komunalnym kilkanaście kilometrów od miasta. W bitwie wzięło udział ponad 4700 żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich, w walkach poległo 97 polskich żołnierzy, a 189 odniosło rany. W walkach o Narwik uczestniczyły polskie niszczyciele: "Błyskawica", "Burza" i "Grom", wchodzące w skład floty brytyjskiej. Jako transportowce były też wykorzystywane polskie statki: "Chrobry", "Batory" i "Sobieski". Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich za walki o Narwik została odznaczona Orderem Wojennym Virtuti Militari.

Choć zwycięstwo w bitwie było pierwszym triumfem sprzymierzonych w wojnie z Trzecią Rzeszą, zdobycie portu nie zostało w pełni wykorzystane. Zajęcie Belgii i postępy Niemców na froncie francuskim zmusiły aliantów do ewakuacji sił z Narwiku, co nastąpiło 8 czerwca. Po tym dniu oddziały niemieckie ponownie zajęły port, a propaganda Goebbelsa obwieściła wielkie zwycięstwo Wehrmachtu.

IAR/ep