X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wystawa prac Zdzisława Beksińskiego w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

19.06.2021 08:00
Ekspozycja „Beksiński. In hoc signo vinces” prezentuje 27 obrazów, które pochodzą ze zbiorów prywatnych Anny i Piotra Dmochowskich.
Audio
  • Wystawa prac Beksińskiego - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Materiały prasowe
Materiały prasoweFoto: Muzeum Arcidiecezji Warszawskiej

Jeden z najbardziej uznanych przedstawicieli sztuki współczesnej w Polsce  był wybitnym malarzem, niezwykłym fotografikiem, fantastycznym grafikiem i rysownikiem. Jego charakterystyczne abstrakcyjne obrazy, często apokaliptyczne i wypełnione scenami przemocy, szokowały i szokują do dziś, a sama twórczość budzi kontrowersje. Mimo tego ten pochodzący z Sanoka artysta ma na całym świecie rzesze wielbicieli.

Twórczość artysty dotyka tematów egzystencjalnych, śmierci i życia, nieśmiertelności. Jak mówi kolekcjoner sztuki i właściciel wielu obrazów tego niezwykłego malarza Piotr Dmochowski, zawsze fascynowała go niespotykana wyobraźnia Zdzisława Beksińskiego. - Uważam, że takiej wyobraźni nie miał nikt – mówi Dmochowski. Jak dodaje, artysta miał niezwykle ciekawą osobowość, która przejawia się w różnorodnej koncepcji jego obrazów. - Beksiński nigdy nie zdradzał, co ma wpływ na jego twórczość, a interpretację swoich dzieł pozostawiał odbiorcy – mówi Dmochowski.

Zdzisław Beksiński swoją karierę rozpoczął od fotografii, aby w 1970 roku po raz pierwszy zaprezentować obrazy olejne. W latach 90. zdobył międzynarodowe uznanie, głównie we Francji, Niemczech, Belgii i Japonii. Jego wystawy organizował właśnie Piotr Dmochowski, który w latach 1989- 1995 stworzył i prowadził w Paryżu galerię obrazów Beksińskiego. Jak dziś mówi, dzieła artysty w pewnym sensie odzwierciedlają lęki, które przeżywał.

Beksiński znany jest jako malarz, ale fascynowały go także możliwości tworzenia obrazów przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Był twórcą fotografii, fotomontaży i grafik komputerowych. Stworzył swój własny język wizualny – przypomina dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej Piotr Kopszak.

Zdzisław Beksiński to postać tragiczna – śmiercią samobójczą zginął jego syn Tomasz, dziennikarz radiowy. Sam artysta został zamordowany w swoim mieszkaniu w Warszawie w 2005 roku.

IAR/ep